Ministarstvo zdravlja Srbije saopštilo je u četvrtak da se ne mogu saopštavati nalazi Komisija za vanrednu spoljnu proveru kvaliteta stručnog rada nad radom zdravstvenih radnika Opšte bolnice Sremska Mitrovica, jer Više javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici vodi postupak protiv orkivljenog lekara zbog postupanja prema porodilji.
Rešenjem ministarke zdravlja Danice Grujičić imenovana Komisija je 4. marta 2024. godine sačinila Izveštaj o vanrednoj spoljnoj proveri kvaliteta stručnog rada koji je 6. marta dostavljen ministarki zdravlja i u kojem je sadržan zaključak nadzornika sa mišljenjem o posledici po zdravlje pacijenta sa Predlogom mera za otklanjanje uočenih nedostataka.
Izveštaj Komisije je dostavljen i Višem javnom tužilaštvu u Sremskoj Mitrovici, dodaje se u saopštenju. S obzirom da Više javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici u predmetnom slučaju vodi istražni postupak protiv okrivljenog lekara zbog sumnje da je učinjeno krivično delo teško delo protiv zdravlja ljudi u vezi sa krivičnim delom nesavesno pružanje lekarske pomoći na štetu oštećene M.M, i da je proširena istraga i u vezi postupaka koji su doveli do posledica po oštećenu J.I, ne mogu se saopštavati informacije sadržane u Izveštaju Komisije zbog ugrožavanja, odnosno ometanja vođenja istražnog postupka.
Kako se pokrenula lavina
Prijava akušerskog nasilja koja je pokrenula reakciju javnosti stigla je iz Sremske Mitrovice.
Marica Mihajlović iz Šida je 12. januara primljena u porodilište i zbog komplikacija, trebalo je da se porodi carskim rezom. Prema njenim navodima, lekar koji je trebalo da je porodi, odbijao je to i insistirao na prirodnom porođaju.
Skakao joj je po stomaku jer se beba nije spuštala, šamarao je i vređao, jer je Romkinja. Maričina ćerka zaglavila se u porođajnom kanalu, ukakila se, bila je sposobna za udah, ali ne i za izdah i preminula je.
Javna svedočenja o slučajevima akušerskog nasilja su sve brojnija, ali lekarske grešske se nižu.
Početkom ovog meseca U UKC Niš preminula je pacijentkinja (30), koja se porodila u Opštoj bolnici u Leskovcu. U porodilište je primljena bez zdravtsvenih komplikacija.
Akušersko nasilje u Srbiji hroničan problem
Kako je u komentaru „Porođaj u klanici: Naš bol, vaš sram“ napisala Jovana Gligorijević, „prema svemu što do sada znamo iz svedočenja porodilja u Srbiji, žene u porodilištima dobijaju šamare, dreku, lomljenje rebara, sečenje ili ušivanje bez anestezije, medicinsko osoblje ih ne sluša i ne veruje im.
Žene umiru na porođaju ili neposredno posle njega, spontane pobačaje imaju u toaletu, iako su u bolnici, rađaju decu koja umiru po rođenju… To su iskustva porodilja u Srbiji i neko bi rekao da su incidenti ove vrste mogući svuda. Ali previše je ovakvih incidenata za koje smo čuli da bismo olako konstatovali da se, eto, to ponekad prosto dešava.“