
Susret sa Putinom
Litvanija zabranila prelet Vučiću do Moskve
Prelet aviona u kome bi bio srpski predsednik Aleksandar Vučić zabranjen je, zbog kako se navodi, "tehničke i diplomatske osetljivosti"
Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić kritikovala je odnos hrvatske javnosti prema ultranacionalističkom pevaču Marku Perkoviću Tompsonu, a onda demonstrativno napustila skup o sistemima zaštite manjina u Hrvatskoj i Srbiji
Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić demonstrativno je napustila konferenciju o nacionalnim sistemima zaštite hrvatske nacionalne manjine u Srbiji i srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj koja je održana u Zagrebu.
„Šta je po vama ne Tompson kao takav, nego podrška države Tompsonovim koncertima. Vi lepo primetite da mladež ne zna šta je ustaša, ali takođe u Hrvatskoj Nino Raspudić citira istraživanje o tome da mladi nemaju pojma zašto je Tompson problem. Imamo i skup na kojem jedan od najčešćih komentatora aktuelnih tema, ne istorije, Hrvoje Klasić kaže da je došao na taj skup, ali da nema pojma o čemu Tompson zapravo peva u svojoj novoj pesmi ‘Ako ne znaš šta je bilo’“, rekla je Milić sedeći u prvom redu publike.
Ona je rekla da Tompson u toj pesmi između ostalog peva i o tome „koliko se Hrvatska nije suočila sa svojim zločinima negde“.
Ocenila je da je situacija „zaista vrlo opasna“ i da je vreme da se „pojedinci iz Hrvatske koji prave probleme po Srbiji imenuju“ i da to „ni na koji način nije govor mržnje koji širi državni vrh Republike Srbije“, rekla je Milić.
Milić je reagovala na izjavu Jasne Vojnić, predstavnice hrvatske manjine u Srbiji, predsednice Hrvatskog narodnog veća u Srbiji i poslanice u Hrvatskom saboru, na to da „državni vrh Srbije širi govor mržnje prema hrvatskoj zajednici u toj zemlji“, piše hrvatski portal Index.
Vojnić je istakla da kako državni vrh Srbije, sporadično, kako mu odgovara, „optužuje Hrvate i ustaše za sve što im u tom trenutku odgovara“.
Krajem februara ove godine Milić se pojavila se na tribini koja je održana u centru Zagreba pod nazivom „Thompson über alles“ u organizaciji Privrednika, srpskog privrednog društva.
Sagovornici su bili građanski aktivist Zoran Pusić, saborski poslanik Nino Raspudić i istoričar Hrvoje Klasić. Na tribini se raspravljalo mirno sve dok se iz publike nije javila Jelena Milić.
„Mi čitavo veče pričamo o ustašama i četnicima, o Srbima i partizanima, o 1941. i tako dalje. Ja sam ambasadorka Republike Srbije, koja ima bolji izveštaj suočavanja s prošlošću nego što ima Hrvatska“, navela je tada Milić.
„Srbija nema presudu za zajednički zločinački poduhvat o kome peva pesma ‘Ako ne znaš šta je bilo’. To je vaš problem, žao mi vas je i volela bih da pratite politiku Srbije koja je u tom pravcu mnogo progresivnija od vas“, nastavila je MIlić, uz negodovanje publike.
„Meni je žao vas ako zaista mislite ovo što ste sad rekli. U Srbiji je suočavanje s prošlošću katastrofalno. Imate gradonačelnika koji želi da podigne spomenik Draži Mihailoviću. Izjednačili ste četnički pokret s partizanskim“, uzvratio je Hrvoje Klasić.
„Suštinska je razlika između ustaša i četnika. Vilson, Ajzenhauer i Čerčil su imali ambivalentan odnos prema četnicima, a prema ustašama nije bilo tako. Ne znam kako ste uspeli da ne spomenete hrvatsko-bošnjačke odnose, budući da je ‘Ako ne znaš šta je bilo’ suptilna verzija koja treba da se fokusira na to šta je Hrvatska devedesetih radila protiv Bošnjaka u BiH“, doviknula je Milić.
Prelet aviona u kome bi bio srpski predsednik Aleksandar Vučić zabranjen je, zbog kako se navodi, "tehničke i diplomatske osetljivosti"
Jedini put do uspeha opozicije i studenata vodi kroz jasno ujedinjenje u funkcionalan politički front – bez starih iluzija o „kolonama" i „grupama građana", poručuje Demostat
Predsednici Rusije i Srbije, Vladimir Putin i Aleksandar Vučić, razgovaraće 9. maja o bilateralnim odnosima i aktuelnim prilikama na Zapadnom Balkanu, najavio je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov
Ministarstvo prosvete donelo je odluku da se završni ispit osnovne škole koji polažu učenici osmog razreda na kraju osnovnog obrazovanja pomeri za nedelju dana. Biće održan u ponedeljak, utorak i sredu - 23, 24. i 25. juna 2025. godine
Prošlo je više od šest meseci od pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, fakulteti su blokirani duže od pet meseci, zahtevi studenata nisu ispunjeni, a na red je došao i naredni - raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Postavlja se pitanje - zašto baš sada
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve