Odgovor vlasti
Vučić „spontano“ odneo pljeskavice radnicima Gradske čistoće
Dok Srbija vri, predsednik Aleksandar Vučić nastavlja da brine o običnom čoveku i sve nesebično objavljuje na Instagramu
Kineska fabrika „Mei Ta Europa“ iz Obrenovca otpušta na stotine srpskih i zapošljava za manje para strane radnike. A predsednik Srbije Aleksandar Vučić se 2020. baš radovao što će tu raditi domaća radna snaga što je država subvencionisala
Kineska firma „Mei Ta Europa“ iz Obrenovca u protekla tri dana otpustila je 370 domaćih radnika kako bi na njihovo mesto zaposlila strane državljane koji bi radili za manju platu, izjavio je predsednik beogradskog odbora Pokreta slobodnih građana (PSG) Stefan Simić.
„Radnici dobijaju otkaz ne zbog manjka posla, već zato što se dovode radnici iz Bangladeša i Šri Lanke koji rade za manji novac“, naveo je Simić.
On je istakao da PSG nema ništa protiv dolaska stranih radnika, ako postoji manjak radne snage, ali da je problem kada se srpski radnici otpuštaju da bi se dovela jeftinija snaga, a država je ulagala u tu filmu i plaćala subvencije.
Simić je podsetio da je ta kompanija pre nekoliko godina došla u Srbiju i da se njom gradski i republički funkcioneri redovno hvale, a da se sada, „kada se dele otkazi“, niko od funkcionera ne javlja.
Stvaranje lažnog pritiska
On je naveo da je PSG dobio informacije da je „Mei Ta Europa“ 26. novembra Nacionalnoj službi za zapošljavanje dostavila podatke o 1273 radnika zaposlena na neodređeno vreme, koji se navodno nalaze na funkcijama sa smanjenim obimom posla.
Simić je rekao da su u toj fabrici više puta radnici povređeni „zbog stvaranja lažnog pritiska da što pre ispune zadate naloge“ i dodao da su, prema informacijama koje je PSG dobio od radnika u toj firmi, u oktobru 2023. godine poginula dva muškarca stara 23 i 45 godina, „jer su radila na mašini koja nije imala zaštitu“.
On je ocenio da je to „brzo zaboravljeno jer se se nije izveštavalo o tome“ i dodao da je u oktobru sa krana „pala mašina teška oko pola tone, pa je samo pukom srećom izbegnuta nesreća“.
Simić je naveo i da je Srbija toj firmi dala 27.000 evra subvencija po radnom mestu, „14 hekatra zemljišta besplatno i 16 hektara ispod cene“, kao i kompletnu infrastrukturu.
Dve smrti
U toj fabrici je u noći između 17. i 18. oktobra 2023. godine na radnom mestu poginuo jedan radnik a drugi je teško povređen i preminuo tri dana kasnije. Njih dvojica su radila na mašini „tocilo“ na kojoj je iz nepoznatih razloga pukao kamen, piše portal Mašina.
U fabrici „Mei Ta Europa“ rad je organizovan u tri smene, što znači da svake treće sedmice radnici rade samo noćne smene, tako da je verovatno da je i nastradali radnik bio u tom režimu noćne smene od sedam dana.
Rukovodstvo fabrike reklo je da se „ovakav akcident nikada nije desio u drugim zemljama“ u kojima postoje njihovi pogoni, te da su na rasvetljavanju slučaja uključene sve nadležne institucije.
Radnici su nastavili da rade kao da se ništa nije desilo.
Srećan Vučić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je fabriku „Mei Ta Europa“ u januaru 2020. godine i tada istakao da je „srećan što postoji tako jaka i moćna fabrika u Obrenovcu“.
Dodao da je „zadivljen onim što je video u fabričkoj livnici i pogonu za mašinsku obradu“.
Tada je posebno naglasio da je srećan što u fabrici „Mei Ta Europa“ rade i ljudi iz Lazarevca, Uba, Lajkovca, Valjeva, sa Čukarice i drugih mesta, a ne samo iz Obrenovca, „jer su prepoznali priliku“.
Dok Srbija vri, predsednik Aleksandar Vučić nastavlja da brine o običnom čoveku i sve nesebično objavljuje na Instagramu
Na dan istorijskog protesta u Novom Sadu, prioritet režimskih medija izgleda ovako: Vučić, Vučević, studentski protest – koji nazivaju „nastavak maltretiranja građana“
Samo što je predsednik Vučić otišao iz Aleksandrovca, stanovnici ovog grada su organizovali skup podrške studentima u blokadi
„Srbija je, zapravo, rekorder u održavanju izbora u redovnom i vanrednom roku. Međutim, društvene tenzije nakon tih izbora samo su rasle“, kaže izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula
Studentski protesti u Srbiji i ostavka premijera Miloša Vučevića izazvali su oprečne reakcije političara u Crnoj Gori
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve