![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/02/Kragujevac_maraton_18-309x232.jpg)
Studenti
Studenti-maratonci se vratili u Kragujevac
U Ulici Svetozara Markovića, ispred fakulteta, sačekali su ih sugrađani i kolege sa kragujevačkih fakulteta koji su u blokadi
Na dnevnom redu plenarne sednice Evropskog parlamenta u utorak, a na zahtev nekoliko političkih grupa, govoriće se o političkoj krizi u Srbiji
Politička kriza u Srbiji našla se na dnevnom redu plenarne sednice Evropskog parlamenta u utorak 11. februara, rekao je izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula.
Picula je rekao agenciji Beta da nije predviđeno usvajanje rezolucije, već samo rasprava.
EP će se u utorak baviti Srbijom na zahtev poslaničkih grupa Socijalista i demokrata, Obnovimo, Zeleni i Evropske narodne stranke (EPP).
Kao argumentaciju za raspravu, Picula je naveo da situacija u Srbiji stalno eskalira od urušavanja nadstrešnice novosadske železničke stanice 1. novembra prošle godine kada je smrtno stradalo 15 osoba.
„U toku su masovni redovni protesti i marševi uz isticanje zahteva da se utvrdi odgovornost koja je dovela do tragedije. Stalni su fizički i verbalni napadi na učesnike protesta. Situacija je i dalje vrlo napeta, a premijer je pre desetak dana podneo ostavku što je dovelo do pada cele Vlade“, ukazuje se.
Picula, koji je najavio posetu Srbiji do kraja februara, podsetio je i da je Evropska komisija izrazila zabrinutost zbog prijavljenih incidenata protiv učesnika protesta i pozvala na brzu istragu kao i da su Socijalisti i demokrate, poslanička grupa kojoj pripada, ali i još neke poslaničke grupe u EP, izašle sa svojom procenom stanja u Srbiji.
Podsetimo da su krajem januara Progresivni savez socijalista i demokrata, druga po veličini grupa u EP sa 136 poslanika, kao i poslaničke grupe Zelenih, koja ima 53 poslanika i Obnovimo Evropu sa 77 poslanika osudili su nasilje nad učesnicima protesta u Srbiji i podržali studente i njihove zahteve.
Najveća grupacija u Evropskom parlamentu, Evropska narodna partija (EPP) koja ima 188 poslanika ocenila je da studenti i građani Srbije imaju pravo na mirne demonstracije, ali da Srbiji nije potrebna radikalizacija već dijalog i rad na evropskim reformama.
U Ulici Svetozara Markovića, ispred fakulteta, sačekali su ih sugrađani i kolege sa kragujevačkih fakulteta koji su u blokadi
Ana Brnabić je istakla da je spremna da razgovara sa studentima, makar i preko društvenih mreža
Mali je tužio Lazovića zbog toga što ga je na sednici Skupštine Srbije pitao da li je pravosnažno osuđen zbog malverzacija prilikom privatizacije
Sindikat baletskih igrača istakao je da borba studenata postaje i njihova borba za očuvanje profesije, poboljšanje statusa zaposlenih u kulturi, ali i pravednije i zdravije društvo
Srpska pravoslavna crkva je istakla da svako ko je poznavao patrijarha Pavla ili ko je slušao njegove propovedi ili čitao intervjue i bogoslovske tekstove „zna da je bilo kakav, pa i najblaži, politički angažman bio apsolutno nemoguć u njegovom slučaju“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve