Sa sve većom izgradnjom stambenih blokova u Beogradu raste i broj automobila, a mesta za parkiranje ponestaje. Problem se proteže od centra grada do periferije, a stanari novobeogradskog Bloka 38 rešili su da se aktivno uključe u pronalaženje rešenja
Na sportskom terenu u novobeogradskom Bloku 38 do pre dvadesetak godina igrao se ozbiljan basket. Komšije su se žalile što se igra posle 20 časova, čak su istakli i natpis koji se nije mnogo uvažavao. Koša više nema, a problemi su danas drugačije prirode.
Devastirano igralište pretvoreno je u divlji parking. Zbog nedostatka parking mesta građani se iz nužde parkiraju na zelenim površinama, pa i zapuštenim parkićima za decu.
U potrazi za parkingom voze trotoarima i ugrožavaju bezbednost pešaka i velikog broja dece, a često dolazi i do komšijskih rasprava. Vlada opšti haos.
Stanari kažu da je ispred zgrada sve više nepoznatih vozila i da se parkinzi ponekad neracionalno koriste.
Neki sugrađani akutan nedostatak parking mesta koriste i kao izgovor za bahatost, pa se desi da se blokira prolaz roditeljima sa bebama u kolicima ili vozilima hitne pomoći.
Poznati izum stanara Bloka 38 je takozvano parkiranje “na gurku”. Godinama unazad snalaze se tako što parkirano vozilo ostave u leru kako bi oni koji izlaze sa parkinga mogli da ga pomere.
Pokrenuta inicijativa
Stanari su, međutim, pre godinu dana posegli i za konkretnijim rešenjima.
Organizovali su se i izradili Elaborat (u koji je „Vreme” imalo uvid) koji sagledava stanje na terenu, pa predočili Gradu nekoliko rešenja koja bi u velikoj meri rešila problem parkiranja u njihovom bloku.
Jedan od pokretača ove inicijative Milan Bojović kaže za „Vreme” da pronalaženje parking mesta u popodnevnim časovima Novobeograđani porede sa dobitkom na lutriji.
Dodaje da je nekoliko udruženja građana sa Novog Beograda 30. marta pokušalo mirnom protestnom šetnjom da iskaže nezadovoljstvo što opština ne rešava ovaj problem, niti reaguje na predloge, te ne postoji otvoreni dijalog vlasti sa građanima.
Bojović kaže da su gradske vlasti predstavile kao rešenje uvođenje zonskog parkiranja, ali da to zapravo ne rešava problem.
„U blokovima gde je uvedena zelena zona, parkinzi su i dalje prepuni, neke kompanije su zakupile i rezervisale parking mesta, a stanari koji plaćaju mesečnu kartu su i dalje prinuđeni da satima traže parking mesto. Mogu odabrati i opciju, da kao nekad, ostave auto izbačen iz brzine i da na taj način ako nekoga zagrade, vozač zagrađenog vozila može da oslobodi prolaz, ali tada rizikuju da ga slika ‘Oko sokolovo’ i dobiju prekršajnu prijavu”, objašnjava Bojović.
Šta su predlozi?
Bojović kaže da predlozi koje su dostavili Gradu zahtevaju minimalna finansijska sredstva, a glavna ideja je da se površine po obodu Bloka iskoriste za izgradnju novih parking mesta.
“Grad Beograd želi da u parking pretvori sportske terene na kojima su stastavale legende srpske i jugoslovneske košarke. Bila bi bolja ideja da se deo neke prazne parcele za neku buduću zgradu preko puta Bloka odvoji za garažu, a da se teren sačuva da i mladi naraštaji imaju gde da postignu svoje prve košarkaške poene”, kaže Bojović.
Foto: Privatna arhiva/Milan BojovićSportski teren u Bloku 38: Nekad i sad
Predložili su da se probelm parkiranja u Novom Beogradu rešava u tri faze.
Građani zahtevaju stopiranje izgradnje novih objekata na određeni period, te da Grad u međuvremenu obezbedi infrastrukturu koju bi novi objekti mogli da prime.
Druga faza predstavljala bi sprovođenje infrastrukturnih radova definisanih u prvoj fazi, kao i rešavanje već postojećih problema. Izgradnja parkinga na sprat, revitalizacija sportskih terena koji su sada divlji parkinzi, izmeštanje parkiranja i saobraćaja na obode blokova gde god je to moguće, pretvaranje parcela koje su trenutno prazne, bar u privremeni parking.
Treća faza bi se odnosila na promenu planske regulative i urbanističkih planova za Novi Beograd i povećanje procenta obaveznih zelenih površina.
Sagovornik “Vremena” zaključuje da primer građana iz Bloka 38 pokazuje da su građani zainteresovani da učestvuju u donošenju odluka za sredinu u kojoj provode najveći deo svog vremena i da su kompetenti da identifikuju probleme i predlože konkretna rešenja, ali nema ko da ih čuje.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Podržavam svaki zahtev za demokratizacijom Srbije i smenu Vučićevog režima. To, međutim, nije moguće izvesti blokadom“, napisao je ne tako davno Čedomir Antić
Studentu Fizičkog fakulteta Stefanu Tomiću Viši sud u Beogradu ukinuo je kućni pritvor određen pred Vidovdan. Studenti u blokadi poručuju da je ovo ispravka nepravde
Autoprevoznik Milomir Jaćimović je po izlasku iz bolnice upućen u policijsku stanicu gde mu je određeno zadržavanje, potvrdio je njegov advokat. Njemu se na teret stavlja izazivanje opšte opasnosti u pokušaju i ometanje službenih lica u obavljanju službene dužnosti
Za autoprevoznika Milomira Jaćimovića, koji je pretrpeo različite vrste pritisaka jer je vozio studente na proteste, zbog čega mu je firma propala, prikupljeno čak 92.000 dolara
Fabrika Leoni zatvara svoja vrata u Nišu, a to je izjavila u četvrtak narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Jelena Milošević. Bez posla će, kako je ona navela, ostati 1900 radnika
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!