![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/02/naslovna-309x232.jpg)
Novi broj „Vremena“
Kuda idu protesti
Protesti i blokade ulica i mostova širom Srbije ne jenjavaju, a pitanja koja se nameću su šta dalje i koji je izlaz iz trenutne političke krize. Tim pitanjima bavimo se u novom broju nedeljnika „Vreme“
Andreas Šider, šef delegacije Socijaldemokratske stranke Austrije (SPO), rekao je da je „novosadska nesreća samo vrh ledenog brega koja pokazuje da je situacija u Srbiji više nego ozbiljna“
Protesti u Srbiji bili su debata i u Evropskom parlamentu 11. februara. Andreas Šider, šef delegacije Socijaldemokratske partije Austrije, rekao je tim povodom da se od urušavanja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu početkom novembra, u kojem je poginulo 15 ljudi, „zemljom zakotrljao ogroman talas protesta koji su pokrenuli studenti“.
„Nezadovoljstvo stanovništva korumpiranim režimom Aleksandra Vučića dovoljno govori. Narod Srbije više ne želi da gleda kako korupcija u zemlji košta ne samo novac, već i ljudske živote. Ali Vučić ne razmišlja o promeni svoje politike i odbacuje sopstvenu odgovornost za nezadovoljstvo stanovništva“, rekao je Šider.
Dodaje da je kao simboličan gest Vučić je žrtvovao svog premijera, „ali on je ionako samo marioneta, dok Vučić vuče konce u pozadini“. Ali nije samo korupcija ono što uzrokuje propadanje demokratije u Srbiji, kaže austrijski evroposlanik.
„Spisak je dug: život u Srbiji je već neko vreme pakao za opozicione političare, a poslednje izbore obeležile su velike neregularnosti“, izjavio je on.
Ocenjuje da se Srbija sve više udaljava od EU.
„Trenutna situacija u zapadnobalkanskoj zemlji Srbiji je kobna i ona se sa sadašnjim kursom sve više udaljava od puta ka Evropskoj uniji. Vlada Srbije mora konačno da sasluša narod i da ozbiljno shvati zahteve za odgovornost i pravdu. Ovaj protestni pokret ima veliki potencijal da promeni zemlju – na bolje. Promena političkog pravca ne može više da čeka”, zaključio je Šider.
Protesti i blokade ulica i mostova širom Srbije ne jenjavaju, a pitanja koja se nameću su šta dalje i koji je izlaz iz trenutne političke krize. Tim pitanjima bavimo se u novom broju nedeljnika „Vreme“
Hapšenje Milorada Grčića i njegovih saradnika u vezi sa korupcijom u EPS-u izazvalo je brojne reakcije u javnosti. Dok se vlast hvali borbom protiv korupcije, paradokslano je da ova hapšenja baš sada uz najavu Aleksandra Vučića zapravo dokazuju ono što studenti tvrde - da u Srbiji politika kontroliše pravosuđe
Studenti iz Beograda, Niša, Čačka, Kraljeva, Novog Pazara krenuli su pešaka u Kragujevac, a njihove kolege iz Novog Sada biciklom kako bi stigli na protest koji organizuju kragujevački studenti - „Sretnimo se na Sretenje“
Sindikalac EPS-a Dragoslav Ljubičić, kome je do penzije ostalo još pet godina, dobio je otkaz zbog objave na Fejsbuku. On za “Vreme” kaže da će ovih dana širom Srbije biti pokrenute represivne mere protiv ljudi koji se javno nose sa “bahatim lopovima na vlasti”
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu dostavilo je spise predmeta o sumnjama na korupciju u vezi sa izgradnjom Železničke stanice Novi Sad Tužilaštvu za organizovani kriminal
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve