Naftna industrija Srbije (NIS) se, prema saznanju Kompasa, aktivno priprema za početak američkih sankcija zbog ruskog udela u vlasništvu.
NIS je od Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država zatražio novo odlaganje sankcija koje bi trebalo da stupe na snagu 28. aprila. Očekuje se da će i ovaj zahtev, kao prethodna dva, biti usvojen i da će srpska naftna kompanija sa ruskim većinskim vlasništvom dobiti još mesec dana „života“.
Međutim, u poslovodstvu NIS-a postali su svesni da bi sankcije ipak mogle stupiti na snagu u dogledno vreme i u skladu sa tim kompanija je započela pripreme kako bi i u tom slučaju poslovanje moglo da se odvija, piše Kompas.
Analiza radnih mesta
Rukovodstvo NIS-a je prema saznanju Kompasa zatražilo internu analizu svih radnih mesta koja podrazumeva detaljan opis rada svakog od više od 13.000 zaposlenih radnika.
Prema nezvaničnim saznanjima u planu je da po uvođenju sankcija dođe do otpuštanja 10 odsto zaposlenih, što je u odnosu na veličinu kompanije značajan broj radnika.
NIS je nedavno raspisao konkurs za zapošljavanje više od 200 ljudi na benzinskim stanicama. Razlog za ovaj konkrus leži u tome što je kompanija inače već imala problem za pronalaženjem prodavaca i točilaca čija plata iznosi oko 700 evra, a nakon početka sage o mogućim sankcijama i zatvaranju benzinskih stanica, povećao se odliv radne snage u ovom sektoru.
U slučaju sankcija, očekuje se da će prodavci biti prvi na udaru otkaza, što je glavni razlog zašto je većina radnika iz tog sektora odlučila da potraži posao kod konkurencije.
Plata ponovo pre roka
Plata u NIS-u je, prema saznanju Kompasa, ponovo isplaćena unapred, ovaj put deset dana pre roka. Razlog za to leži u činjenici da bi svi računi kompanije, osim u Poštanskoj štedionici, bili blokirani istog momenta kada američke sankcije stupe na snagu.
NIS unapred isplaćuje zarade zaposlenima još od februara i najave početka primene sankcija.
Tržište spremno za izbacivanje NIS-a iz igre
NIS je inače u aprilu otakazo tender za dugoročni ugovor nabavke nafte i sada obavlja isključivo kratkoročne kupovine na takozvanom spot tržištu od međunarodnih trgovačkih kuća.
Grčki EKO petrol već je započeo uvoz goriva za svoje pumpe iz Grčke i evropskih rafinerija iz regiona. Mađarski MOL i austrijski OMV započeli su baržama preko Dunava dovođenje goriva za svoje pumpe iz sopstvenih rafinerija.
Sve druge kompanije do sada su na srpskom tržištu kupovale prerađenu naftu od NIS-a, jer im je to bilo najisplativije rešenje.
Izvor: Kompas-info