Policija je uhapsila J. G. (1965) iz Zrenjanina, koji se sumnjiči da je kao zaposleni u zrenjaninskom ogranku preduzeća „EPS“ Beograd, od januara 2020. godine do maja 2021. godine, koristio službene prostorije i električnu energiju jednog od pogona ovog preduzeća, piše Euronews.
On je privatnu računarsku opremu priključio za „rudarenje kriptovalutama“ i tako sebi protivpravno pribavio materijalnu korist, a preduzeće oštetio za 6.378.954 dinara.
Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti sproveden nadležnom tužilaštvu.
Šta je rudarenje kriptovalutama?
Rudarenje je sinonim za proces stvaranja ili prikupljanja određene kriptovalute. Mimo konvencionalnih zabluda da je rudarenje neisplativo, zarada je i više nego atraktivna, i kao i u većini slučajeva, ona će biti veća što su veća inicijalna ulaganja.
Proces rudarenja se zasniva na održavanju, validaciji i pokretanju blokčejn mreže pomoću procesora koji rešava složene kriptografske zadatke.
U Srbiji se favorizuju kriptovalute koje mogu da se rudare pomoću grafičkih kartica ili kompjuterskih procesora.
Neke od brojnih kriptovlauta koje se mogu rudariti su Monero, Ravenkoin, Dodžkoin, i svakako kako u svetu tako i kod nas najpopularniji Ethereum.
Koliko struje se potroši?
Glavni trošak kod rudarenja je, pored računa za internet, račun za struju koji može biti izuzetno visok, što zavisi naravno od snage „majnera“ tj. rudarske stanice.
Već sa dva majnera u domaćinstvu prelazi se u crvenu zonu potrošnje struje, gde je cena kWh 15,33 dinara, te se trošak struje povećava na 16.777 dinara.
Uz to je potrebna i stabilna internet konekcija, što znači da je potrebno da se odvoji oko 2.500 dinara. za ovaj trošak .