Doktor Hitne pomoći VMA, primarijus dr Ivan Leković rekao je za RTS da zabrinjava broj primljenih alkoholisanih lica koji su u sredu 14. februara hospitalizovani.
Posebno je zabrinjavajuće, kaže, što su od 26 lica dvanaestoro bila deca mlađa od 15 godina.
“Primljeno je dvanaestoro dece u teškom alkoholisanom stanju do čak 2,8 promila alkohola u krvi. To je ozbiljno stanje”, rekao je dr Leković i dodao da zabrinjava činjenica da maloletna lica dolaze u tako teškom stanju.
Pored alkohola bilo je i maloletnih pacijenata koji su povređeni u tuči, napomenuo je doktor Leković.
U Srbiji postoji Nacionalni program prevencije štetne upotrebe alkohola i alkoholom uzrokovanih poremećaja koji kaže da u svetu svake godine 3,3 miliona ljudi umre od posledica štetne upotrebe alkohola.
“U starosnoj grupi od 15 do 29 godina, 320.000 smrtnih slučajeva u svetu, može se povezati sa upotrebom alkohola, što čini 9 posto svih uzroka smrti u strukturi umiranja u ovoj starosnoj grupi.”
U Programu piše i da je konzumiranje alkoholnih pića u Srbiji široko prihvaćeno društveno ponašanje, a aktuelnu situaciju na ovom polju karakteriše visoka učestalost konzumiranja alkohola, posebno među mladima. Te da je ovako visoka učestalost u velikoj meri posledica kompleksnih društvenih promena koje su nastale tokom tranzicije na našim prostorima, ali i činjenice da je alkohol duboko kulturološki ukorenjen u našem društvu i da je neraskidivi deo većine socijalnih rituala.
Mladi i alkohol
Navodi se da je svako korišćenje alkohola među maloletnim osobama rizično i može se smatrati zloupotrebom alkohola zbog potencijalnih posledica na njihov rast i razvoj. Nažalost najveći broj mladih probao je alkoholna pića tokom života, s tim da je kod dečaka primećena veća učestalost, raniji početak i veće količine konzumiranog alkohola.
Podatke o raširenosti upotrebe alkoholnih pića u populaciji mladih u Republici Srbiji daje Evropsko školsko istraživanje o zloupotrebi alkohola i drugih droga, a sprovodi se u populaciji šesnaestogodišnjaka.
Istraživanje je sprovedeno još 2008. godine i kaže da je u Beogradu, Novom Sadu i Nišu devet od deset adolescenata (skoro 90 odsto) bar jednom tokom života popilo jedno ili više alkoholnih pića.