Nacionalni komitet Međunаrodnog sаveta zа spomenike i spomeničke celine (ICOMOS) Srbija pozvao je ponovo Vladu Srbije da poništi odluku o brisanju Generalštaba iz registra nepokretnih kulturnih dobara.
Prvi put, ICOMOS je pisao Srpskoj vladi 18. novembra, odgovor nije dobio.
Međutim, umesto odgovora ICOMOS-u, Srpska vlada šalje rečite poruke u formi imenovanja ljudi koji će realizovati njenu odluku o ukidanju statusa kulturnog dobra sa kompleksa Generlštab.
Naime, umesto Estele Radonjić Živkov, koja je u petak na sopstveni zahtev razrešena dužnosti zamenika direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, imenovan je Branislav Orlić koji jedini ovog maja nije potpisao zahtev kolega za očuvanje Generalštaba, a pre pet godina zahtev protiv zidanja gondole na Kalemegdanu.
Sada je dakle Komitet ICOMOS Srbija opet pozvao Vladu da postupi u skladu sa zakonom i potpisanim međunarodnim dokumentima i da u ceo proces uključi svoje ustanove zaštite koje u svemu mogu biti stručno kompetentni sagovornici i savetodavci.
U prvom pismu je navedeno da je odlukom o brisanju svojstva kulturnog dobra doveden u pitanje smisao i svrha Zakona o kulturnom nasleđu i odgovarajući stavovi Ustava Srbije. Tada je navedeno da su devalvirani i potpisi države Srbije kojim su usvojene i prihvaćene međunarodne konvencije i dokumenta koje se odnose na kulturu, odnosno zaštitu graditeljskog nasleđa.
Osim srpskog ogranka ove najveće svetske nevladine organizacije za zaštitu spomenika i lokaliteta, Srpskoj vladi je takođe povodom Generalštaba, pisao i Međunarodni komitet ICOMOS. Tom prilikom je upozorio Vladu da ona svojim odlukama uništava arhitektonsko nasleđe 20. veka, misleći i na Beogradski sajam.