Nemačka
Da li je Grinč ukrao Božić u Nemačkoj?
Vreme praznika obično je vetar u jedra potrošnji i ekonomiji u Nemačkoj. Pitanje je da li će tako biti i ove godine
Pobunjenike u Siriji predvodi Hajat Tahrir al-Šam (HTS), islamistička militantna grupa čiji su članovi uglavnom salafisti, pripadnici ultraradikalne sekte unutar sunitskog islama. Cilj HTS-a je uspostavljanje države u Siriji zasnovane na islamskom pravu
Sirijske opozicione snage objavile su da su zauzele Damask, dok je predsednik Bašar al Asad navodno pobegao iz prestonice.
Iznenadna eskalacija sukoba u Siriji, predvođena militantnom grupom Hajat Tahrir al-Šam (HTS), oživela je građanski rat koji je godinama bio uglavnom u zastoju, i za svega nekoliko dana dovela do potponog raspada sirijskog sistema.
Pobunjenici, predvođeni HTS-om, započeli su ofanzivu na Damask pre nekoliko dana, zauzimajući ključne strateške tačke u zemlji.
Tokom noći, islamistička koalicija objavila je da su njihove snage ušle u grad i da su započele proces preuzimanja vlasti.
„Naše trupe su oslobodile zatvor Sednaja i oslobodile hiljade zatvorenika koji su godinama trpeli represiju režima. Danas Sirija započinje novu eru slobode”, navodi se u saopštenju HTS-a. Organizacija je takođe pozvala sirijske izbeglice širom sveta da se vrate u „slobodnu Siriju”.
Na ulicama Damaska vide se prizori građana kako uklanjaju statue Bašara al-Asada i njegovog oca, Hafeza al-Asada, koji je bio na vlasti pre njega. Demonstranti su uzvikivali slogane protiv režima, dok su automobili trubili u znak proslave.
Društvene mreže preplavljene su snimcima Sirijaca koji slave pad vlasti nakon više od decenije građanskog rata.
Ve Şam Düştü…
Görüntüler Gaziantep’ten
Gaziantep’te yaşayan Suriyeliler,Esad rejiminin devrilişini kutluyor…#Syria pic.twitter.com/tzDVTuZWvx— Original (@orginalhesap) December 8, 2024
Šta je HTS?
Hajat Tahrir al-Šam (HTS) je islamistička militantna grupa čiji su članovi uglavnom salafisti, pripadnici ultraradikalne sekte unutar sunitskog islama. Cilj HTS-a je uspostavljanje države u Siriji zasnovane na islamskom pravu.
Grupa se pojavila 2012. godine, godinu dana nakon izbijanja građanskog rata u Siriji. Isprva je bila poznata pod imenom Džabhat al-Nusra (Nusra front) i predstavljala sirijski ogranak Al-Kaide.
Pod vođstvom Abu Muhameda al-Džulanija, HTS je u početku primao naređenja od Abu Bakra al-Bagdadija, vođe Al-Kaide u Iraku. Međutim, Bagdadi je kasnije prekinuo veze sa Al-Kaidom i osnovao ekstremističku grupu „Islamska država“ (IS), kojoj se Džulani nije pridružio.
Nusra front je ubrzo postao jedna od najopasnijih grupa koje su se borile protiv režima predsednika Bašara al-Asada, koristeći taktike poput samoubilačkih bombaških napada i improvizovanih eksplozivnih naprava.
Tokom godina, grupa je više puta menjala ime i distancirala se od Al-Kaide. Na severozapadu Sirije se 2017. spojila s drugim opozicionim grupama i formirala HTS.
Prema procenama američkih obaveštajnih službi, HTS broji između 5.000 i 10.000 članova. Grupu je Vašington 2018. godine stavio na crnu listu terorističkih organizacija, dok je za vođom Džulanijem raspisana poternica s nagradom od 10 miliona dolara.
Ko su saveznici HTS-a?
HTS predvodi savez sirijskih militanata i pobunjenika koji se bore protiv Asadovog režima, koga podržavaju Iran i Rusija.
Među ključnim članovima alijanse uključenim u trenutnu ofanzivu su Failak al-Šam, Džajš al-Iza, Harakat Ahrar al-Šam i Turkistanska brigada. Turkistansku brigadu, osnovanu 2012. godine, čine borci iz Kine i Centralne Azije, uglavnom Tadžikistanci i Uzbekistanci.
Osim formalnih saveznika HTS-a, postoje i druge grupe sa sličnim ciljevima, uključujući Sirijsku nacionalnu armiju i Slobodnu sirijsku armiju.
Te grupe, koje podržava severni sused Sirije, Turska, veruje se da su takođe uključene u trenutnu ofanzivu.
Izvor: Radio Slobodna Evropa
Vreme praznika obično je vetar u jedra potrošnji i ekonomiji u Nemačkoj. Pitanje je da li će tako biti i ove godine
Ruski napad krstarećim raketama i dronovima, jedan od najžešćih od početka rata, bio je usmeren na ukrajinske trafostanice i gasnu infrastrukturu
Rudarenje litijuma u Nemačkoj zavisi od mnogobrojnih odobrenja. Koliko je Saksonija daleko od prvog rudnika litijuma o kom su razgovarali Šolc i Vučić? Šta je potrebno za dobijanje dozvole za rad? I koliko će to uticati na životnu sredinu? Dojče vele donosi odgovore
Od januara 2025. godine, Bugarska i Rumunija postaće deo zone Šengena. Do sada je ulazak ove dve zemlje u šengenski prostor blokirala Austrija
Asadov pad loše je uticao na saveznike Sirije, kao što su Iran i Hezbolah. Dok pobunjenici slave, sirisjkim izbeglicama Evropa zatvara vrata uz lažno obećanje da su bezbedni
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve