img
Loader
Beograd, 14°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Epoha digitalnog feudalizma

Moćni Mask i njegova sobarica Tramp

22. јануар 2025, 22:05 Danica Ilić
Foto: AP photo
Ilon Mask
Copied

Spajanje Silicijumske doline i autoritarne američke države suočava nas s koncentracijom moći kakvu svet nije video. Uz nju ide i bahatost koju je Ilon Mask demonstrirao “pozdravom” svetu na inauguraciji američkog predsednika

Ekonomisti Sedrik Duran i Janis Varufakis krstili su ih imenom tehnofeudalci. Manipulativno vladajući digitalnim prostorom, oni su oblikovali zastrašujuću realnost u kojoj od ponedeljka i zvanično živimo. Nacistički pozdrav koji je svetu uputio Ilon Mask u planetarnom TV prenosu inauguracije Donalda Trampa ukinuo je i poslednju dilemu, ali i nadu da nam se život ne pretvara u distopiju.

Značaj vašingtonske ceremonije dramatično je premašio uobičajenu važnost promene stanara Bele kuće i prateće administracije. Umesto zvezdama šou-biznisa najupadljiviji naslovi pripali su vlasnicima i direktorima velikih tehnoloških korporacija – uz pomenutog Maska, u Kapitolu su bili Džef Bezos, Sunda Pičai, Tim Kuk, Mark Zakerbeg… Kao da je i formalno kucnuo čas za početak epohe digitalnog feudalizma, koja će čovečanstvo odvesti ko zna kuda.

Spajanje Silicijumske doline i autoritarne američke države suočilo nas je s koncentracijom moći kakvu svet nije video, ocenila je Kerol Kadvalader, novinarka koja je otkrila skandal trgovine ličnim podacima između Fejsbuka i Kembridž analitike.

“Suviše smo loše naoružani naspram nadolazeće pretnje. Čitav naš sistem informisanja potopljen je u salvu buke koju stvara najbogatiji čovek na Zemlji. Nismo uspeli da se uhvatimo u koštac s enormnim razmerama promena u strukturama moći našeg sveta i sada smo nemoćni da ih izdržimo. Uleteli smo pravo u Maskovu zamku i dozvolili mu da uspostavi političku agendu u ključnoj nedelji”, kaže Kadvalader u vezi s Maskovim uplitanjem u britansku unutrašnju politiku.

MOĆ IZNAD PREDSEDNIČKE

U mimovima na društvenim mrežama tumbanje svetskog poretka propraćeno je prikazivanjem Trampa kao kućnog ljubimca, batlera, služavke, sobarice ili, naprosto, bebe u Ovalnom kabinetu. Ne čudi da je Tramp mahom u ulozi žene, podređene mužjaku Masku. Očigledna je ogromna nadmoć Maska u odnosu na novog-starog predsednika SAD.

Mask je dobio zadatak da se obračuna s birokratijom i neefikasnošću sistema američke vlasti i zapravo će, kako neke američke demokrate tvrde, on biti siva eminencija drugog Trampovog mandata. Zaslužio je to ulaganjem 200 miliona dolara u Trampovu kampanju, ali i zdušnim širenjem laži, dezinformacija, teorija zavere, pozivima na mržnju i diskriminaciju… Megalomanskom egu poput Maskovog američka država može biti još jedna u nizu skupih igrački.

U trci za omiljenog Big Tech milijardera učestvuje i suosnivač PayPala Piter Til. Između ostalog, Til je u intervjuu za “Fajnenšal tajms” govorio o “pravom poreklu” virusa korona, otkrivao ko je zaista ubio Džona Kenedija, šta se zapravo dogodilo s Džefrijem Epstinom, koji je smrtno stradao u zatvoru posle osude za seksualno zlostavljanje maloletnica… Sve u svemu, Til deluje kao prosečno nezanimljiv teoretičar zavere.

U borbi za milost nove političke elite, Mark Zakerberg, osnivač Fejsbuka i vlasnik imperije Meta, ukinuo je program saradnje s fekt-čekerima, kojim se makar stvarao privid namere najmoćnijih digitalnih korporacija da se u onlajn prostoru koliko-toliko poštuju osnovna ljudska prava i civilizacijske tekovine. Zakerberg je čak ocenio da je cela ta stvar sa “ženskom energijom” predaleko otišla, te se stoga napuštaju principi različitosti, jednakosti i inkluzivnosti na Fejsbuku i Instagramu.

Bolno je očigledno da su rezultati novembarskih izbora označili da je došlo vreme da se moć vrati belim, heteroseksualnim, konzervativnim muškarcima.

SKUPOĆA BESPLATNIH USLUGA

Stara je engleska izreka da nema besplatnog ručka. Tako nas danas skupo košta ono što je izgledalo kao da je džabe i da služi razonodi i druženju. Koristeći podatke korisnika, kompanije tehnofeudalaca odavno pumpaju svoju monopolsku moć.

Ne tako davno, društvene mreže i druge onlajn platforme doživljavane su kao obećanje jačanja demokratije i davanja glasa marginalizovanima, koje mejnstrim mediji nisu videli i čuli. Danas je jasno da to nije bila utopijska nego blesava slika budućnosti. Milioni ljudi sada pokušavaju da učine nešto migriranjem na neke druge, vrednosno prihvatljivije platforme. Javni digitalni prostor prepun je dezinformacija, mržnje i nasilja. Algoritmi obožavaju konflikt i polarizaciju.

Narativ o tandemu Tramp–Mask kao lučonoši antiestablišmenta dobro prolazi kod onih koji su opijeni populističkom retorikom i poneseni obračunom s liberalnim medijima i elitom. Da su zaista bili protiv establišmenta, ne bi mogli da steknu milijarde.

