Ustavnom sudu u Beogradu predate su prve ustavne žalbe zbog povrede ustavom zagarantovanih prava građana na obrazovanje, saopštila je nevladina organizacija Centar za društvenu stabilnost (CZDS).
„Roditelji đaka osnovnih škola širom Srbije potražili su zaštitu prava svoje dece povodom nezakonitih obustava rada tih obrazovnih ustanova“, navodi se u saopštenju Centar za društvenu stabilnost i dodaje:
„Roditelji koji su se obratili Centru za društvenu stabilnost potraživaće pred pravosudnim organima naknadu nematerijalne štete za sve dane trajanja nezakonitih blokada osnovnih škola koja su u međuvremenu počele sa radom“.
Uzimajući u obzir trenutnu nemogućnost pokretanja pravnih procedura za predmete u kojima ne teku prekluzivni rokovi zbog obustave rada advokata, Centar za društvenu stabilnost nastavlja da prikuplja punomoćja studenata i njihovih roditelja, čija su prava takođe povređena.
„Čim se za to steknu uslovi, naši pravni timovi istoga dana pokrenuće različite postupke pred pravosudnim organima za naknadu štete svim studentima kojima su ugrožena prava na studiranje ili su grubo prekršene odredbe ugovora za samofinansirajuće studente”, navodi se, između ostalog, u saopštenju Centra za društvenu stabilnost, piše Euronews.
Neke NVO su jednakije od drugih
Iako su u proteklom periodu organizacije civilnog društva česta meta udara pripadnika vladajuće strukture, nevladina organizacija Centar za društvenu stabilnost nije naišla na isti tretman. U jeku „lova na veštice“, ovu NVO je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić nedavno nazvala „fantastičnom nevladinom organizacijom“, dok je njenim članovima predsednik Srbije Aleksandar Vučić 2023. godine dodelio titulu „pravih srpskih rodoljuba“.
Centar za društvenu stabilnost je u žižu javnosti dospeo zbog svojih dokumentaraca o studentskim protestima, koji se ovih dana emituju na različitim režimskim medijima. Prvi dokumentarac, pod nazivom „(De)blokada“ zapravo je propagandni serijal usmeren protiv studentskih protesta, o čemu je „Vreme“ i ranije pisalo. Drugi, noviji, naziva se „Dosije Vojvodina“, a zastupa tezu da se iza studentskih protesta krije plan o otcepljenju Vojvodine.
Šta se zna o ovoj organizaciji, koja je formalno nevladina, a praktično zastupa stavove koji se u potpunosti poklapaju sa narativima vrha vlasti? Kako piše Istinomer, Centar za društvenu stabilnost poprima sve obrise vladine nevladine organzacije (Government-Organized Non-Governmental Organizations – GONGO).
Bliski Srpskoj naprednoj stranci
Kako navodi Istinomer, reč je o organizaciji koja je, po Statutu dostupnom na sajtu APR-a, definisana kao „nevladino, neprofitno, nedobitno, dobrovoljno udruženje osnovano na neodređeno vreme rad ostvarivanja ciljeva u oblasti kulture, umetnosti, produkcije, izdavaštva, omladinske politike, omladinskog rada, volonterskog rada, socijalne politike, nauke, obrazovanja, informisanja, medija, urbanizma, saobraćaja, zdravstvene zaštite, ekologije, zaštite životne sredine, održivog razvoja, lokalne samouprave, regionalne saradnje, evropskih integracija, ljudskih i manjinskih prava”.
Direktor CZDS-a je Ognjen Karanović, a na sajtu Centra su osim njega, navedena i imena direktno povezana sa naprednjacima. Portparol Centra za društvenu stabilnost je Predrag Rajić, koji je na parlamentarnim izborima 2020. godine izabran za narodnog poslanika sa liste „Aleksandar Vučić – Za našu decu”, a 2024. godine postavljen za savetnika za unutrašnju politiku predsednika Vlade Srbije Miloša Vučevića.
Među saradnicima CZDS-a je i Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i bivši državni sekretar u Ministarstvu odbrane, prenosi Istinomer.
Transparentnih informacija o finansijama Centra za društvenu stabilnost – nema. U Statutu navode da sredstva stiču „isključivo od donacija, dotacija, poklona, sponzorstava, dobrovoljnih priloga i konkurisanjem projekata”.
Česti gosti režimskih medija
Predstavnici i sagovornici Centra za društvenu stabilnost česti su gosti televizija s nacionalnom pokrivenošću, kao i televizije Informer.
Na primer, sagovornici CZDS-a u nedavno objavljenom dokumentarcu „(De)blokada“ bili su Dejan Vuk Stanković, Vladan Petrov, Dejan Madić, Branislav Lečić, Dragan Simeunović, Čedomir Antić, Vladimir Vuletić i drugi.
Tu je i Nebojša Obrknežev, čije ime nije istaknuto među autorima na sajtu ove organizacije, ali je na TV Pink, TV Kurir, predstavljen kao neko ko je iz Centra za društvenu stabilnost.
Uoči donošenja Rezolucije o Srebrenici, 2024. godine, za Tanjug je, poput predstavnika vlasti, govorio i Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost. On je isticao „teške posledice” rezolucije za srpski narod, nameri da se tim dokumentom „nametne kolektivni genocid srpskom narodu”, a „borbu” predsednika Vučića i srpske delegacije u Ujedinjenim nacijama opisao je kao „izuzetno tešku“, piše Istinomer.
Prethodnih godina je i sam direktor Centra za društvenu stabilnost Ognjen Karanović govorio o opozicionim strankama kao „putujućem cirkusu” koji je „na jednocifrenom broju kada je u pitanju podrška u biračkom telu”.
Izvori: Euronews/Istinomer