
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
Studentska blokada Radio-televizije Srbije (RTS) okončana je 28. aprila, ali grupa zaposlenih u toj medijskoj kući, članova grupe „Naš pRoTeSt” uputilo je otvoreno pismo rukovodstvu javnog servisa u kojem navode da kraj blokade ne predstavlja i kraj borbe za objektivno izveštavanje RTS-a.
Kako se navodi u pismu, objavljenom na sajtu Cenzolovka, u istoriji te kuće ostaće upamćeno da se gotovo nikom od radnika rukovostvo nije obratilo tokom blokade.
„Osim prava na rad, uskratili ste nam i informaciju o ponašanju u kriznoj situaciji. Za to vreme, uzak krug ljudi proizvodio je program u kome su studenti nazivani nacistima, prostor ispred RTS-a opisivan kao geto, a mi koji se borimo za objektivno izveštavanje, nazivani blokaderima. Mi smo se borili za našu kuću, a vi za vaše fotelje!”, navodi se u pismu Ujedinjenih radnika RTS-a „Naš pRoTeSt”.
Radnici iz ove grupe optužuju rukovodstvo da ne odustajete od kršenja osnovnih novinarskih načela čime, kako navode, ponovo dovode u opasnost tu medijsku kuću i dodatno podgrevaju društvene kontiflike.
Previše je „zašto”
Previše je „ZAŠTO“ ovih dana, navode radnici u pismu rukovodstvu.
„Jedno od njih je i – zašto je naš radio, stogodišnjak za ponos toliko nisko na listi vaših prioriteta. Za njegov rad izdvajate samo jedan odsto ukupnog budžeta RTS-a, što je iznos koji trošite na jednu sezonu manje emisije spoljne produkcije. U istoriji će biti zapisano i to da je tokom blokada Radio Beograd bio dva dana zaključan, što se poslednji put desilo za vreme Drugog svetskog rata”, navodi se u objavi.
Podsetimo, ZAŠTO je natpis na spomeniku stradalim radnicima RTS-a u bombardovanju zgrade te medijske kuće aprila 1999. godine.
Radnici zahtevaju odgovore na nekoliko pitanja, kako navode, u najkraćem roku.
Među njima su pitanja zašto se RTS nije bavio temom da se u tek renoviranoj školi u Rači srušio plafon, zašto je u u Dnevniku emitovan prilog o napadu policije na studente u blokadi Fakulteta za fizičko u Novom Sadu, u kome su četiri sagovornika branila dekana, a nije se čuo niko ko je govorio u ime studenata, te zašto se poštuje zakon i ne objavljuje demanti onih koji od RTS-a to s pravom zahtevaju.
Žele radnici i odgovore na pitanja zašto gledaoci RTS-a nisu čuli istinu o tome ko je povredio oko pripadniku Žandarmerije u Aberdarevoj, zašto gledaoci nisu čuli da su studente FDU-a ispred njihovog fakulteta tukli funkcioniri vladajuće stranke, ko je uporedio studente sa nacistima, te zašto RTS nema problemske emisije o studentima koje će voditi novinari koji ne relativizuju stvarnost.
„Oni među nama koji su ovu kuću dizali iz pepela posle 5. oktobra znaju koliko je to mukotrpan posao. Zahtevamo da prekinete da kršite novinarski kodeks i moral i da dozvolite da se našoj kući vrati dostojanstvo”, navodi se u objavi.
Na rukovodstvo se apeluje da ne koristite revanšizam prema kolegama koji su javno istupali u prethodnom periodu, koji su bili pozivani na razgovor u BIA i ponižavani u saopštenjima u Dnevniku 2.
„Niko od njih nije govorio ružno o našoj kući već o delu urednika i novinara koji su našu kuću ponizili flagrantnim kršenjem novinarskog kodeksa”, stoji u pismu.
Blokada RTS-a okončana je pošto je Skupštinski odbor raspisao novi konkurs za izbor članova Regulatornog tela za elektronske medije, a radnici RTS-a iz grupe „Naš pRoTeSt” podsećaju da su prikupili više od 23000 potpisa građana u peticiji za raspisivanje novog konkursa za izbor članova Saveta REM-a.
Izvor: Cenzolovka
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Na sastanku evropske komesarke za proširenje Marte Kos sa predsravnicima Univerziteta u Beogradu razgovaralo se o progonu i targetiranju akademske zajednice, kao i o potrebi pokretanja širokog društvenog dijaloga
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve