Protesti
Kad vlast preti: Psihološki rat protiv naroda
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Ove godine obeležava se 60 godina od usvajanja prvog etičkog kodeksa novinara na ovim prostorima, a tim povodom objavljena je publikacija „Kodeksi novinara u Srbiji, od 1965. do 2025. godine“, koju je priredio Bojan Cvejić.
Prvi takav dokument, „Kodeks jugoslovenskog novinarstva“ usvojen je poslednjih dana januara 1965. godine na skupštini Saveza novinara Jugoslavije u Mostaru.
Etički i profesionalni standardi do tada su bili regulisani isključivo kroz pravila novinarskih udruženja, a prve takve preporuke sadržane su ciljevima Srpskog novinarskog društva iz 1881. godine.
U poslednjih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu, u skladu sa novim trendovima i izazovima s kojima su se medijski uposlenici suočavali.
To je posebno izraženo u poslednjih desetak godina kada se novinarstvo globalno i konstantno suočava s razvojem novih tehnologija, koje menjaju iz godine u godinu svakodnevnu rutinu zaposlenih u redakcijama, prave nove etičke dileme pri izveštavanju i dovode do dosad nepoznatih pojmova u medijskom sektoru.
Cilj publikacije „Kodeksi novinara u Srbiji, od 1965. do 2025. godine“ jeste da se arhiviraju na jedno mesto svi pisani etički kodeksi novinara koji su važili u Srbiji kroz istoriju, kako bi poslužili svim novinarima i istraživačima koji se bave teorijom i istorijom novinarstva i medijskom etikom za bolje razumevanje istorijskog konteksta.
Publikaciju možete videti na OVDE.
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
U fabrici „Bambi“ u Požarevcu 4. februara je došlo do pojave dima na krovu jednog pogona, ali ne i požara, tvrde iz policije. Uzrok pojave dima se utvrđuje
U momentu požara u domu „Ivanović“ je boravilo više od trideset korisnika, odnosno više nego što je dozvoljeno po licenci za rad u tom objektu
Ministarstvo odbrane potvrdilo je da je u Batajnici stradao vojni službenik B. P. tokom realizacije redovnih aktivnosti u zavodu „Moma Stanojlović“
Iz članstva u radnim grupama Vlade i ministarstava povuklo se skoro 30 organizacija civilnog društva zato što svakodnevno odstupa od bazičnih demokratskih standarda i principa vladavine prava
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve