
Zdravstvo
Građani doniraju vodu Institutu za majku i dete
Posle pojave bakterije legionele u vodi u Institutu za majku i dete u Beogradu, voda nije za piće, a građani je doniraju
Roditelji su u obavezi da za svako dete koje upisuju u vrtić i školu donesu potvrdu da je vakcinisano, ali se time manipuliše, i nekim roditeljima se dozvoljava da upišu nevakcinisano dete u vrtić ili školu
Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ objavio je da je u Srbiji do kraja avgusta zabeleženo čak 348 slučajeva malih boginja dok je u čitavoj 2023. godini obolelih od te godine bilo 50, a samo u avgustu su zabeležena 93 slučaja morbila, od čega 88 u opštini Novi Pazar. Ostalih pet slučajeva zabeleženo je u Tutinu i Beogradu.
Najviše obolelih, ukupno 47,1 odsto, bilo je među decom od jedne do četiri godine, a čak 97 odsto njih nije vakcinisano.
Tokom 2020. i 2021. godine zabeležene su najniže vrednosti vakcinacije MMR vakcinom u proteklih 20 godina u Srbiji. Do druge godine života u 2020. godini vakcinisano je 78,1 odsto dece, u 2021. godini 74,8 odsto, u 2022. godini 81,3 odsto, a u 2023. godini 84,5 odsto dece.
Pre upisa u prvi razred osnovne škole u 2023. godini vakcinisano je 91 odsto dece, dok bi, da bi se sprečilo širenje bolesti, trebalo da bude vakcinisano 95 odsto prvaka.
Roditelji su u obavezi da za svako dete koje upisuju u vrtić i školu donesu potvrdu da je vakcinisano, ali se time manipuliše, i nekim roditeljima se dozvoljava da upišu nevakcinisano dete u vrtić ili školu.
To znači da ima nedovoljno vakcinisane dece protiv malih boginja kako bi se stvorio kolektivni imunitet.
Vakcinacija u drugoj i sedmoj godini
Vakcina protiv malih boginja se u Srbiji daje u dve doze, u drugoj i sedmoj godini života, pred polazak u školu.
Male boginje su jedna od najzaraznijih virusnih infekcija i prenose se uglavnom direktnim kontaktom i putem vazduha, kapljično, odnosno kašljanjem i kijanjem.
Simptomi su povišena temperatura, kašalj, crvenilo očiju, curenje nosa i pojava ospica po telu.
U poslednjoj epidemiji malih boginja u Srbiji, tokom 2017. i 2018. godine registrovano
je oko 5800 obolelih, od kojih je 93 odsto bilo nevakcinisano, nepotpuno vakcinisano ili
sa nepoznatim vakcinalnim statusom.
Jedna trećina obolelih bila je hospitalizovana zbog težine kliničke slike praćene komplikacijama. U ovoj epidemiji registrovano je 15 smrtnih ishoda među kojima je bilo četvoro dece mlađe od pet godina.
Posle pojave bakterije legionele u vodi u Institutu za majku i dete u Beogradu, voda nije za piće, a građani je doniraju
Nema dovoljno ginekologa u Srbiji, iako je u neslavnom vrhu po oboljevanju od raka grlića materice
U Srbiji se lako gine na drumovima, a deca su posebno ugrožena. Da li bi trebalo na dugu robiju slati vozače koji nisu imali nameru da ubiju, ali su bili toliko bahati za volanom da su rizikovali ljudske živote
Na visinama Suve planine boravi oko 1.000 krava i 300 konja, ali vode nema. Pokret PODES upozorava da nadležni nisu preduzeli ništa uprkos očekivanim problemima i traži hitno snabdevanje i sistemsku brigu o ljudima koji žive od stočarstva
Prošlo je samo nedelju dana od kako je Toplički kraj goreo, u danu kada je u Srbiji zabeleženo više od 600 požara
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve