![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2024/06/22-06-309x232.jpg)
Štrajk u školama
Da li se roditeljima mogu oduzeti deca ako ih ne šalju u školu?
Školske klupe u nekim obrazovnim ustanovama su prazne, a pretnje osim nastavnika, dobijaju i roditelji
Srbija na listi Transparensija stoji stabilno očajno jer se ne zna kako se troši javni novac. „Sad smo dobili nešto još gore – Ekspo 2027 – pod koji je podvedeno svašta što omogućava da se nekih 17 milijardi evra utroši opet bez primene antikorupcijskih pravila“, kaže za „Vreme“ Zlatko Minić
Srbija maltene od 2012. godine pada na list Transparensi internešnala koja meri indeks percepcije korupcije.
Na listi objavljenoj ovog utorka (30. januar), Srbija je zadržala isti indeks, ali pala sa 101. na 104. mesto koje deli sa Alžirom, Brazilom i Ukrajinom.
Kako za „Vreme“ pojašnjava Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbija, ovaj indeks se ne bavi sitnijom neposrednom korupcijom – recimo kad policajac ili lekar uzmu pedeset evra za „uslugu“ – već percepciju korupcije koju imaju investitori, konsultanti, stručnjaci.
„Te loše ocene treba da brinu jer njih gledaju ozbiljni investitori. Loše rangirane zemlje poput Srbije moraju da pribegavaju ogromnim subvencijama kako bi privukle kakav-takav kapital ili da pribegavaju političkom mentorstvu“, kaže Minić.
Ekspo – mašina za korupciju
Kaže, ocena nije iznenađenje jer borbe protiv korupcije i nema. U javnim nabavkama, gde se troše najveće državne pare, primena zakona se izbegava kroz međudržavne sporazume i direktne pogodbe.
„Imamo milijarde evra koji se troše bez uvida javnosti i konkurencije, a zakon o javnim nabavkama se sprovodi za nabavku papira za štampače i spajalica u javnom sektoru“, kaže Minić.
„Sad smo dobili nešto još gore – Ekspo 2027 – pod koji je podvedeno svašta što omogućava da se nekih 17 milijardi evra utroši opet bez primene antikorupcijskih pravila“, dodaje naš sagovornik.
Kako kaže, javnim preduzećima i dalje rukovode vršioci dužnosti skloni tome da sprovode političke odluke. „To omogućava zloupotrebe resursa, ljudskih, materijalnih i svih mogućih.“
Gore jedino u BiH
Na prošloj listi je Srbija bila 101. mada je imala isti indeks (36) kao sada.
Crna Gora je na 63. mestu, od zemalja i teritorija regiona slede Severna Makedonija (76), Kosovo (83), Albanija (98) i odmah iza Srbije Bosna (108).
Na prva tri mesta, kao zemlje sa najmanje korupcije, i dalje su Danska, Finska i Novi Zeland.
Na poslednja tri su Sirija, Venecuela i Somalija.
Školske klupe u nekim obrazovnim ustanovama su prazne, a pretnje osim nastavnika, dobijaju i roditelji
Dok inspekcija obilazi škole, nastavnici u brojnim srednjim i osnovnim školama odlučuju o daljem štrajku, a učenici ih brane od inspektora. Gde sve u utorak nema nastave
Nataša Vukšić, dugogodišnja saradnica predsednika Srbije Aleksandra Vučića, iz senke je igrala važnu ulogu u projektu rekonstrukcije železnice ka Mađarskoj, u kojem je došlo do tragične nesreće na železničkoj stanici Novi Sad
U novu godinu Crna Gora je ušla uz novozatvorena pregovaračka poglavlja i optimizam da bi do 2029. mogla da postane članica Evropske unije. Koliko je to realno i gde su ostale zemlje regiona na putu ka članstvu
Prosvetne inspektorke Ivana Atanacković i Ružica Tapavički iz Zrenjanina ne slažu se sa merama Ministarstva prosvete protiv prosvetnih radnika koji su stupili u štrajk. Smatraju da bi se primena tih mera, tj. otkazi nastavnicima u štrajku, kosila sa ispravnom praksom prosvetne inspekcije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve