
Valjevo
Petorica maskiranih napadača pretukli aktivistu Ljubišu Čulića
U Valjevu je održan protest zato što su petorica maskiranih pretukli drvenim držaljama za sekire Ljubiše Čulića. Kod jednog je primetio pištolj. Policija nije reagovala.
Hiljade ljudi u Srbiji prevremeno umre svake godine zbog posledica lošeg vazduha. A to ne mora biti tako, kažu stručnjaci
Trenutni nivo zagađenja na teritoriji Beograda je uglavnom dobar ili prihvatljiv. Ipak, u Lazarevcu vazduh je zagađen. Nivo PM2.5 čestica iznosi 98.7, a PM10 141.
Ranije ove zime bilo je dana kad je Beograd bio u svetskom vrhu po zagađenosti.
Međutim, kako je za Dojče vele rekao klimatolog Vladimir Đurđević loš vazduh nije novina.
„U Beogradu skoro da nikada nema magle i zato je u stvari pravilnije da to što najčešće zovemo maglom, treba zvati smogom. Smog je u stvari kombinacija zagađenja i prave magle. Ja ne mogu da se setim situacije kada je bila prava magla u Beogradu“, rekao je Đurđević.
U periodu od novembra do marta u glavnom gradu Srbije termoelektrane na ugalj rade punom parom. Građani lože vatru u zastarelim šporetima i na ulicama je sve više starih automobila. Beograd je kao retko koji grad u Evropi u epicentru industrijskog zagađenja pogotovo zimi.
„Kada gledamo Evropu kao kontinent, onda je Beograd jedan od ubedljivo najzagađenijih gradova u Evropi“, istakao je Đurđević.
Zagađenje izaziva prevremenu smrt
Prema poslednjem dostupnom istraživanju zagađenje vazduha je samo 2021. godine izazvalo skoro 15.000 prevremenih smrti u Srbiji.
Pulmološkinja Tatjana Radosavljević godinama proučava posledice prevelikog zagađenja po zdravlje ljudi.
Ona ističe da je aerozagađenje faktor rizika za mnoge bolesti. Posebno su ugrožena deca i predviđanja su da su 2050. godine svako drugo dete bolovati od bronhijalne astme.
„Aerozagađenje se sastoji od različitih komponenata. Njega čine gasovi koji su respiratorni iritansi kao što su sumpor-dioksid i azot-oksid koji u prisustvu magle ili vlage mogu praviti jake kiseline kao što su sumporna i azotna kiselina, a takođe mogu delovati čak i na zdrava pluća“, rekla je ona za Dojče vele.
„Ali, još su opasnije takozvane čestice prašine PM2.5 i PM10. Zato što su one jako male i kada ih udišemo prolaze kroz pluća, ulaze u najsitnije delove pluća, tu prelaze u krv i praktično se šire po čitavom organizmu“, objasnila je Radosavljević.
Uz pomoć aplikacije koju je napravio Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije Beograđani u svakom trenutku mogu da se informišu o kvalitetu vazduha u gradu.
„Tamne boje, koje su dominantne, pokazuju da je vazduh u ovom trenutku u Beogradu loš, izuzetno loš ili veoma loš u najvećem broju slučajeva“, kaže Lekić.
Vlada usvojila Program zaštite
U međuvremenu je reagovala i Vlada Srbije i usvojila Program zaštite vazduha do 2030. godine uz pomoć niza mera koje uključuju ekološki čistije fabrike i eliminaciju starijih automobila sa ulica. Zagađenje vazduha trebalo bi da se prepolovi do 2030. godine, ali da li je to ostvarivo.
„Sve te mere su vrlo lepo kvantifikovane, čak je data i jedna finansijska analiza i potrebno je samo naći novac, ljude i fokus koji treba posvetiti ovom pitanju i mi moramo da rešimo taj problem do 2030. godine. Nemamo drugog izbora“, objasnio je Lekić.
On je ranije za „Vreme“ rekao da pošto je Program usvojen decembra 2022. godine, dakle prošlo je već više od godinu dana, te bi bilo dobro da u odnosu na ono što piše u Programu i Akcionom planu nadležni daju izveštaj sa merenjem sprovedenih mera.
„Vi nešto merite ne da biste se zabavljali i objavljivali na sajtovima ili u medijima, već kako biste prepoznali situacije koje su loše po ljudsko zdravlje, a zatim njima i upravljali.“
Konačno, šta bi bila preporuka da država uradi u ovom trenutku?
Dejan Lekić kaže da je neophodno da informiše građane i da ovo ne bude aktivnost novinara ili pojedinaca, već vest koja se pojavljuje u svim sredstvima informisanja kako bi građani mogli da se zaštite.
U Valjevu je održan protest zato što su petorica maskiranih pretukli drvenim držaljama za sekire Ljubiše Čulića. Kod jednog je primetio pištolj. Policija nije reagovala.
Nemačka i druge evropske države najavljuju da će čak pet odsto BPD-a ulagati u vojsku. Ko su najveće vojne sile kontinenta, gde su im jake strane, a gde mane?
Na svakih 19 dana u Srbiji jedna žena strada od ruke muškarca iz bliskog okruženja. Femicid može da se spreči, kažu sagovornice DW. I to je odgovornost celog društva
Zaključak o obrazovanju Radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju donela je Vlada Srbije. Na čelu Radne grupe je ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, a među članovima je i predsednica SKONUS-a Margereta Smiljanić, javnosti poznata nakon SNS kol centra
Upravni spor protiv poverenika za informacije od javnog značaja pokrenula je inicijativa „Beograd ostaje". Dodatno, pokrenuće i spor protiv Vlade Srbije jer se od javnosti krije ugovor o rušenju Starog savskog mosta i izgradnji novog
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve