
Turizam
Veliki pad turizma: Da li su krivi protesti ili nemaština?
Osetno pada broj domaćih turista u Srbiji, još osetnije rastu cene paket-aranžmana. Za sve to prema, rečima vlasti, krivi su studenti
Deo prolaza Bezistan u centru Beograda je zatvoren zato što nadstrešnica predstavlja opasnost po ljude. Marko Stojčić najavljuje kontrolu i drugih nebezbednih mesta u gradu
Gradske vlasti ograničile su 5. novembra kretanje građana Beograda kroz jedan deo prolaza Bezistan u centru grada, onaj ispod nadstrešnice.
Naime, na nadstrešnici se vidi da je deo plafona odvojen od tavanice.
Marko Stojčić, gradski urbanista, je rekao da su trakom ogradili tj nebezbedni deo Bezistana, iako „parcela na kojoj se nalazi nije u vlasništvu Grada Beograda, jer nisu rešena imovinsko-pravna pitanja“.
Preventiva
Rekao je da će u narednim danima nadležne službe obići sve javne prostore, kao i javne objekte u vlasništvu Grada i utvrditi da li su bezbedni „kako bi se sprečila potencijalna tragedija.“
Građani su na situaciju u ovom prolazu u centru grada ukazivali i ranije.
Bezistan spaja Terazije i Trg Nikole Pašića, dve kucavica Beograda, i jedan je od najprometnijih delova grada. Prolaz je stavljen pod prethodnu zaštitu kao potencijalni kulturni spomenik, i deo je šire zaštićene prostorno kulturno-istorijske celine Terazije.
Devojka sa školjkom
Projektovao ga je 1953. godine arhitekta Vladeta Maksimović, koji je nekadašnju hladovinu drveća zamenio betonskim krovom u obliku mreže. U centar trga, kao mesto za predah, postavio je fontanu sa bronzanom skulpturom „Devojka sa školjkom“, Aleksandra Zarina. Duž oboda trga, napravljen je niz radnji, od kojih je mnogima u dragom sećanju ona minijaturna prodavnica „Soko Štarka“.
Godine tranzicije su pretvorile Bezistan u mesto za prodaju deviza, i grafite. Na njima je bilo sve, od vulgarnosti preko navijačkih parola, do pravih remek-dela urbane umetnosti. U Bezistan su uneti kiosci u kojima su prodavani kičasti suveniri. Najpopularniji među kioscima bio je onaj sa bedževima i nalepnicama za majice, a pre svega po piratskim muzičkim i filmskim kasetama i diskovima.
Planovi
Bezistan je postao spontani parking, iako je pešačka zona.
Prva rekonstrukcija bila je 2008, urađeni su plato u fontana koja je proradila 2011. Sledeća je najavljena 2017. a onda je nakon tri godine rečeno da rekonstrukcije neće biti, zbog nerešenih vlasničkih problema sa parcelama preko kojih pasaž prolazi.
Rekonstrukcija i revitalizacija Bezistana se stalno planira, međutim radovi se godinama odlažu.
Avgusta prošle godine je rečeno da bi Bezistan mogao da postane umetnička galerija. I, na tome se stalo.
Zatvaranje je usledilo nekoliko dana nakon nesreće koja se desila 1. novembra u Novom Sadu, kada se obrušila nadstrešnica na skoro renoviranoj Železničkoj stanici, prilikom koje je 14 osoba poginulo, a tri su teško povređene.
Osetno pada broj domaćih turista u Srbiji, još osetnije rastu cene paket-aranžmana. Za sve to prema, rečima vlasti, krivi su studenti
Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg
Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.
Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija
Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve