Ubistvo Envera Hadrija
Novo suđenje tek počinje, a svi prenose lažnu vest
Veselin Vukotić i Andrija Drašković nisu u Belgiji osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Hadrija kako su preneli gotovo svi srpski mediji
Mali dvomotorni avion kružio je nad Banjalukom tokom obeležavanja Dana Republike Srpske. To je uznemirilo RS i region. Koji je avion u pitanju i da li se ranije to dešavalo
Uporno kruženje malog dvomotornog aviona juče iznad Banjaluke – i to u dva navrata – uznemirila je Republiku Srpsku ali i region; možda ne toliko one koji su juče gledali u nebo s obzirom da se sve dešavalo na visini od nekih 3.000 metara ali čitaoce brojnih medija sigurno jeste, piše Igor Salinger za aero.telegrad.rs.
„Misteriozni avion kruži iznad Banjaluke” objavio je među prvima Telegraf.rs. „Nepozanti avion iznad Banjaluke: Ne zna se zašto ovo radi baš tokom bitnog događaja u gradu”, „Špijuni MI6: U RS histerija zbog aviona koji je kružio iznad Banjaluke i Srebrenice”, „Nepoznati avion kružio iznad Banjaluke za vreme Svečane akademije povodom Dana Republike Srpske”, samo su neki od jučerašnjih naslova koji su „grmeli” na portalima.
Ispostaviće se da „misteriozni” avion nije uopšte misteriozan i nepoznat, ali takođe i da je nad Balkanom u kako stvari stoje blago rečeno prilično intrigantnoj ulozi: U pitanju je naizgled mala i bezazlena putnička letilica ali opremljena sofisticiranom elektronskom opremom za prikupljanje obaveštajnih podataka, nadzor i izviđanje, tzv. ISR misije (Intelligence, surveillance and reconnaissance). Pojednostavljeno rečeno, legalno špijuniranje.
Avion je poleteo iz Sarajeva oko 10:20, pojavio se u široj okolini Banjaluke u 9:51, napravio jedan prilaz iznad severnih gradskih naselja Lazarevo, Novakoviće i Saračica a zatim počeo da kruži po očigledno predefinisanoj putanji u smeru suprotnom od kazaljke na satu na visini od 9000 stopa (oko 2.750 m).
Posle nešto više od pola časa i šest punih (i pola još jednog) krugova, odnosno putanja, letilica se vratila sa sarajevski aerodrom.
Nešto kasnije, sa poletanjem popodne u 14:51 i sletanjem u 18:28 obavljen je još jedan, znatno duži let sa nekih tridesetak prolaza, po istoj putanji na istoj visini.
Tehnologija za nadzor
Veoma brzo – na osnovu pozivnog znaka i podataka sa servisa za praćenje letova poput Flightradar24.com i sličnih – došlo se do informacije da je u pitanju Beech King Air E90 britanske registracije G-WKTS koji koristi kompanija Dea Aviation.
Kompanija navodi da je opremljena „širokim spektrom sofisticiranih i izuzetno moćnih tehnologija za nadzor” i da njeni “prilagođeni sistemi imaju sposobnost prikupljanja visokokvalitetnih podataka za podršku različitim aktivnostima, pokretani najnovijom tehnologijom i podržani stručnim operaterima”. Ove aktivnosti uključuju, između ostalog “patroliranje kopnenim granicama i morskim područjima, kao i sigurnosne i zakonske operacije”. Pored Beech King Air, upotreblja i avione Diamond DA42 i DA62.
Na osnovu javno dostupnih informacija vidi se da je Beech King Air 90 Dea Aviation u Sarajevu od 1. juna i da je prilično aktivan, sa nekih šezdesetak letova zabeleženih do sada.
Činjenica da se juče – u vreme neposredno pred svečanu akademiju povodom Dana Republike Srpske u hali Borik u Banjaluci – ovaj avion „vrteo” iznad ne treba da iznenađuje. Na svečanosti je bilo prisutno kompletno rukovodstvo Republike Srpske, deo najviših zvaničnika Srbije uključujući i premijera i predsednicu Narodne skupštine, njihove pratnje, obezbeđenja, prevozna sredstva, diplomati, novinari i druge razne politički i bezbednosno interesantne osobe i sva komunikacipni i tehnički gedžeti znani i neznani koji idu uz njih.
Zanimljivo je da slična situacija bila i 10. i 11. jula, kada je Beech King Air bio na misliji iznad Srebrenice. Podsetimo, tada je u memorijalnom centru u Potočarima, obeležena godišnjica masakra bošnjačkih civila u ratu 1995. godine.
Izvor: aero.telegraf.rs
Veselin Vukotić i Andrija Drašković nisu u Belgiji osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Hadrija kako su preneli gotovo svi srpski mediji
Postoji od 17. veka. Bila je najzabačeniji deo beogradske mahale. Prošlog veka u njoj su izgrađene dve višespratnice iako je široka samo osam metara. Zvala se Zadarska 123 godine, a sad se zove Dobrice Ćosića
Rušen u ratovima, zemljotresima i cunamiju, ležao je pod peskom više od jednog milenijuma, u njemu su se tokom Libijske revolucije krile Gadafijeve snage sigurne da NATO neće bombardovati Uneskovu svetsku baštinu. Leptis Magna
NBA liga beleži pad gledanosti pa se traga za uzrocima. Mnogi su uvereni da ogroman broj šuteva za tri poena, koji ima matematičko opravdanje, čini košarku jednoličnom i dosadnom. Ali, šta tu uraditi?
Čemu služi Drugi dan Nove godine? Niko ne želi da bude na drugom mestu. Pa ipak, to je dan kao ni jedan drugi. Iskoristite ga
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve