img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Zloupotreba društvenih mreža

Kad učenik izmontira fotografije drugarica i nastavnice: Digitalno nasilje u Vranju

07. мај 2025, 11:22 K. S.
Foto: Pixabay/lizziechiquita
Ilustracija
Copied

Na društvenim mrežama su se pre nekoliko dana pojavile fotomontaže nagih tela nekoliko učenica i jedne nastavnice osnovnih škola iz Vranja. Šta o tome kaže direktor jedne škole, dokle se s postupkom stiglo i šta ako je dete žrtva digitalnog nasilja

Vranje, mesto na jugu Srbije, poslednjih dana potresa slučaj digitalnog nasilja prema učenicama vranjskih osnovnih škola i jednoj nastavnici.

Na društvenim mrežama su se tokom proteklog vikenda pojavile njihove izmontirane fotografije na kojima su njihova lica na nagim telima.

Slučaj je u Vranju izazvao brojne reakcije, tužilaštvo i policija vode istragu, a škola zbog toga u ponedeljak nije radila.

„Došli smo u subotu do informacije da su neki učenici slali fotografije i postavljali ih na profilima. Odmah smo informaciju prosledili policiji, odmah su uključeni inspektori za visokotehnološki kriminal. U ponedeljak ujutru smo održali sastanak, prikupili smo izjave od oštećenih učenika, kao i od učenika koji su slali fotografije”, govori za „Vreme“, Nenad Stefanović, direktor OŠ „Radoje Domanović“ u Vranju, čije su učenice i nastavnica među žrtvama ovog dela.

Kako dodaje, donet je zaključak o pokretanju disciplinskog postupka.

„Rade se sada planovi pojačanog disciplinskog rada za svakog učenika, kao i planovi podrške za učenike koji su oštećeni. Čekamo sada informaciju iz tužilaštva i policije, pošto oni veštače telefone, da vidimo šta ćemo dalje“, kaže Stefanović.

Reč je o fotografiji sa jednog od takmičenja, na kojima su devojčice i nastavnica, preneli su mediji.

Oglasilo se tim povodom i Više javno tužilaštvo u Vranju, koje je saopštilo da je dežurni tužilac obavešten o slučaju „digitalnog nasilja“ u jednoj od gradskih osnovnih škola.

Detalje o ovom incidentu, Više javno tužilaštvo neće iznositi jer je izvršilac maloletno lice, navedeno je.

Učenik osmog razreda Osnovne škole „Radoje Domanović” u Vranju, osumnjičen da je montirao fotografije učenica i nastavnice i objavljivao ih na društvenim mrežama, saslušan je u policiji, saznaje Regionalna informativna agencija JUGpress iz policijskih izvora.

„Nemili događaj”

Prema rečima direktora ove škole, tražena je pomoć Centra za socijalni rad, Centra za trijažu iz Beograda, tužilaštva, policije.

„Ovo jeste nemili događaj, ali mi, zaposleni u školama, nemamo mogućnost da sprečimo da deca fotografišu i objavljuju fotografije. To mogu samo roditelji da rade. Nikome nije svejedno. Svi roditelji su u nekoj panici da nije njihovo dete na tim fotografijama“, objašnjava Stefanović.

Kako dodaje, pominje se OŠ Radoje Domanović, „kao da je škola kriva za to“.

„Ne, deca to rade po kućama. Ali mi preduzimamo sve mere“, dodaje sagovornik „Vremena“.

Kada je o merama reč, u školi je održan sastanak, donet je zaključak o pokretanju disciplinskog postupka, a čeka se odluka tužilaštva, kako bi se naredni koraci preduzeli.

Zbog ovog slučaja, u ponedeljak (5. maj) u školi nije bilo nastave.

„Mi smo u ponedeljak stopirali nastavu upravo zbog toga. Nastavnici i deca su bili uznevereni, nismo znali kako da reagujemo. Nastavnica ima veliko iskustvo od tridesetak godina rada u prosveti. Kada je došla u školu i stala ispred kolega, nije mogla da se zaustavi od plača. Najteže je toj deci i roditeljima. Nastavnica je formirana žena, ovo su deca od 13-14 godina”, dodaje Stefanović.

Kako pojašnjava, i dalje nije poznato ko je izvršilac nasilja, ali, kako dodaje, ispitana su dvojica učenika i njihovi roditelji i telefoni su poslati na veštačenje.

Škola je u ponedeljak na društvenim mrežama objavila kratko saopštenje.

Zahtevi roditelja

Oglasili su se i roditelji žrtava digitalnog nasilja u OŠ „Radoje Domanović“.

„Kao što je već poznato, obrađene su i distribuirane fotomontaže koje prikazuju desetak devojčica i jednu nastavnicu iz do sada dve vranjske škole u seksualno sugestivnom i ponižavajućem kontekstu. Ovo nije izolovan incident, već kulminacija ozbiljnog problema koji je izmakao kontroli i zahteva odgovornu, zajedničku reakciju svih škola“, navodi se u saopštenju.

Zbog toga zahtevaju da se Aktiv osnovnih škola grada Vranja javno i jasno izjasni o ovom slučaju kao o digitalnom, psihološkom  i seksualnom nasilju, u skladu sa propisanim definisanjem ovakvih slučajeva, a ne da se događaj ublažava kao „nemili događaj“, da se zauzme jedinstven i nedvosmislen stav o merama koje osnovne škole mogu preduzeti kada je u pitanju zaštita dece i zaposlenih, uzimajući u obzir sve mogućnosti, a ne samo mogućnosti koje su, kako navode, školama „lakše za sprovođenje”.

Oni traže da se svi roditelji, ne samo pogođene porodice, obaveste o postojećim procedurama zaštite dece u slučajevima digitalnog i ostalih nasilja, te da se preispita i pojača digitalnu bezbednost, posebno kada se radi o upotrebi i dostupnosti fotografija učenika sa školskih profila i javnih objava.

„Smatramo da apelovanje na roditelje da „obrate pažnju šta im deca slikaju i dele na socijalnim mrežama“ nije adekvatan odgovor u ovom slučaju, naročito kada se zna da su neke od zloupotrebljenih fotografija preuzete upravo sa zvaničnih školskih profila”, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, ovaj događaj ne sme ostati bez sistemskog odgovora.

„Mi, kao roditelji žrtava, ne tražimo osudu pojedinaca, već odgovorno delovanje koje će sprečiti da se ovako nešto ponovi bilo kojem detetu i bilo kom nastavniku u bilo kojoj školi. Uvereni smo da delimo zajednički cilj: školu koja je bezbedna i dostojanstvena za sve“, stoji u saopštenju.

Šta kažu direktori vranjskih škola?

Zajedničkim sapštenjem oglasili su se i direktori osnovnih škola u Vranju.

Oni, kako navode, najoštrije osuđuju digitalno, seksualno i psihičko nasilje koje se dogodilo učenicama i nastavnici.

Kako navode, Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisana su prava, obaveze, ali i odgovornosti učenika.

„Između ostalog, ovim Zakonom je propisano da učenik može da odgovara za lakšu povredu obaveze koje se utvruđu opštim aktom škole, za težu povredu obaveze propisane ovim Zakonom kao i za povredu zabrane. Reč je o zabrani diskriminiacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kao i zabrani ponašanja koje vređa ugled, čast ili dostojanstvo.

„U saradnji sa nadležnim instituciama, škole su već pokrenule odgovarajuće postupke u cilu utvrđivanja svih činjenica i pružanja podrške žrtvama. Svi koji su učestvovali u nasilu biće tretirani u skladu sa Zakonom, Pravilnikom o protokolu postupana u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, Pravilnikom o postupanju ustanove u slučaju sumnje ili utvrđenog diskriminatornog ponašanja i vređanja ugleda, časti ili dostoanstva ličnosti i opštim školskim aktima“, stoji u saopštenju.

Škole će, kako se dodaje, preispitati digitalnu bezbednost kada je reč o upotrebi i dostupnosti fotografija učenika na zvaničnim sajtovima škola i u drugim zvaničnim objavama.

Reakcija Ministarstva prosvete

Iz Ministarstva prosvete su od škole zatražili da pojača vaspitne mere i pruži psihološku podršku žrtvama digitalnog nasilja, uz očekivanja da će stručnjaci za visokotehnološki kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova uraditi svoj deo posla.

U Ministarstvu prosvete su najavili pokretanje vaspitno-disciplinskih mera prema učeniku osumnjičenom za digitalno nasilje.

Šta je digitalno nasilje?

Nasilje na internetu je svaki oblik nasilja koje nastaje upotrebom digitalnih tehnologija.

Može se odvijati na društvenim mrežama, aplikacijama za razmenu poruka, gejming platformama i mobilnim telefonima. To je ponašanje koje se ponavlja i čiji je cilj da uplaši, naljuti ili osramoti osobe koje su napadnute.

Primeri digitalnog nasilja su širenje neistina ili objavljivanje sramotnih fotografija nekoga na društvenim mrežama, slanje pretnji preko platforme za razmenu poruka, lažno predstavljanje i slanje neprikladnih poruka drugima u tuđe ime.

„Nasilje uživo i nasilje na internetu se često mogu dešavati uporedo. Međutim, nasilje na internetu ostavlja digitalni zapis koji može da posluži kao dokaz prilikom njegovog zaustavljanja“, navodi se na sajtu Unicefa.

Srbija ima razvijenu platformu za borbu protiv nasilja prema deci Čuvam te, a postoji i besplatna linija za prijavu digitalnog nasilja 19833.

Tagovi:

Digitalno nasilje Osnovno obrazovanje Vranje Vršnjačko nasilje
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Blokada KCB-a

18.јул 2025. N.M.

Interventna jedinica policije odblokirala Kulturni centar Beograd

Jedinica interventne policije odblokirala je Kulturni centar Beograd (KCB). Pripadnici IJP su obili vrata na ulazu u KCB u Kolarčevoj ulici

Presuda za tragediju u Novom Sadu

18.јул 2025. I.M.

Država i „Infrastruktura železnice Srbije“ plaćaju odštetu porodicama nastradalih

Gotovo godinu dana nakon tragedije u kojoj je 16 ljudi izgubilo život pod ruševinama nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici, Viši sud je doneo presudu kojom utvrđuje odgovornost države i železnica, i dosuđuje milionske iznose odštete članovima porodica nastradalih

Godišnjica tragedije

18.јул 2025. Novak Marković

Dvanaest godina bez pravde: Sećanje na Andreu Bojanić, bez memorijalne blokade

Andrea Bojanić stradala je na današnji dan pre 12 godina kada je na nju autom naleteo Aleksandar Mitrović, sin vlasnika TV Pinka Željka Mitrovića. Zbor građana Konjarnika najavio je jutros memorijalnu blokadu, ali je ista otkazana po želji Andreine majke

Univerzitet u beogradu

18.јул 2025. I.M.

Đokić sa britanskim zvaničnicima: Univerzitet u Beogradu kao stub regionalne saradnje

Na sastanku sa predstavnicima Velike Britanije, rektor Vladan Đokić istakao je ulogu Univerziteta u Beogradu kao ključne institucije u okviru Berlinskog procesa, posebno u segmentima obrazovanja, istraživanja i saradnje sa dijasporom

LGBTQ+

18.јул 2025. Novak Marković

Pretnje smrću aktivistima Prajd karavana na jugu Srbije

Udruženje „Da se zna!“ upozorilo je da im je upućeno na hiljade poruka pretnji, uvreda i govora mržnje od trenutka kada su najavili „Prajd karavan“ u Nišu i Leskovcu

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure