Tropski dani su trenutno za nama, ali nam uskoro stiže još jedan toplotni talas. Građani beg od nepodnošljive sparine često nalaze na gradskim, ali i privatnim bazenima, koji su krcati. Gotovo je nemoguće naći slobodno mesto pod suncobranom, a i oni srećnici koji ga pronađu, ponekad požele da nisu.
Vrata sa kabina na bazenima često otpadaju, sapun i toalet papir u toaletima su misaone imenice. Iako je Gradski zavod za javno zdravlje nedavno izvršio detaljnu analizu kvaliteta vode na gradskim bazenima u Beogradu, koja je pokazala da je ispravna za kupanje, nije poznato kakva je situacija u drugim gradovima.
Trovanje hlorom u Bačkom Petrovcu
Kraj juna obeležile su vesti o trovanju dece hlorom na zatvorenim bazenima. Jedan slučaj se desio u „Petrolendu“ u Bačkom Petrovcu, gde je grupa dece prijavila kašalj, mučninu, svrab i peckanje očiju. Petoro dece je primljeno u Dečiju bolnicu u Novom Sadu.
Iz „Petrolenda“ su javnosti poručili da im je žao zbog incidenta koji se desio i da će detaljniju izjavu dati kada nadležne inestitucije izvrše kontrolu i detaljnu analizu, pisao je N1.
Nakon toga, detaljnije izjave nije bilo.
Građani Bačkog Petrovca, međutim, tvrde supronto. Oni su tada za medije otkrili da nije prvi put da se tako nešto desi u „Petrolendu“, da se slični incidenti ponavljaju gotovo svake godine.
Slično je bilo i pre dve godine u Subotici, kada je disajne probleme prijavilo više članova vaterpolo kluba „Spartak“. Predsednik kluba Laslo Joža tada je rekao da je do trovanja verovatno došlo jer je veća količina hlora sipana u mali bazen, usled čega je došlo do reakcije u vazduhu.
Kupačima poplavela koža, dat im razređivač da se očiste
Najveći i najposećeniji otvoreni bazen u Nišu u Sportskom centru “Čair” prate razne glasine. Od toga da je voda uvek veoma hladna, preko nedovoljnog broja ležaljki i suncobrana, sve do neprijatnog mirisa koji se širi svlačionicama i kupatilom u kome gotovo nikad nema toalet papira.
Spotrski centar poseduje i zatvoreni bazen, koji je početkom godine sveže ofarban. Ofarbani su, nažalost, bili i kupači, jer se boja nije dovoljno osušila.
Kada su kupači pitali zaposlene na bazenu šta da rade, oni su ih uputili ka “upravniku bazena”, koji im je ponudio razređivač.
„Ofarbali smo noge i druge delove tela u plavo, a onda su nam rekli da je to zato što su skoro farbali bazen, pa se boja još nije stegla. Moje dete je plakalo jer se ofarbalo, a onda i zbog toga što ga je pekao razređivač za skidanje boje”, rekla je jedna građanka za „Danas“.
Prema njihovim rečima, nakon toga im je u znak izvinjenja ponuđeno besplatno kupanje u određenom periodu.
Direktorka Sportskog centra „Čair“ Branka Aranđelović rekla je da „prvi put čuje“ da su se neki kupači ofarbali a potom im dat razređivač da se očiste.
Bazeni u Mačvanskom okrugu puni bakterija
Prilikom redovne kontrole uzoraka vode iz otvorenih bazena u Mačvanskom okrugu , utvrđena je mikrobiološka i hemijska neispravnost u određenom obimu, istaknuto je u saopštenju Centra za higijenu i humanu ekologiju Zavoda za javno zdravlje Šabac.
“Mikrobiloška neispravnost je uzrokovana bakterijama koje su uslovno patogene kod osetljive populacije (deca i starije osobe), a odstupanje hemijskih parametara ukazuje pre svega na nepoštovanje pravila korišćenja bazena od strane kupača. Neophodno je kontrolisati i informisati kupače o pravilima korišćenja bazena. Svaki korisnik bazena mora se istuširati i proći kroz kadicu sa hiperhlorisanom vodom pre ulaska u bazen”, navodi se u saopštenju.
Iz Centra za higijenu i humanu ekologiju objašnjavaju da su identifikovane bakterije prisutne i u zemljištu, tako da je moguće da su unesene u bazen spolja.