Džef Džarvis, američki profesor novinarstva i analitičar digitalnog doba, odavno tvrdi da su mediji upali u moralnu paniku. Njemu neki zameraju da nije dovoljno kritičan prema tehnološkim korporacijama pošto ukazuje na dobru stranu digitalnog prostora.

“Internet je omogućio manjinskim zajednicama da se okupe na način koji im ranije nije bio dostupan jer ih masovni mediji nisu čuli”, kaže Džarvis, objašnjavajući da pokreti poput Black Lives Matter ne bi bili mogući bez društvenih mreža.

Reakcija na opasnost koju predstavljaju Tramp, Mask i ostali propagatori povratka konzervativnim vrednostima takođe može, po Džarvisu, biti opasna. On upozorava na preteranu regulacija interneta kao pretnju slobodi govora.

DEMOKRATIJA KAO PUŽ POD GALOPOM

Može li demokratija, sa svojom urođenom sporošću i proceduralnošću, da izbegne sudbinu puža pregaženog galopom tehnoloških inovacija?

U pokušajima da reguliše rad digitalnih korporacija prednjači Evropska unija. Od 2018. godine na snazi je Opšta uredba EU o zaštiti podataka (GDPR), doneta kako bi osigurala da digitalne korporacije poštuju evropske zakone o pravu na privatnost. Unija je potom usvojila Akt o digitalnim uslugama (DSA) i Akt o digitalnom tržištu (DMA) radi kontrole poslovanja tehno giganata.

Do sada je u EU pokrenuto 16 istraga, uglavnom protiv Mete, Epla i Gugla. Maskova platforma X pod istragom je za obmanjivanje korisnika u procesu verifikacije – tzv. plavog bedža. Platforma X navodno je lagala tvrdeći da su korisnici s (plaćenim) plavim bedžom “provereni”.

Ako EU istraje u pokušaju da kažnjava X i druge za kršenje propisa i zakona, američka administracija će verovatno štititi kapital Silicijumske doline. Već smo čuli pretnje o izlasku SAD iz NATO ukoliko Brisel nastavi da nameće još veću regulaciju digitalnog prostora, a neki predviđaju i odmazdu u vidu mobilizacije desničarskih partija u Evropi i njihovih pristalica na društvenim mrežama.

Prirodu sukoba tehnoloških korporacija sa suverenim državama odslikava iskustvo Maskovog Iksa sa pravosuđem u Brazilu. Vrhovni sud te zemlje, neopterećene imperijalnim nasleđem i oslobođene Bolsanarove desničarske vladavine, naredio je suspenziju profila na mreži koji se dovode u vezu s napadom na Kongres u Braziliji 2023. godine. Nakon što im je Mask dozvolio da operišu na Iksu, brazilski sud jednostavno je zabranio i ukinuo tu mrežu na svojoj teritoriji. Zabrana je trajala sve dok Mask nije počeo da poštuje odluke brazilskog suda i dok nije platio kaznu od 5,2 miliona dolara.

Zabrana društvenih mreža nije najbolja opcija, ali je posledica transformacije (digitalnog) javnog prostora kojim divljački vlada tržište.

Ipak, ističe se argument da jedino SAD i Kina imaju moć da utiču na digitalni univerzum. Osim evropskog i brazilskog, i primer Australije, koja je zabranila mlađima od 16 godina da koriste društvene mreže, govori da je moguće suprotstaviti se svemoći korporativnog kapitala. Čini se da je otpor digitalnom feudalizmu neminovan u svetlu izazova poput klimatske katastrofe, desne radikalizacije mnogih država, ali i institucionalne učmalosti, neefikasnosti i korupcije protiv koje su ustali, na primer, studenti u Srbiji. A, kao što vidimo, i studentska borba je jako oslonjena na snagu društvenih mreža.

Tagovi:

Donald Tramp Društvene mreže Ilon Mask Silicijumska dolina Urušavanje demokratije
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Ekstremni sportovi

17.јул 2025. B. B.

Poginuo ekstremni sportista Feliks Baumgartner

Svetsku slavu Baumgartner je stekao 2012. godine, kada je skočio sa ivice svemira, sa visine od 38.405 metara i bezbedno se prizemio

Poljska

17.јул 2025. B. B.

Zatvor za lekare koji su odbili da urade abortus trudnici koja je potom umrla

Okružni sud u Pščini u Poljskoj proglasio je lekare krivim za ugrožavanje života tridesetogodišnje žene, identifikovane samo kao Izabela, u slučaju koji je izazvao proteste širom zemlje

Katastrofalni požar

17.јул 2025. I.M.

Tragedija u Iraku: Najmanje 60 mrtvih u požaru u tržnom centru u Al-Kutu

U požaru koji je izbio u tržnom centru u gradu Al-Kut u Iraku živote je izgubilo najmanje 60 ljudi

Sedište Evropske komisije u Briselu

Evropska unija

16.јул 2025. B. B.

EU priprema 100 milijardi evra pomoći Ukrajini

„Izdvajamo 100 milijardi evra za Ukrajinu“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen posle sastanka Kolegijuma komesara

Bliski istok: Izrael – Iran

16.јул 2025. David Patrikarakos, specijalni dopisnik “Dejli mejla”

Ko će dobiti mir

Izraelci nisu ubedljivo trijumfovali, Iranci se nisu predali. Sve što se odigralo zapravo je predstavljalo ozbiljnu eskalaciju između dveju strana ovog dugačkog rata u kojoj je Izrael odneo pobedu. I – šta sad

Komentar

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure
en Englishde Deutschru Русскийsr Српски језик
sr sr