Cene
Drugo poskupljenje Infostana za tri meseca
JK Beogradski vodovod povećao je cenu vode za oko 300 dinara. Od septembra, to je drugo poskupljenje Infostana
Prva pravosnažna presuda za falsifikovanje diploma može samo da ohrabri ljude da ih kupuju: N. M. je osuđen na godinu dana uslovne kazne i 30 evra za sudske troškove
Presudu je doneo Podgorički sud 24. novembra, nakon što je Osnovno tužilaštvo sklopilo sporazum o priznanju krivice sa N.M. koji je priznao da je imao lažnu diplomu profesora fizičkog vaspitanja.
„Uslovno kazniti falsifikatora znači dati veetar u leđa svima koji dele takav sistem vrednosti“, rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) direktor Srednje škole „Danilo Kiš“ u Budvi Krsto Vuković.
Pravosudni akteri ove priče, Podgorički sud i Tužilaštvo, odbili su da odgovore na upit RSE kakvu poruku šalju ne samo učenicima, nego i društvu, niskom kaznom i nagodbom sa falsifikatorom diplome.
Iz Osnovnog tužilaštva u Podgorici, koje je sa falsifikatorom diplome sklopilo sporazum o priznanju krivice, navode da kaznenu politiku ne određuju oni već „isključivo sud“.
U poslednje dve godine Ministarstvo prosvjete podnelo je 27 krivičnih prijava zbog sumnje u falsifikat inostranih diploma, potvrđeno je ranije RSE u tom resoru.
Tužilaštvo je tokom 2023. pokrenulo istragu u 27 predmeta zbog sumnje u falsifikovane diplome.
Panemija lažnij diploma
„Svedočimo pravoj pandemiji falsifikovanja diploma“ kaže za RSE advokat Branislav Lutovac, uz ocenu da sudovi prilikom izricanja kazne treba da imaju u vidu i društvene okolnosti u kojima je delo izvršeno.
„Iz tog razloga kaznena politika mora biti strožija, jer uslovna osuda ne predstavlja ni adekvatnu specijalnu prevenciju, a da ne govorimo o tome kako utiče na generalnu prevenciju.“
Za ovo delo je Zakonom o krivičnom postupku zaprećena kazna do tri godine zatvora.
„Ko napravi lažnu ili izda neistinitu ispravu ili preinači pravu ispravu u namjeri da se takva isprava upotrijebi kao prava ili ko takvu lažnu ili neistinitu ispravu upotrijebi kao pravu ili je nabavi radi upotrebe, kazniće se zatvorom do tri godine“, piše u crnogorskom zakonu.
Lutovac ističe da se u individualizaciji krivične sankcije procenjuje raniji život počinioca, stepen krivične odgovornosti, pobude iz kojih je delo učinjeno i slično.
U konkretnom slučaju, on ukazuje na neadekvatnu primenu sporazuma o priznanju krivice.
„Imali smo slučajeve kada se po tom sporazumu za milionsku korupciju izricala kazna od dve godine zatvora, dok je u klasičnom sudskom postupku za šumsku krađu pet kubika drvne građe izrečena kazna od četiri godine zatvora. Iz tog primera jasno se vidi kako se poštuje načelo pravičnosti u primeni sporazuma o priznanju krivice“, kaže Lutovac.
Stimulans za prevaru
Vuković smatra da uslovna kazna za „profesora falsifikatora“ zasigurno pojačava spremnost studenta koji teže polažu ispite da i oni „rizikuju sa prevarom“.
Pred crnogorskim tužiocima su krivične prijave iz prethodnih godina koje je podnela partija Alternativa, uz tvrdnje da u Crnoj Gori ima preko 25.000 lažnih diploma.
U međuvremenu je Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo da proveravaju diplome za 103 zaposlena službenika tog resora. Navode da su im stigle 73 prijave, koje su im pomogle da evidentiraju sumnjive obrazovne ustanove.
Pročitajte ceo tekst na RSE.
JK Beogradski vodovod povećao je cenu vode za oko 300 dinara. Od septembra, to je drugo poskupljenje Infostana
„Ova situacija gde su određeni aktivisti izašli iz pritvora, a uhapšeni su neki ljudi koji su navodno krivi za zločin na Železničkoj stanici nije dovoljna. Ako nema pravde za narod, neće biti mira za vlast“, kaže za „Vreme“ poslanik u Skupštini Vojvodine Branislav Guta Grubački. Širom zemlje, protesti ne jenjavaju
„Zamislimo da neko izjavi da su stradanja Srba u Jasenovcu ’neprecizna’ ili sekundarna – takve reči bi, s pravom, izazvale ogorčenje. Zašto bi Romi zaslužili išta manje?“, pita Mensur Haliti reagujući na izjave iz Memorijalnog centra Staro sajmište koje „umanjuju značaj romskog stradanja, i ukazuju na sistemsku praksu hijerarhije među žrtvama“
U organizaciji nedeljnika VREME i pokreta Novi Optimizam održana je tribina u Nišu „Kako vratiti poverenje u političke stranke?“. Događaj je okupio narodne poslanike, aktiviste, studente, koji su ukazali na potrebu za jačanjem veze između stranaka i građana
Ministarstvo prosvete pod pritiskom javnosti odložilo je puštanje korisničkog portala „Zdravitas” koji je bio planiran za 2. decembar ove godine, saznaje „Danas”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve