Skupština Kosova nije konstitusana ni u subotu (19. jul), posle 49. pokušaja. Rok koji je Ustavni sud odredio kao dan kada bi trebalo izabrati institucije, ističe 26. jula, javlja portal Kossev.
Ovaj medij prenosi da predstavnici albanskih opozicionih stranaka optužuju kosovskog premijera Aljbina Kurtija da namerno sabotira formiranje parlamenta.
Kurti je prisustvovao današnjem početku sednice, a ispred sebe je imao zastavicu Albanije. Novo zasedanje parlamenta zakazano je za ponedeljak u 11 časova.
Optužbe upućene Kurtiju i Samoopredeljenju
Predsednik Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj nazvao je Kurtija prevarantom koji želi da našteti Kosovu, prenosi FoNet.
„On drži rešenje u svojim rukama. Jasno je da ne želi dogovor. Pogledajte situaciju sa strujom, rast cena koji nas čeka na zimu, trgovinu energijom. Sve ovo što se dešava u Skupštini služi da se sakrije krađa i izbegne odgovornost pred pravosuđem“, izjavio je Haradinaj.
Slične optužbe izneo je i Ljahi Brahimaj, takođe iz Alijanse za budućnost. On tvrdi da Kurtijevo Samoopredeljenje ima načelni dogovor sa Srpskom listom i Socijaldemokratskom inicijativom Nisma, Fatmira Ljimaja.
„Posle svake neuspešne sednice, Samoopredeljenje, Nisma i Srpska lista zajedno napuštaju salu, dok bivša opozicija ostaje“, primetio je Brahimaj.
Komentarišući moguću kandidaturu Fatmira Ljimaja za predsednika skupštine i najavljeni sastanak sa Kurtijem, Brahimaj je je rekao da Alijansa neće glasati za njegov izbor.
„Imali smo dogovor sa njim pre izbora, ali sada on ima dogovor sa Kurtijem. Mi smo dali svoje predloge“, poručio je on.
Kosovska predsednica Vjosa Osmani rekla je u petak da će se obratiti Ustavnom sudu ukoliko zastoj ne bude rešen do kraja vikenda.
Iz njenog kabineta je saopšteno da je Ustavni sud prošlog meseca doneo presudu koja nalaže da Skupština mora biti konstituisana u roku od 30 dana, odnosno do 26. jula 2025. godine.
Ni nove taktike ne pomažu
Parlamentarni izbori na Kosovu održani su 9. februara 2025. godine.
U martu su potvrđeni i konačni rezultati glasanja, ali je kosovska skupština i nakon pet meseci bez predsednika i potpredsednika, a Kosovo bez nove vlade, podseća portal Kossev.
Razrešenje situacije koči opozicija koja ne želi da za predsednika Skupštine izglasa Aljbuljenu Hadžiju, kandidata na kom insistira Samoopredeljenje.
Ova kandidatkinja ni nakon šest pokušaja nije dobila potrebne glasove na otvorenom glasanju, zbog čega je Samoopredeljenje prešlo na taktiku tajnog glasanja, ali ni to ne pomaže.
Od treće sednice zastoj je zbog Hadžiju, koja ne dobija dovoljan broj glasova. Sa sednicama se započelo 15. aprila, a od tada su 49 puta prekidane i odlagane u većini na po 48 sati.
Opozicija optužuje Samoopredeljenje za blokadu i krizu institucija, zastoj, te da zahteva tajno glasanje, kako bi Hadžiju dobila glasove Srpske liste.
LDK predlaže formiranje prelazne jedinstvene vlade, PDK zahteva promenu kandidata za predsednika Skupštine, dok AAK saopštava da će glasati za osobu koja će da ujedini sve stranke.
Izvor: Kossev/FoNet