Podrška iz Australije
Đoković: Nasilje nad studentima i mladima je poraz za srpsko društvo
„Moja podrška uvek ide mladim ljudima, studentima i svima onima kojima pripada budućnost naše zemlje“, rekao je na konferenciji za medije Novak Đoković
Nakon što su neki od funkcionera Srpske napredne stranke, za koje studenti tvrde da su ih napadali, podneli ostavke, tabloidi su brže-bolje rastrubili da su svi zahtevi studenata ispunjeni. Da li su zaista ispunjeni i hoće li se nastaviti sa blokadama fakulteta
Funkcioneri Srpske napredne stranke Damir Zobenica, Aleksandar Jokić i Milija Koldžić podneli su ostavke na svoje funkcije, preneli su u petak brojni režimski tabloidi, uz navode da su time „ispunjeni svi zahtevi studenata“.
Zobenica je podneo ostavku na mesto poslanika u Skupštini AP Vojvodine iz, kako je naveo, ličnih razloga.
Milija Koldžić je podneo ostavku na funkciju člana Veća Gradske opštine Novi Beograd, a Aleksandar Jokić na mesto Koordinatora za distributivno područje ED Beograd.
Sve tri ostavke su, uz pečat i potpis, objavljene na portalima medija bliskih vlasti.
Zašto su podneli ostavke?
Kako piše Tanjug, ostavke Zobenice, Koldžića i Jokića tražili su studenti koji danima, kao vid pritiska na vlast, blokiraju svoje fakultete.
Međutim, ostavka Damira Zobenice, koji je navodno davao instrukcije članovima SNS-a u vezi sa ometanjem protesta i vređanjem demonstranata i opozicije, nije bila među zahtevima studenata. Navodni audio-snimak Zobenice prva je objavila narodna poslanica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ubrzo je saopštio da je od Zobenice saznao da je u pitanju „veštačka inteligencija“, da bi zatim dodao da ga je „baš briga“.
Studenti su tražili ostavke Koldžića i Jokića zbog navodnih napada na studente Fakulteta dramskih umetnosti koji su 22. novembra učestvovali u protestu „Zastani, Srbijo“. Međutim, ovo nisu jedina dva imena koja su studenti FDU spomenuli.
U njihovom saopštenju su imenom i prezimenom zatražili da se sankcionišu oni koji za koje tvrde da su ih fizički napali, a to su, pored Koldžića i Jokića, Dušan Kostić, Milena Aleksić i Ivan Stanišić. Za svakog od ovih ljudi se, vrlo brzo, zahvaljujući društvenim mrežama, saznalo da je član Srpske napredne stranke.
Reagovalo VJT
Tri nedelje od napada na studente, reagovalo je i Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu.
VJT je u petak od Trećeg osnovnog javnog tužilaštva preuzelo nadležnost nad krivičnom prijavom koju je 2. decembra podneo dekan Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) protiv „nepoznatih lica“ koja su napala studente, zaposlene i novinare koji su se okupili ispred tog fakulteta u 11.52 sati kako bi odali počast stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, saopštilo je VJT”.
Istog dana je Vlada Srbije završila sa objavljivanjem 195 dokumenata u vezi sa rekonstrukcijom nadstrešnice u Novom Sadu, što je, takođe, bio jedan od zahteva studenata. Međutim, ubrzo su u javnosti počeli da se objavljuju navodi o tome da nije objavljena sva dokumentacija, a i prvi uvid „Vremena“ pokazao je da neke stranice numerisanih dokumenata nedostaju.
Ana Brnabić: Ispunjen i poslednji zahtev
Nakon što su tabloidi objavili da su „ispunjeni svi zahtevi studenata“, isto je na društvenoj mreži Iks izjavila i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić.
Ona je zatim upitala dekana FDU i „sve ostale dekane, rektore i ‘plenume‘ – da li sada prestaju blokade fakulteta, da li se nastava nastavlja, ili su zahtevi bili nebitni i samo forma iza koje se krila politička suština?“
„Da li smo svedočili političkom delovanju, pokušaju destabiliacije i ozbiljnom pokušaju urušavanja institucija ili smo svedočili legitimnoj studentskoj borbi? Odgovor na ovo pitanje videćemo do kraja današnjeg dana“, napisala je Brnabić.
Ona je dodala da, „ako je sve ovo bila legitimna studentska borba, onda se ona, ispunjavanjem zahteva, prekida. Ako je sve ostalalo osim legitimne studentske borbe, onda ćemo videti nastavak bez obzira na ispunjavanje zahteva, ali onda će makar svi znati da neko koristi državne fakultete za destabilizaciju države i borbu protiv demokratskih institucija i vladavine prava“.
Nepoverenje studenata
Da li ovo znači prestanak blokada fakulteta? Studenti sa kojima je „Vreme“ razgovaralo, nemaju poverenja u ustupke vlasti.
„Zahtevi nisu ispunjeni, blokade će se nastaviti“, kaže za „Vreme“ jedna studentkinja, koja je želela da ostane anonimna.
Drugi student za „Vreme“ kaže da „zahtevi nisu ispunjeni, već predsednik Srbije Aleksandar Vučić pravi još jednu varku kako bi sebi kupio vreme i pripremio se za konačni obračun sa studentima“.
„Moja podrška uvek ide mladim ljudima, studentima i svima onima kojima pripada budućnost naše zemlje“, rekao je na konferenciji za medije Novak Đoković
Tela dvoje tinejdžera, od 14 i 16 godina, nađena su u automobilu u jednoj garaži u Raški, potvrđeno je za N1. Sumnja se da je uzrok smrti trovanje izduvnim gasovima
U 19 gradova širom Srbije studenti i srednjoškolci u nedelju organizuju proteste u znak solidarnosti sa prosvetnim radnicima, kao i studentkinjom Pravnog fakulteta koju je na blokadi u Beogradu udario automobil
Uprkos činjenici da polugodište u osnovnim i srednjim školama počinje u ponedeljak, 20. januara, nastavnici u mnogim školama u Srbiji odlučili su da tog dana ne drže nastavu
Kako se jedan građanin našao u nevolji pošto mu je po nalogu javnog izvršitelja automobil oduzet na granici zbog zastarelog duga od desetak hiljada dinara. I kako izvršitelj nije ni objasnio što mu pleni baš automobil umesto da mu naplati sa računa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve