Loader

Sanja Zrnić

Diplomirana novinarka i komunikološkinja. Kao saradnica piše za "Vreme" od 2012. godine, radila je i u "Večernjim novostima". Usavršavala se u oblasti medijskih komunikacija, odnosa sa javnošću i ljudskih prava.

Lazar Stojaković

Studentske blokade

Student Lazar Stojaković: Sistem ne zna kako da odreaguje

„Ovo je klasičan primer kako nadležne institucije obavljaju posao za koji nisu nadležne. Mi, studenti, borimo se za pravdu i pravo, dok bi BIA trebalo da se bavi onima koji krše ustavni poredak, a ne da vrši pritisak na građane koji se bore za bolje društvo", rekao je student Fakulteta organizacionih nauka Lazar Stojaković, koji je u četvrtak pozvan na na informativni razgovor sa Bezbednosno informativnom agencijom (BIA).

Obrazovanje

Prosvetni radnici odbili Vučićev predlog

Glavni odbor Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, a nakon konsultacija sa članstvom, odbio je ponuđeni predlog nadležnih institucija sa kojim je upoznat nakon sastanka 24.decembra

REM

BIRODI: Tužilaštvo odbilo krivičnu istragu u REMU-u

Tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala obavestilo  je organizaciju Biro za društvena istraživanja (BIRODI), da ne postoje osnovi sumnje da su članovi Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) izvršili krivično delo iz njihove nadležnosti, za koje se gonjenje preduzima po službenoj družnosti

Uviđaj

Bezbednost u javnim objektima

Obrušio se deo plafona u policijskoj stanici u Loznici

U policjskoj stanici u Loznici obrušio se deo plafona na službenicu koja je zadobila lakše povrede. Dok se čeka procesuiranje odgovornih za pad nadstrešnice i stradanje 15 ljudi, a dvoje teško povređenih, građani se pitaju ko je dužan da sanira oštećenja u javnim objektima

Vremenske nepogode

Kolaps u Srbiji: Sneg pada li pada

U većem delu zemlje sneg neprestano pada od ponedeljka posle podne. Mestimično vlada saobraćajni kolaps. Zabeležen je veći broj kvarova na distributivnoj mreži električne energije.

Novi broj „Vremena”

Mladi nam pokazuju da moramo biti bolji

U novom broju „Vremena” od četvrtak 19. Decembra čitajte intervju sa profesorkom biohemije na beogradskom Hemijskom fakultetu i članicom Srpske akademije nauka i umetnosti od 2018.  godine Tanjom Ćirković Veličković

Novi broj „Vremena”

Beograđani sve više protiv vlasti, ali ni za koga

Da se sutra održavaju beogradski izbori 19, 1 odsto birača glasalo bi protiv vlasti, ali ne zna tačno za koju stranku. Najveću podršku i dalje ima SNS sa 36 odsto potencijalnih birača, dok se ostatak deli na ostale partije, govori nastavak istraživanja NSPM koje ekskluzivno objavljuje „Vreme“

Studentske blokade

Svi državni fakulteti u Nišu su blokirani

„Lečite nam društvo!“, uzvikivali su uglas niški studenti ispred zgrade Medicinskog fakulteta – poslednjeg i jedanaestog po redu državnog fakulteta u Nišu koji je 16. decembra blokiran. Tako su od ponedeljka zvanično svi državni fakulteti na teritoriji Beograda, Novog Sada i Niša stupili u blokadu

Srbija i Rusija

Koliko zaista košta otkup NIS-a?

Idealna je prilika da Srbija povrati vlasništvo nad Naftnom industrijim Srbije, kažu stručnjaci. Kod Gazproma je 56 odsto vlansištva, a ostatak kod manjinskoh akcionara. Koliko je zaista Srbiji potrebno novca i kako će da ga obezbedi

Mortalitet

Život u Srbiji: Kratak i težak

Srbija je među evropskim zemljama sa najkraćim životnim vekom, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku. Oni koji dočekaju duboku starost često žive u siromaštvu, bez adekvatnih zdravstvenih usluga

Nakon što je Stojaković u četvrtak na svom Instagram nalogu saopštio da ga je BIA pozvala na informativni razgovor u policijsku stanicu, samostalna narodna poslanica Slavica Radovanović optužila je vlast za kršenje Ustava, zakona i svih ostalih dokumenata koja se odnose na prava i zaštitu građana zloupotrebom BIA.

„Poziv studenatima ili bilo kom državljaninu Srbije na ‘prijateljski razgovor’ nije formalno, niti pravno regulisan, odnosno ne postoji”, naglasila je Slavica Radovanović u pisanoj izjavi.

Ukazala je i na to da Zakon o krivičnom postupku predviđa razgovor sa građaninom samo radi prikupljanja potrebnih obaveštenja, i to isključivo pisanim pozivom, uz naznaku razloga, mesta i vremena obavljanja razgovora i obavezno sačinjavanje službene beleške o sadržaju razgovora s primedbama lica sa kojim se obavlja razgovor i kome se mora dati primerak takve beleške.

„Ovakva samovolja, bahatost i zloupotreba vlasti govori samo o jednoj stvari, a to je da treba skloniti, ucenjivati, uništiti i slomiti svakog ko drugačije misli i predstavlja opasnost po doživotnu vladavinu Srpske napredne stranke", navela je Radovanović.

Prema njenim rečima, sve te radnje sprovode se pod palicom isključivo nestručnih i nekompetentnih partijskih kadrova, spremnih na svaki nezakoniti čin, samo da bi ostali na vlasti i dodvorili se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, jer “on ih drži na vlasti, u šaci, gospodari i upravlja njihovim životima, na šta svi oni svesno i interesno pristaju”.

Uloga tužilaca i istražnih sudija

Bezbednosno-informativna agencija, može da prisluškuje i organizuje tajno praćenje, ali pod drugim uslovima i po drugačijem postupku od praćenja i prisluškivanja koje se vrši u krivičnom postupku.

Slavica Radovanović naglasila je da su za primenu posebnih mera iz Zakona o BIA potrebni obrazložen predlog direktora agencije i odobrenje predsednika Višeg suda u Beogradu.

„Budući da u Srbiji, dolaskom na vlast SNS-a malo toga funkcioniše onako kako je predviđeno zakonom, zato se i nameće logično pitanje, a to je kakva je zapravo uloga tužilaca koji zajedno sa sudijom za prethodni postupak – nekadašnjim istražnim sudijom – treba da ubede sud da je specifičnim uslovima, osim klasičnih predistražnih radnji, neophodan i tajni nadzor komunikacija", navela je Slavica Radovanović.

Prijava zbog špijunskog softvera

Međunarodna organizacija Amnesty International i istraživanje BIRN-a pokazali su da je BIA ubacivala i špijunski softver u telefone novinara i aktivista. Predstavnici civilnog društva su zato podneli krivičnu prijavu protiv N.N. lica u BIA i policiji.

Istraživanje BIRN-a i forenzička analiza Amnesty International pokazali su da je BIA, koristeći izraelsku tehnologiju Cellebrite, otključavala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore, a potom na te uređaje ubacivala domaći špijunski program NoviSpy.

Nisu se zaustavljali samo na prikupljanju poruka i kontakata – ulazili su u privatne fotografije, pratili porodice, uključivali kamere i mikrofone.

Predstavnik Beogrdskog centra za ljudska prava (BCBP) Dušan Pokuševski je precizirao da je krivična prijava protiv „N.N. lica“ BIA i policiji podneta zbog sumnje na tri krivična dela, i to na neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka, pravljenje i unošenje računarskih virusa i neovlašćen pristup zaštićenom računaru, računarskoj mreži i elektronskoj obradi podataka.

Ministarstvo unutrašnjih poslova negiralo je takve navode.

Izvor: FoNet/Beta

', title: 'Student Lazar Stojaković: Sistem ne zna kako da odreaguje', pubdate: '2024-12-27 18:00:38', authors: authors, sections: "Vesti", tags: "BIA,Studentske blokade,Studentski protesti", access_level: access_level, article_type: "news", reader_type: reader_type }; (function (d, s) { var sf = d.createElement(s); sf.type = 'text/javascript'; sf.async = true; sf.src = (('https:' == d.location.protocol) ? 'https://d7d3cf2e81d293050033-3dfc0615b0fd7b49143049256703bfce.ssl.cf1.rackcdn.com' : 'http://t.contentinsights.com') + '/stf.js'; var t = d.getElementsByTagName(s)[0]; t.parentNode.insertBefore(sf, t); })(document, 'script'); dataLayer.push({ 'event': 'Pageview', 'pagePath': url, 'pageTitle': 'Student Lazar Stojaković: Sistem ne zna kako da odreaguje', 'pageContent': '
Nakon što je saopštio da je pozvan na „prijateljski" razgovor sa Bezbednosno-informativnom agencijom (BIA), student Fakulteta organizacionih nauka Lazar Stojaković rekao je za agenciju Beta da da studenti žele da žive u normalnoj Srbiji, „gde su svi jednaki pred zakonom i gde nadležne institucije odgovorno rade svoj posao".
Stojaković je naveo da se studenti ne plaše intervencije Kobri, koju je kao mogućnost razbijanja protesta spomenuo predsednik Vučić. Verujem da je svaki častan pripadnik Kobri izrevoltiran predsednikovom izjavom. Nijedan vojnik ne želi da napada narod i da ga 'razbacuje'. Siguran sam da većina njih deli naše vrednosti, dok je nekolicina komandanta pod uticajem vlasti", ocenio je. Komentarišući poziv Bezbednosno informativne agencije (BIA) na prijateljski razgovor", Stojaković je rekao da se tome nije nadao. Ovo je klasičan primer kako nadležne institucije obavljaju posao za koji nisu nadležne. Mi, studenti, borimo se za pravdu i pravo, dok bi BIA trebalo da se bavi onima koji krše ustavni poredak, a ne da vrši pritisak na građane koji se bore za bolje društvo", istakao je. Na pitanje da li se i u narodu nešto promenilo od kada su studenti započeli proteste, Stojaković je kazao da je na Slaviji osetio neverovatnu energiju". Narod se budi. Na Slaviji smo videli koliko je narod uz nas. Mislim da im je naša upornost i snalažljivost, kako smo odgovarali na napade onih koji su pokušavali da uguše blokade, dala nadu za bolju budućnost. Ovaj sistem decenijama guši svaki tračak nade u ljudima. Sada sistem ne zna kako da odreaguje", istakao je. Da li je prijateljski razgovor zakonit?

„Želim da vas obavestim da sam pozvan na informativni razgovor sa tajnom službom BIA  u prostorijama MUP-a na Novom Beogradu. Ovo doživljvam kao vrstu pritiska i nadam se da će država na zahteve mojih kolega i mene odgovoriti kroz institucije kojima se obraćamo, a ne kroz tajnu službu, koja ima drugačiju ulogu u državi“, napisao je Stojaković.

 
View this post on Instagram
 

A post shared by lazarstojakovic (@stojakoviclazar_)

Nakon što je Stojaković u četvrtak na svom Instagram nalogu saopštio da ga je BIA pozvala na informativni razgovor u policijsku stanicu, samostalna narodna poslanica Slavica Radovanović optužila je vlast za kršenje Ustava, zakona i svih ostalih dokumenata koja se odnose na prava i zaštitu građana zloupotrebom BIA.

„Poziv studenatima ili bilo kom državljaninu Srbije na ‘prijateljski razgovor’ nije formalno, niti pravno regulisan, odnosno ne postoji”, naglasila je Slavica Radovanović u pisanoj izjavi.

Ukazala je i na to da Zakon o krivičnom postupku predviđa razgovor sa građaninom samo radi prikupljanja potrebnih obaveštenja, i to isključivo pisanim pozivom, uz naznaku razloga, mesta i vremena obavljanja razgovora i obavezno sačinjavanje službene beleške o sadržaju razgovora s primedbama lica sa kojim se obavlja razgovor i kome se mora dati primerak takve beleške.

„Ovakva samovolja, bahatost i zloupotreba vlasti govori samo o jednoj stvari, a to je da treba skloniti, ucenjivati, uništiti i slomiti svakog ko drugačije misli i predstavlja opasnost po doživotnu vladavinu Srpske napredne stranke", navela je Radovanović.

Prema njenim rečima, sve te radnje sprovode se pod palicom isključivo nestručnih i nekompetentnih partijskih kadrova, spremnih na svaki nezakoniti čin, samo da bi ostali na vlasti i dodvorili se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, jer “on ih drži na vlasti, u šaci, gospodari i upravlja njihovim životima, na šta svi oni svesno i interesno pristaju”.

Uloga tužilaca i istražnih sudija

Bezbednosno-informativna agencija, može da prisluškuje i organizuje tajno praćenje, ali pod drugim uslovima i po drugačijem postupku od praćenja i prisluškivanja koje se vrši u krivičnom postupku.

Slavica Radovanović naglasila je da su za primenu posebnih mera iz Zakona o BIA potrebni obrazložen predlog direktora agencije i odobrenje predsednika Višeg suda u Beogradu.

„Budući da u Srbiji, dolaskom na vlast SNS-a malo toga funkcioniše onako kako je predviđeno zakonom, zato se i nameće logično pitanje, a to je kakva je zapravo uloga tužilaca koji zajedno sa sudijom za prethodni postupak – nekadašnjim istražnim sudijom – treba da ubede sud da je specifičnim uslovima, osim klasičnih predistražnih radnji, neophodan i tajni nadzor komunikacija", navela je Slavica Radovanović.

Prijava zbog špijunskog softvera

Međunarodna organizacija Amnesty International i istraživanje BIRN-a pokazali su da je BIA ubacivala i špijunski softver u telefone novinara i aktivista. Predstavnici civilnog društva su zato podneli krivičnu prijavu protiv N.N. lica u BIA i policiji.

Istraživanje BIRN-a i forenzička analiza Amnesty International pokazali su da je BIA, koristeći izraelsku tehnologiju Cellebrite, otključavala telefone aktivista koje je pozivala ili privodila na razgovore, a potom na te uređaje ubacivala domaći špijunski program NoviSpy.

Nisu se zaustavljali samo na prikupljanju poruka i kontakata – ulazili su u privatne fotografije, pratili porodice, uključivali kamere i mikrofone.

Predstavnik Beogrdskog centra za ljudska prava (BCBP) Dušan Pokuševski je precizirao da je krivična prijava protiv „N.N. lica“ BIA i policiji podneta zbog sumnje na tri krivična dela, i to na neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka, pravljenje i unošenje računarskih virusa i neovlašćen pristup zaštićenom računaru, računarskoj mreži i elektronskoj obradi podataka.

Ministarstvo unutrašnjih poslova negiralo je takve navode.

Izvor: FoNet/Beta

', 'pageDate': '2024-12-27 18:00:38', 'pageAuthor': authors, 'visitorType': visitor_type, }); console.log(post_id); console.log('Pushed'); });