Iako je fudbalska reprezentacija Srbije ispala sa Evropskog prvenstva bez ijedne ostvarene pobede i uz postignut samo jedan gol, Fudbalskom savezu Srbije (FSS) dodeljeno je još 59 miliona dinara (ili oko pola miliona evra) iz tekuće budžetske rezerve za „redovan rad“.
Prema navodima Službenog glasnika u kome je objavljeno rešenje o dodeli novca FSS, tih 59 miliona daje se „radi obezbeđivanja finansijske pomoći potrebne za redovan rad Fudbalskog saveza Srbije“.
Prvobitno je novac u budžetu za 2024. godinu koji se daje FSS bio raspoređen Ministarstvu finansija za novčane kazne i penale po rešenju sudova. Taj iznos se sada prenosi u tekuću budžetsku rezervu i potom raspoređuje Generalnom sekretarijatu Vlade, na ime dotacije FSS-u, piše Nova ekonomija.
Budžetske rezerve nisu namenjene sportu
Ekonomista i urednik publikacije Strateo Saša Đogović istakao je za „Vreme” da budžetske rezerve ne bi trebalo da se koriste ni za kakve sportske aktivnosti, jer one služe za vanredne okolnosti kao što su aktuelne elementarne nepogode, i da tek ako nema takvih okolnosti budžetska rezerva može da se iskoristi u neke druge, produktivnije svrhe, kao što su socijalna davanja ili manji projekti.
On je naglasio da posebno nema opravdanja da se FSS pomaže iz budžetskih rezervi, jer je fudbal globalna i komercijalizovana igra od koje je se zapravo zarađuje.
Lako je uz „zaleđinu“
Đogović je ukazao da FSS ima svoje prihode od takmičenja, odnosno plasmana na prethodno svetsko i aktuelno evropsko prvenstvo.
„Pomoć koju je FSS dobio govori da postoji opšti javašluk u radu FSS i da su promptno potrebne mere i kadrovske i sistemske prirode u načinu funkcionisanja fudbala u Srbiji kako bi se obezbedio sistem odgovornosti za ono što je urađeno ili ono što nije urađeno, ali i za finansijko poslovanje“, rekao je Đogović.
On je ocenio da je lako biti u poziciji u kakvoj je FSS jer uvek postoji „zaleđina“ u vidu države, pa bez obzira na rad i rezultate poreski obveznici pokrivaju sve finansijske propuste ili neodgovorno poslovanje FSS.
„To govori da postoji sistem partitokratskog i koruptivnog stila rada u kome ne postoji reč odgovornost, a o moralu ili profesionalizmu tek da ne pričamo“, rekao je Đogović.
Navijači na povocu države
Govoreći o obrazloženju da se novac, koji je bio raspoređen Ministarstvu finansija za novčane kazne i penale po rešenju sudova, sada prenosi u tekuću budžetsku rezervu i potom raspoređuje Generalnom sekretarijatu Vlade, na ime dotacije FSS, Đogović je podsetio da dotacija znači pomoć i upitao zašto bi se FSS-u uopšte davala pomoć, pogotovo za kazne.
Prema njegovom mišljenju to znači da je ta pomoć u tom slučaju namenjena za neodgovorno ponašanje navijača, na primer zbog bacanja baklji ili predmeta u igralište.
„To znači da je država na sebe preuzela odgovornost i da ukazuje da postoji neka povezanost države ili nekih njenih delova sa navijačkim grupama. Država se tako obavezuje – pošto na povocu ima navijačke grupe – da poreski obveznici to plaćaju, umesto da imamo navijače koji neće biti politički obojeni i u funkciji partikularnih ineteresa, i koji će biti edukovani, u okviru normalno uređene države u kojoj caruje sistem odgovornosti“, rekao je Đogović.
On je ocenio da je „paradoks da država daje dotacije za kazne i nerede navijača i da se time potvrđuje da su navijači instrumentalizovani, što govori o neredu u samoj državi“.
I ranije velika pomoć FSS-u
FSS je i ranije dobijao višemilionsku pomoć iz tekuće budžetske rezerve.
Krajem marta FSS-u je preko Generalnog sekretarijata Vlade preusmereno 378 miliona dinara, odnosno oko 3,2 miliona evra iz tekuće budžetske rezerve.
Krajem novembra savez je dobio 211,5 miliona dinara ili 1,8 miliona evra, a u septembru 235 miliona dinara, što je oko dva miliona evra.
U aprilu 2023. godine FSS-u je dodeljeno 298 miliona dinara ili oko 2,5 miliona evra, a krajem marta 2023. godine još 295 miliona dinara iz tekuće budžetske rezerve.
Ukupno, za malo više od godinu dana, FSS je od države dobio najmanje 12,5 miliona evra mimo svog redovnog budžeta.