img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Femicid

Ubistva žena u Srbiji: Ne može tumor da se leči aspirinom

18. мај 2025, 11:56 Iva Manojlović/DW
Foto: Pexels / Mart productions
Copied

Na svakih 19 dana u Srbiji jedna žena strada od ruke muškarca iz bliskog okruženja. Femicid može da se spreči, kažu sagovornice DW. I to je odgovornost celog društva

Najmanje 408 žena i 15 devojčica u proteklih trinaest godina ubijeno je u porodično-partnerskom nasilju u Srbiji. U više od polovine slučajeva izvršilac je bio njihov partner, a u još gotovo 30 odsto slučajeva muški član porodice, pokazuju podaci Autonomnog ženskog centra (AŽC).

Samo u protekloj godini bilo je 17 žrtava femicida – ubistava motivisanih mržnjom prema ženama. To je manja brojka u odnosu na 2022. i 2023. godinu, kada je bilo 28, odnosno 27 slučajeva.

Sagovornice Dojče velea ističu da su, uprkos tome, institucije morale bolje da reaguju kako bi zaštitile žene, jer je „i jedna ubijena žena previše“.

Na osmu godišnjicu obeležavanja Dana sećanja na žene žrtve nasilja (18. maj) – uspostavljenom u znak sećanja na stravičnu statistiku iz maja 2015. godine, kada je tokom 72 sata bilo ubijeno čak sedam žena – DW istražuje šta su glavni uzroci ovolikog broja femicida i kako mora drugačije.

Mnogo, ali nedovoljno

„Ima puno stvari koje su učinjene, ali kada pogledate broj ubijenih žena bude vas sramota da izgovorite da su učinjeni značajni pomaci“, za DW ocenjuje poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

Ona objašnjava da su pomaci činjeni kontinuirano kroz zakonodavni okvir, ali da samo postojanje Zakona nije dovoljno.

„Potrebna je dosledna, neselektivna primena i stalno korigovanje, jer uvek postoji neka pukotina u sistemu koja mora da se prati i popuni. Ne možemo da spasimo svaki život, ali moramo da uradimo sve što je do države da se spasi svaki koji je moguće spasiti“, kaže Janković.

Smanjen broj femicida i veći broj prijavljenih slučajeva nasilja (oko 29.000), Vanja Macanović iz AŽC tumači kao rezultat delimično dobrog sprovođenja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici. Ipak, napominje da su i pored toga napravljeni ozbiljni propusti.

U skladu sa zakonom, objašnjava članica AŽC-a, postoje grupe za koordinaciju i saradnju, čije obavezne članove čine predstavnici osnovnih tužilaštva, centara za socijalni rad i policijskih uprava. Njihov zadatak je da razmatraju prijave nasilja u porodici, procene rizik i naprave plan zaštite podrške žrtvama.

„Onde gde one rade dobro, razumeju se i imaju dobru saradnju, nama se ne dešavaju slučajevi femicida. Ali tamo gde grupe ne funkcionišu kako treba, femicid se ponavlja, naročito onde gde su slučajevi ranije bili prijavljivani“, kaže Macanović.

„Kao aspirinom na tumor“

U polovini od 17 slučajeva prošlogodišnjih femicida ubijene žene su počinioca prethodno prijavljivale za nasilje. Uprkos tome, institucije nisu uspele da ih zaštite.

Macanović skreće pažnju i na poslednji slučaj, osmi od početka godine – žena iz Kragujevca je više puta prijavljivala nasilnika, koji ju je na kraju izboo nožem. Njemu je sedam dana pre toga izrečena najblaža hitna mera – zabrana prilaska, koja je, kako sagovornica DW ističe, „za početnika u nasilju, a ne za nekoga ko ima kriminalni dosije za nasilna ponašanja i preti ubistvom“.

„Kada postoji visoki rizik moraju da se preduzimaju druge mere, a ne da se oslanjaju na najblaže. To je kao da dajete aspirin nekome ko ima tumor“, upozorava pravnica AŽC-a.

U novembru prošle godine iz Ministarstva bez portfelja zaduženog za sprečavanja nasilja nad ženama istakli su da je izrečeno 32.000 hitnih mera. One podrazumevaju privremeno udaljavanje učinioca iz stana, kao i privremenu zabranu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj.

Iako su saglasne da je prijavljivanje policiji nužno, iz ženskih organizacija apeluju da tako važan korak ipak treba planirati.

„Koliko god država poziva žene da prijave nasilje, to treba da urade tako da posle prijave budu bezbedne, a to će uraditi ako se obrate ženskim organizacijama. Mi sa njima onda procenjujemo rizik i pravimo plan bezbednosti, tako da nakon prijave ne budu teže povređene ili ubijene. Za ženu je najopasniji momenat kad nasilniku saopšti da će da ga napusti, prijavi ili pokrene postupak“, pojašnjava Vanja Macanović.

To je važno i da bi žene znale šta mogu da očekuju od nadležnih institucija, jer je „najgore u Srbiji to što ništa ne zavisi od zakona, nego od profesionalaca koji ga primenjuju“.

U čemu leži društvena odgovornost?

Osim rada institucija, sagovornice DW ukazuju da je neophodno raditi na prevenciji i promeni načina kako se priča o nasilju u društvu – kroz obrazovanje, kulturu i medije.

„Nasilje se kod nas i dalje posmatra kao privatna stvar, izostaje šira perspektiva koja bi ga videla kao ozbiljan društveni problem. Opstanku nasilja doprinosi to što ga od malih nogu normalizujemo i prenosimo kao transgeneracijsku traumu, a mediji i pop kultura tome dodatno doprinose“, pojašnjava sociološkinja Hristina Cvetinčanin Knežević.

Ističe da je potrebno da verujemo žrtvama, što isključuje bilo kakvu osudu, a da se umesto „šta je čekala“ i „što ga nije prijavila“ zapitamo kako možemo sada da joj pomognemo.

„Zato je važna dimenzija, koja se nalazi između društva i države – ekonomsko osnaživanje, jer je činjenica da žena ne može da napusti nasilnika kada nema gde i kako da ode.“

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti podseća da se u korenu nasilja nad ženama nalazi diskriminacija.

„Ključni su dobar zakonodavni okvir, kultura koja kao vrednost neguje toleranciju, poštovanje i ravnopravnost, a ne dominaciju patrijarhata, promena sistema edukacije, medija i informisanja, kao i ekonomska podrška“, kaže Brankica Janković.

Cvetinčanin Knežević ukazuje i da je bitno je da dođe do promene svesti, te da društvo konačno shvati da je za nasilje odgovoran jedino počinilac.

„Najvažnije je da podržimo ženu, kako bi shvatila da to nije život kakav zaslužuje“, zaključuje sociološkinja.

*Ako prolazite kroz nasilje i potrebna vam je pomoć ili poznajete nekoga kome je potrebna, pozovite neku SOS telefonsku liniju, čiji spisak možete pronaći ovde.

Tagovi:

Femicid nasilje u porodici
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Godišnjica tragedije

18.јул 2025. Novak Marković

12 godina bez pravde: Sećanje na Andreu Bojanić, bez memorijalne blokade

Andrea Bojanić stradala je na današnji dan pre 12 godina kada je na nju autom naleteo Aleksandar Mitrović, sin vlasnika TV Pinka Željka Mitrovića. Zbor građana Konjarnika najavio je jutros memorijalnu blokadu, ali je ista otkazana po želji Andreine majke

Univerzitet u beogradu

18.јул 2025. I.M.

Đokić sa britanskim zvaničnicima: Univerzitet u Beogradu kao stub regionalne saradnje

Na sastanku sa predstavnicima Velike Britanije, rektor Vladan Đokić istakao je ulogu Univerziteta u Beogradu kao ključne institucije u okviru Berlinskog procesa, posebno u segmentima obrazovanja, istraživanja i saradnje sa dijasporom

LGBTQ+

18.јул 2025. Novak Marković

Pretnje smrću aktivistima Prajd karavana na jugu Srbije

Udruženje „Da se zna!“ upozorilo je da im je upućeno na hiljade poruka pretnji, uvreda i govora mržnje od trenutka kada su najavili „Prajd karavan“ u Nišu i Leskovcu

Udruženje potrošača Efektiva

17.јул 2025. B. B.

Efektiva: I parking u Beogradu će se plaćati preko Alta banke

Parking servis Beograd ima čak pet računa u AIK banci, po tri u Intezi, Adiko, Poštanskoj i NLB banci, dva u Alta banci, jedan u OTP i jedan u Upravi trezora

Zgrada EPS-a

Elektroprivreda Srbije

17.јул 2025. B. B.

EPS: Svako može da odluči preko koje banke će platiti račun

Prelazak na naplatu električne energije preko tekućih računa poslovnih banaka nema nikakve posledice po kupce, saopštila je Elektroprivreda Srbije

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure