Štrajk u školama
I Ribnikar u štrajku: U kojim sve školama i nema nastave?
Dok inspekcija obilazi škole, nastavnici u brojnim srednjim i osnovnim školama odlučuju o daljem štrajku, a učenici ih brane od inspektora. Gde sve u utorak nema nastave
Školske klupe u nekim obrazovnim ustanovama su prazne, a pretnje osim nastavnika, dobijaju i roditelji
Zbog podrške nastavnicima koji su u blokadi, pojedini roditelji dobili su pretnje da će im socijalne službe oduzeti decu ukoliko ne idu na nastavu.
Takve pretnje navodno su dobili pojedini roditelji putem društvenih mreža, kažu za „Vreme“ u Društvu socijalnih radnika Srbije.
Oglasila su se tim povodom pojedina udruženja socijalnih radnika, a Nevena Vučković Šahović iz Centra za prava deteta takve izjave smatra „pretećim, besmislenim i nemogućim“.
„Postoje razlozi i uslovi za lišenje roditeljskog prava. Roditelji su u zakonskoj obavezi da upišu dete u školu, a ovde su stvari naopako postavljene. To je nemoguće, isključeno, ne događa se. Tom postupku bi prethodila kvalifikacija dela kao teškog krivičnog dela zanemarivanja i sud bi morao da donese odluku o lišenju“, kaže Vučković Šahović za „Vreme“.
Neodlazak dece u školu ne može se tumačiti tako, dodaje sagovornica „Vremena“.
U kojim slučajevima se može oduzeti roditeljsko pravo?
Porodičnim zakonom jasno je definisano kada se roditeljima ili starateljima može oduzeti roditeljsko pravo.
To su situacije u kojima roditelj zloupotrebljava prava ili grubo zanemaruje roditeljske dužnosti i to ako fizički, seksualno ili emocionalno zlostavlja dete, ako izrabljuje dete sileći ga na preterani rad, ili na rad koji ugrožava moral, zdravlje ili obrazovanje deteta.
Dete se može oduzeti roditeljima ako primorava dete na rad koji je zabranjen zakonom, ako podstiče dete na vršenje krivičnih dela, ako navikava dete na odavanje rđavim sklonostima, ako na drugi način zloupotrebljava prava iz sadržine roditeljskog prava.
Odluku o oduzimanju deteta u ovim i ostalim slučajevima donosi Sud.
Da li je štrajkom deci oduzeto pravo na obrazovanje?
Iako je obrazovanje navedeno među stavkama ovog zakona, u konkretnom slučaju, ono se ne krši, smatra sagovornica „Vremena“.
„Slušamo stalno da se deci ovime oduzima pravo na obrazovanje. Pravo na obrazovanje ne sastoji se samo od pet časova dnevno, nego je po našem zakonu o osnovnom sistemu obrazovanja, to pravo se ostvaruje kroz razne aktivnosti koje su vezane za školu i van škole. Ni na koji način obustavom klasične nastave i realizacijom tog specifičnog programa se ne narušava pravo na pravo na obrazovanje“, kaže Vučković Šahović za „Vreme“.
Vučković Šahović smatra da su aktivnosti koje se trenutno dešavaju u školama dobre i da se njima ostvaruje „sinergija četvorougla nastavnik-dete-roditelj-zajednica i deca se uče onome što je u našem zakonu proklamovano kao cilj obrazovanja, a to je osposobljavanje deteta u građanskom društvu, za razvoj njegove ličnosti koja će biti samostalna, donositi samostalne i zrele odluke aktivno učestvujući u radu škole od najmlađih dana“.
Na pretnje roditeljima reagovalo je najpre Društvo socijalnih radnika Srbije.
„Dragi roditelji/staratelji, dobili smo informacije iz više gradova da se preti socijalnom službom vezano za oduzimanje dece ukoliko ne pošaljete decu u školu. Pretnje su neosnovane i neutemeljene“, naveli su oni u saopštenju na društvenim mrežama.
„Te tvrdnje su neosnovane i neutemeljene pretnje roditeljima da će im deca biti oduzeta ukoliko ih ne pošalju u školu zbog solidarnosti sa štrajkom prosvetnih radnika“, navodi se u saopštenju te organizacije.
Violetom Marković, predsednicom Upravnog odbora Društva socijalnih radnika Srbije i asistentkinjom na Fakultetu političkih nauka u Beogradu rekla je gostujući u emisiji na televiziji Nova da roditelji u ovom trenutku ne šalju decu u školu baš da bi popravili sistem.
Šta ako moje dete ne ide u školu?
U slučaju da škola nije u štrajku, dete koje ne ode na čas, dobiće izostanak.
Razredni starešina kasnije odlučuje, na osnovu opravdanja, da li će izostanak biti opravdan ili neopravdan.
U slučaju da je škola u štrajku, učenicima ne mogu biti upisivani neopravdani izostanci, niti roditelji i deca mogu snositi druge posledice.
Koje su škole trenutno u štrajku?
Posle višemesečnih štrajkova upozorenja, deo nastavnika u osnovnim i srednjim školama širom Srbije, stupio je u celodnevnu obustavu nastave, a odluke do kada će ona trajati donose se svakodnevno u zbornicama.
U ovom trenutku se ne zna koliko je tačno škola u štrajku, pošto o tome postoje podeljena gledišta državnih zvaničnika i predstavnika prosvetnih sindikata.
Vlasti tvrde kako je reč o svega nekoliko procenata škola u kojima nema nastave, dok predstavnici prosvetnih sindikata imaju dijametralo suprotne podatke.
Na vrata brojnih škola u poslednja dva dana stigli su u inspektori. U nekim školama, roditelji i učenici su ih sprečili da uđu.
Neke škole su u potpunom štrajku, u drugima je nastava skraćena na 30 minuta, dok se u nekim sve uobičajeno odvija.
Većina gimnazija u Beogradu obustavila je nastavu, a nastava se održava u dve od 21 beogradske gimnazije.
Nastava je obustavljena i u nekim osnovnim školama u glavnom gradu.
Nastavnici beogradske OŠ „Vladislav Ribnikar“ obavestili su učenike i njihove roditelje da do kraja nedelje neće dražati nastavu.
Nastave nije bilo ni u osnovnoj školi „Jovan Dučić“ na Novom Beogradu, koju je posetila inspekcija.
Masovni štrajk i u Novom Sadu
Zvono se danas nije oglasilo ni u brojnim osnovnim i srednjim školama u Novom Sadu i okolini.
Prema podacima prosvetnih radnika, u Novom Sadu u ponedeljak je obustavu rada objavilo 59 odsto osnovnih i 76 odsto državnih srednjih škola.
Štrajkuju brojne osnovne i srednje škole.
U drugim mestima i gradovima u Srbiji u blokadi je manji broj škola.
Većina škola u Kraljevu odlučila je da obustavi nastavu do ispunjenja sindikalnih zahteva, a inspekcija se u toku jučerašnjeg dana nije ni pojavila, iako je bilo najava da će obići pet osnovnih škola u tom gradu.
Rad je obustavilo šest srednjih škola u tom gradu, prenosi N1.
Član štrajkačkog odbora Sindikata obrazovanja Čačak (SOČ) Vladimir Adžić izjavio je danas FoNetu da se 16 škola u Čačku nalazi u potpunoj obustavi rada, dok je sedam škola delimično u obustavi, a rade dve manje seoske.
U potpunoj blokadi su Prva Kragujevačka gimnazija, Druga gimnazija, Srednja stručna i Ekonomska škola.
Nastava je obustavljena i u nekoliko kragujevačkih osnovnih škola.
Nema nastave ni u tri od četiri niške gimnazije, kao ni u Aleksinačkoj gimnaziji.
Obustava nastave je u toku i u Požarevačkoj gimnaziji.
Dok inspekcija obilazi škole, nastavnici u brojnim srednjim i osnovnim školama odlučuju o daljem štrajku, a učenici ih brane od inspektora. Gde sve u utorak nema nastave
Nataša Vukšić, dugogodišnja saradnica predsednika Srbije Aleksandra Vučića, iz senke je igrala važnu ulogu u projektu rekonstrukcije železnice ka Mađarskoj, u kojem je došlo do tragične nesreće na železničkoj stanici Novi Sad
U novu godinu Crna Gora je ušla uz novozatvorena pregovaračka poglavlja i optimizam da bi do 2029. mogla da postane članica Evropske unije. Koliko je to realno i gde su ostale zemlje regiona na putu ka članstvu
Prosvetne inspektorke Ivana Atanacković i Ružica Tapavički iz Zrenjanina ne slažu se sa merama Ministarstva prosvete protiv prosvetnih radnika koji su stupili u štrajk. Smatraju da bi se primena tih mera, tj. otkazi nastavnicima u štrajku, kosila sa ispravnom praksom prosvetne inspekcije
Na svim protestima se poslednjih dana čuju uzvici - „generalni štrajk“, a sam pojam mnogima nije najjasniji. U evropskim zemljama je generalni štrajk poslednjih godina više puta organizovan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve