Pravo jesenje vreme od jutros je u Srbiji. Tmurno je i sveže, a temperature se kreću od 15 do 19°C. Zlatibor i Sjenica mere 12 stepeni, a Kopaonik 7°C. Kiša povremeno pada u istočnoj polovini Srbije.
Maksimalna temperatura biće danas od 21°C na jugoistoku do 27 stepeni na severu Srbije.
U četvrtak nakon hladnog jutra, tokom dana uslediće sunčano i osetno toplije vreme. Maksimalna temperatura biće do 30 stepeni.
Od petka osveženje
Od petka će na vreme u Srbiji delovati snažan ciklon, koji će naročito biti izražen na visinama, odnosno u višim slojevima atmosfere.
Petak će Srbiji doneti jače naoblačenje sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom. Do severozapada će uslediti i prodor hladnog fronta, uz osetniji pad temperature vazduha.
Maksimalna temperatura biće od 14 na severozapadu do 26 stepeni na jugoistoku Srbije.
Za vikend sledi prodor vrlo hladne vazdušne mase.
Vreme će biti pravo jesenje, uz kišu i obilne pljuskove.
Maksimalna temperatura biće od 10 do 18°C.
Pljuskovi, a negde i sneg
Jako zahlađenje doneće i prve pahulje najvišim planinskim predelima, dok bi se sigurno zabeleli svi predeli iznad 2000 metara nadmorske visine, a granica padanja snega povremeno bi se spustila i na 1500 metara.
Kišovto i hladno vreme nastaviće se i početkom sledeće sedmice.
Ciklon će Srbiji od petka do početka sledeće sedmice doneti vrlo obilne padavine. U mnogim predelima očekuje se da padne od 30 do 70 litara, lokalno i više od 100 litara po kvadratnom metru.
Dakle, u mnogim predelima možemo da očekujemo da padne više kiše nego što u proseku padne tokom celog meseca.
Temperature će biti znatno ispod proseka, s obzirom na to da je prosek za ovo doba godine od 22 do 26 stepeni.
Postepena stabilizacija vremena očekuje se sredinom sledeće sedmice.
Toplotni talasi
Ove godine, iza sebe smo ostavili najtopliji jun u istoriji merenja u našoj zemlji, sada svedočimo jednom od najintenzivnijih i najdugotrajnijih toplotnih talasa u istoriji merenja u Srbiji, koji je širom zemlje uticao na naše zdravlje, privredu, energetiku, poljoprivredu, živce.
U Ćupriji su zabeležena četiri uzastopna dana sa maksimalnim temperaturama preko 40 °C. Prosečna maksimalna julska temperatura u Ćupriji je 29 °C (što je, inače, već za oko 1,5 °C toplije od julskog proseka sredinom prošlog veka, što nam vrlo jasno govori o uticaju klimatskih promena).
Tropske noći su tokom ovog perioda zabeležene širom zemlje, od Sombora i Zrenjanina, preko Beograda i Pančeva, do Loznice, Niša i Vranja. Posle rekordnog Vršca tokom jednog ekstremnog vikenda, najtoplije noći bile su u Beogradu i Novom Sadu, usled fenomena urbanog toplotnog ostrva.
Čak je i u Sjenici, tradicionalno jednom od najhladnijih gradova u zemlji, koji se nalazi na preko 1000 m nadmorske visine na Pešterskoj visoravni, izmereno preko 6 uzastopnih dana sa temperaturama preko 30 °C.