
Hapšenje studenata
Studentu Stefanu Tomiću ukinut kućni pritvor
Studentu Fizičkog fakulteta Stefanu Tomiću Viši sud u Beogradu ukinuo je kućni pritvor određen pred Vidovdan. Studenti u blokadi poručuju da je ovo ispravka nepravde
Među novim izrazima koje su skovali studentski protesti su i - ćaci ili pak, Ćaci. Tako se javila dilema - kako se izraz menja po padežima, a tu je i nedoumica - da li se piše velikim ili malim slovom?
Ćaci su odavno prevazišli jedan grafit na gimnaziji u Novom Sadu.
Izraz je postao združeni naziv za botove koji su protiv studentskih protesta, ali od marta su ćaci postali i „Studenti koji žele da uče“. Njihov kamp u Pionirskom parku odmah je postao Ćacilend, a ovaj naziv našao se i na gugl mapama.
Novogovor uvodi, pak, i neke dileme praktične prirode.
Kako je izraz ćaci nastao jer je neko greškom umesto slova đ, napisao ć i tako skovao grafit „ćaci u školu“, mnogi smatraju da bi logično bilo da se ćaci dekliniraju isto kao đaci.
Ipak, na protestima se stalno vide parole „Ćaci, javi se“ ili „Traži se Ćaci“, gde se ć piše čak velikim slovom, kao da je vlastita imenica. Verovatno jer izraz po malo zvuči i kao ime.
Od ćaka – Ćaciju
Dobrivoje Stanojević, profesor stilistike i retorike na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, objašnjava da se dilema pojavila zbog razlike između gramatičkog pristupa i slenga.
„Ako gledate gramatički i želite da zadržite koren samo reči, onda bismo govorili – okupljanje ćaka“, kaže Stanojević „Vreme“.
„Ipak, ako neko želi da se igra jezikom, što je takođe moguće – dobijamo i okupljanje ćacija, pa čak i Ćacija, sa velikim slovom. Ova potonja promena, po mom mišljenju, ne odgovara duhu jezika. Mene podseća na Ciju ( Centralna obaveštajna agencija Amerike), a ko hoće sa njima da se igra?“
Dilema je stigla i do SANU
Sopstveno mišljenje daje za „Vreme“ Svetlana Slijepčević Bjelivuk, viša naučna saradnica sa Instituta za srpski jezik pri SANU. Ona prvenstveno naglašava da „teško da možemo govoriti o novogovoru u ovom slučaju“.
„Ne možemo o svakoj novoj reči donositi normativne preporuke, možemo je registrovati i komentarisati njen status u skladu sa trenutnom upotrebom“, misli Slijepčević Bjelivuk. „U tom smislu se jedino može govoriti o Ćaciju i ćacima.“
Kako je u pitanju pojam koji je nastao kao posledica pravopisne greške, a zatim je dobio status simbola u parolama na protestnim šetnjama i tokom blokada, možemo konstatovati da postoje dve upotrebe, dodaje Slijepčević Bjelivuk.
„Jedna kao vlastita imenica, u primerima poput ‘tražimo Ćacija’, pri čemu je Ćaci imaginarni lik, i druga kao zajednička imenica, u primerima poput ‘Ćaci okupirali Pionirski park’, ‘pomozimo ćacima da dobiju indekse’, pri čemu je u pitanju množina kao kontrast množini đaci“, objašnjava viša naučna saradnica SANU.
„Takođe, primećujem da se i kada se upotrebljava u množini, nekada mešaju ove dve promene, pa imamo i ćaci i ćacije u ovom drugom, opštem značenju.“
Tako da, svi koji su se pitali šta je pravilno, dobijaju omiljeni odgovor na pravopisne opklade – može i jedno i drugo.
Verovali ili ne
Ćaci su završili i kao pozdrav u dečijem časopisu Pravoslavne crkve. U uvodu se urednik časopisa „Svetosavsko zvonce“ obratio – dragoj deci i dragim ćacima.
Teolog Blagoje Pantelić, koji je video postavio na mrežu Iks, komentariše uz njega -„pametnome dosta“.
Studentu Fizičkog fakulteta Stefanu Tomiću Viši sud u Beogradu ukinuo je kućni pritvor određen pred Vidovdan. Studenti u blokadi poručuju da je ovo ispravka nepravde
Autoprevoznik Milomir Jaćimović je po izlasku iz bolnice upućen u policijsku stanicu gde mu je određeno zadržavanje, potvrdio je njegov advokat. Njemu se na teret stavlja izazivanje opšte opasnosti u pokušaju i ometanje službenih lica u obavljanju službene dužnosti
Za autoprevoznika Milomira Jaćimovića, koji je pretrpeo različite vrste pritisaka jer je vozio studente na proteste, zbog čega mu je firma propala, prikupljeno čak 92.000 dolara
Fabrika Leoni zatvara svoja vrata u Nišu, a to je izjavila u četvrtak narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Jelena Milošević. Bez posla će, kako je ona navela, ostati 1900 radnika
Na totalnu blokadu Beograda i Novog Sada pozvali su studenti u blokadi, a povodom policijske brutalnosti
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve