U novom godišnjem Majkrosoftovom izveštaju „Digitalna odbrana“ upozorava se na zabrinjavajući rast kibernetičkih napada u svetu. Korisinici Majkrosoftovih proizvoda suočavaju se sa oko 600 miliona takvih napada dnevno, što je snažno povezano s geopolitičkim sukobima.
Prateći trendove od jula 2023. do jula ove godine, Majkrosoft je u izveštaju naglasio da kibernetički napadi potiču od kriminalaca, ali i državnih aktera, i daje za efikasno suzbijanje tog rastućeg problema potreno ojačati digitalnu odbranu na svim nivoima i podsticati trajnu predanost načelima kibernetičke sigurnosti.
Navedeno je da je tokom posmatranog perioda zabeleženo 2,75 puta više ransomware napada u poređenju sa prethodnim periodom, ali i da je procenat organizacija koje su na kraju ucenjene smanjen više od tri puta u protekle dve godine.
Napadači i dalje računaju na predvidivo ljudsko ponašanje, kao što je izbor lako pamtljivih lozinki i njihove upotrebe na više internet stranica, pa tako lako postaju žrtve phishing napada, a upravo su napadi na lozinke najčešći i čine 99 odsto svih napada na identitet korisnika.
Na globalnom nivou rastu i kibernetički potpomognute finansijske prevare, s novim trendovima u prevarama s plaćanjima i zloupotrebom legitimnih usluga za phishing i zlonamerne aktivnosti.
Istaknuto je da alarmantan oblik prevare – techscam, obmanjuje korisnike tako što predstavlja legitimne usluge ili pruža lažnu tehničku podršku i objavljuje oglase.
Broj techscam prevara porastao je za 400 odsto između 2021. do 2023. godine, što daleko premašuje porast malware napada od 180 odsto i phishinga od 30 odsto.
Geopolitički sukobi pokretači kibernetičkih napada
Nastavljaju se i DDoS napadi, iako iz Majkrosofta kažu da su u drugoj polovini ove godine ublažili 1,25 miliona tih napada, što je povećanje od četiri puta u poređenju s prošlom godinom.
Tim Majkrosofta sada prati više od 1500 jedinstvenih grupa pretnji, uključujući više od 600 državnih i 300 kriminalnih pretnji i 200 grupa za uticaj na javno mnjenje, ali i stotine drugih.
„Geopolitički sukobi su pokretači kibernetičkih kampanja i napada, a države postaju sve agresivnije u kibernetičkom prostoru, s nivoima tehničke sofisticiranosti koje odražavaju povećana ulaganja u resurse i u obuku. Ruski, iranski i kineski akteri pojačali su kibernetičke operacije oko trenutno aktivnih sukoba, pa su ruski napadi prvenstveno ciljali Ukrajinu i zemlje NATO, a kineski Tajvan i jugoistočnu Aziju. Rat između Izraela i Hamasa pojačao je i iranske kibernetičke aktivnosti na Izrael, SAD i zemlje Zaliva, a i Rusija i Iran takođe su koristili rat i američke izbore za širenje propagande koja izaziva podele“, istakao je Majkrosoft.
Upozorava se i da se zloupotrebljava generička veštačka inteligencija s kojom eksperimentišu svi sajberkriminalci, dok s druge strane alati veštačke inteligencije pomažu i timovima za kibernetičku sigurnost da brže odgovore na pretnje automatizacijom zadataka kao što je analiza upozorenja.
„Za ublažavanje kibernetičkih pretnji potrebna je jaka saradnja javnog i privatnog sektora. Vlade moraju da uvedu značajne kazne za zlonamerne aktivnosti da bi sprečile napade. Postojeći međunarodni standardi u kibernetičkom prostoru nemaju nisu delotvorni, što rezultira nastavkom agresivnih aktivnosti koje podržavaju države“, poručuju iz Majkrosofta.