Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Podsetio je da je u vreme kada su je prvi put optužili vrh vlasti i tabloidi, Hrkalović označena kao član kriminalne grupe i da je bila uključena u seriju ubistava.
„Ali, u takvoj atmosferi je ona bila suštinski optužena za veoma mala, minorna krivična dela. I te optužbe stvarno nisu razotkrivale njenu ulogu u kriminalnom klanu, već kao da je neko birao za šta najsitnije može da je optuži, čisto da se javnost smiri. A onda je ona promenila advokate, koji su smatrani opozicionim, i uzela je funkcionera SNS-a Vladimira Đukanovića da je zastupa. To se protumačilo da je ona ipak napravila neki dogovor sa vlastima, pa je ceo slučaj protiv nje sveden na neke sitnice“, navodi Dojčinović.
Foto: N1Stevan Dojčinović
„Od samog početka procesa bilo je jasno da će se izvući“
Ocenjuje da je i sama optužnica protiv nje „kontraditkorna i besmislena“, pa je to i razlog više za ovakvu presudu.
„Zbog toga je već od samog početka procesa protiv nje bilo jasno da će se ona izvući“, dodaje urednik KRIK-a i napominje da je Hrkalović vež tužila njega i KRIK zbog objavljenih tekstova o njoj.
Dijana Hrkalović zbog toga je bila tužila i nedeljnik „Vreme“.
Dojčinović predočava da je KRIK objavio dokument o njoj u kome se vidi da je Tužilaštvo za organizovani kriminal suštinski sumnjalo da je ona deo šire kriminalne grupe, zajedno sa kavačkim i vračarskim klanom.
„Sumnjalo se da je ona deo te ekipe i da je učestvovala u različitim aktivnostima koje uključuju i neka ubistva, a o tome čitaoci mogu detaljno da čitaju na sajtu KRIK-a. Ipak, isto to tužilaštvo je na kraju optužilo samo za sitne stvari. Nadležni su u toku procesa tražili od Francuske da se dostave njene ‘skaj’ poruke. Međutim, u optužnici protiv nje se defintivno ne spominju te poruke, a deluje da je tužilaštvo imalo mnogo veća i dublja saznanja o njoj“, konstatuje sagovornik „Vremena“.
Podvlači da se radi o veoma komplikovanom slučaju i da se proces protiv nje odvijao godinama.
„Poenta je da postoje dokazi koje smo mi objavili, a koji pokazuju da je ona umešana u posao kriminalnih grupa, ali to nije završilo u optužnici“, navodi Dojčinović.
Foto: Tanjug / Strahinja AćimovićDijana Hrkalović i Vladimir Đukanović
Prekretnica u postupku angažovanje Đukanovića
Kao presudnu stvar u njenom procesu Dojčinović vidi odluku da angažuje Vladimira Đukanovića kao advokata. Ona od tada postaje vatreni pobornik predsednika Aleksandra Vučića i žestoki kritičar srpske opozicije i nastupa u svim mogućim prorežimskim medijima.
„Od trenutka kada je preuzeo Đukanović, ona priča hvalospeve o Vučiću, pa je postala praktično partijski bot SNS-a. Tada je bilo jasno da ceo postupak protiv nje nema neki suštinski značaj. Oni određenim činjenicama koje nisu završile u postupku verovatno imaju kontrolu nad njom. I ceo proces protiv nje, ceo slučaj odlučen je još tada“, zaključuje Dojčinović.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Moji stavovi poznati su svakome tko čita naše novine i portal. Oni, svakako, nisu tajna ni za RTS. Zato me je profesionalno i ljudski pogodilo da moj komentar, u kojem osuđujem tagetiranje urednika i novinara Javnog servisa, ova kuća iskoristi da preko mene zabije nož u leđa „Vremenu“
U toku je peti dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu, a kako navode, rade u najtežim uslovima do sada. Podneta je i krivična prijava protiv studenata koji blokiraju zgrade RTS-a
RTS je podneo krivičnu prijavu protiv studenata u blokadi koji od 14. aprila blokiraju zgrade u Takovskoj i na Košutnjaku, saopštili su iz javnog servisa
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je izmene u finansiranju fakulteta i više novca privatnim visokoškolskim ustanovama kako bi se razbio monopol državnih fakulteta. Profesori nekih privatnih fakulteta to vide kao razdor u akademskoj zajednici
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!