Pet predstavnica nevladinih organizacija iz Hrvatske koje su učestvovale na radionicama organizacije „Erste Stiftunga“ u Beogradu, proveli su dobar deo noći između 21. i 22. januara u beogradskoj policiji, koja ih je jutros na kraju proterala iz Srbije i zabranila im ulazak u zemlju na godinu dana, objavio je Jutarnji list.
U rešenju koje im je izdato kao razlog za deportaciju, navedeni su „razlozi zaštite bezbednosti Republike Srbije i njenih građana“.
O svemu su obavešteni Vlada i Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske i očekuje se reakcija.
Kako je ispričala istoričarka umetnosti Ana Kovačić iz Zagreba, koja je na radionicama predstavljala kustoski kolektiv „Što, kako & za koga/VHV“, radionice su trajale dva dana, u ponedeljak i utorak, a učestvovalo je oko 15 ljudi iz Hrvatske, Rumunije, Slovenije, BiH i Severne Makedonije.
Po završetku radionica, učesnici su otišli na piće i vratili se u hotel oko 23.30.
„U holu su nas dočekali muškarci u civilu koji su nam prišli, na trenutak nam pokazali svoje legitimacije i rekli da su „policajci za strance” i da ćemo morati da idemo sa njima u stanicu. Nisu odgovorili ni na jedno naše pitanje, rekli su da to nisu obavezni. Ništa nam nije bilo jasno, uzeli su nam dokumenta i naredili da sačekamo u holu“, kaže Kovačić.
„Stvarno nam nije bilo svejedno“
Nakon otprilike sat vremena, muškarci su se vratili i, dva po dva, odveli učesnice radionice u stanicu.
„Mene su odveli zajedno sa još dve koleginice. Stvarno nam nije bilo svejedno, muškarci bez uniformi su nas odveli dve uličice dalje i tražili da uđemo u neobeleženi auto. Ne znamo ko su, ne odgovaraju ni na kakva pitanja, ne znamo gde idemo. Ne znam što bih da sam bila sama“, priča Kovačić.
U autu im je, kaže, jedan od njih rekao da imaju nalog za privođenje i natuknuo da je jedna od organizacija, čiji su predstavnici učestvovali na radionici, „sumnjiva“.
„Doveli su nas u stanicu, tamo je već bila većina naših kolega sa radionica. Odvodili su ih na ispitivanje koje je trajalo po sat vremena. Kasnije su mi ispričali da su ih pitali koju su srednju školu završili, koji fakultet, za koje udruženje rade, ko ih finansira, o čemu je bila radionica, šta su oni konkretno radili, da li su se sa nekim sastajali u Beogradu i zašto“, priča Kovačić.
„Ugrožavamo bezbednost Republike Srbije“
Kada je došao red na nju i još dve koleginice, već je bilo skoro 4 sata ujutru.
Pozvali su ih u sobu, ali ih, kaže, ništa nisu pitali jer je njihova smena završavala.
„Gurnuli su nam neki dokument na ćirilici i tražili da ga potpišemo. Rekla sam da jako slabo čitam ćirilicu i molila ih da nam to prevedu. Učinili su to letimično, pročitali nekoliko rečenica i rekli da u tom dokumentu piše da ‘ugrožavamo bezbednost Republike Srbije’, da moramo da napustimo državu u roku od 24 sata i da nam je izrečena zabrana ulaska u Srbiju na godinu dana“, priča Kovačić.
Iscrpljena i premorena, kaže, potpisala je dokument jer je samo želela da ode – i iz stanice i iz Srbije.
„Obuzme te bes zbog nemoći u kojoj se iznenada nađeš. Na kraju nisu hteli ni da nas vrate u hotel, vratili smo se taksijem. U hotelu smo se svi okupili i razmenili iskustva. Svima je bilo isto, ali čini mi se da je Rumunima bilo najteže, jer ne razumeju jezik, a policajci su veoma loše i nevoljno govorili engleski. Rumuni zaista nisu shvatali šta se dešava, a bili su vrlo površno upoznati i sa aktuelnim događajima u Srbiji“, zaključila je Kovačić.
Inače, program ovakvih radionica za područje bivše Jugoslavije, centralne i istočne Evrope nevladina organizacija „Erste Stiftung“ održava još od 2015. godine, u sklopu „Erste NGO Academy“, i ovo nije prvi put da su se radionice održavale u Beogradu.
Izvor: Jutarnji list