
Plate i zagađenje
Kad dišeš arsen za 150 evra više
Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje onde gde se rudari i truje vazduh. Recimo u Boru
Nakon vesti o smrti učenika u Leskovcu koga je ubio vršnjak, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je da je to simptom duboko ukorenjenog problema nasilja koje se manifestuje na svim nivoima
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković u četvrtak, 28. novembra, istakla je da je smrt učenika u Leskovcu, koga je ubio vršnjak, simptom duboko ukorenjenog problema nasilja koje se manifestuje na svim nivoima, bilo da je reč o mladima, političarima, građanima ili aktivistima na ulicama, prenosi FoNet.
Janković je u pisanoj izjavi istakla da je ovo trenutak za ozbiljno preispitivanje negativnih društvenih obrazaca ponašanja koji su postali naša realnost.
„Svako od nas treba svojim primerom u kući, školi, na poslu, u javnom prostoru da pokaže poštovanje, uvažavanje i toleranciju i kaže ‘ne’ nasilju i diskriminaciji. Nasilje rađa novo nasilje, ostavlja nesagledive posledice i ruši temeljne vrednosti svakog društva“, naglasila je poverenica.
Nasilje (sve)prisutno u društvu
U sredu je preminuo učenik trećeg razreda Tekstilne škole u Leskovcu, nakon što su ga, prema nezvaničnim asznanjima, dva mladića pretukla metalnom šipkom.
Pojava vršnjačkog nasilja u školama sve je veća, o tome je „Vreme“ ranije pisalo.
U oktobru učenik osmog razreda Osnovne škole „Sečenji Ištvan“ u Subotici je ušao u školu i nožem izbo vršnjakinju iz odeljenja.
Krajem septembra, u nedelju dana, bilo je čak dva slučaja vršnjačkog nasilja u osnovnim školama. U Pančevu se 18. septembra dogodio slučaj novi maloletničkog nasilja u Srbiji. Slučaj ispituje policija, na osnovu snimka sa društvenih mreža na kom se vidi kako tri devojčice, najverovatnije srednjoškolke, tuku četvrtu devojčicu.
Pored toga, nasilje je na ulicama sveprisutno. Naime, tokom protesta neretko dolazi i do fizičkog sukoba naprednjačkih aktivista sa građanima koji protestuju, do naguravanja sa policijom i drugih dešavanja.
U sredu je na protestu kod Kule Beograd bilo i pokušaja napada nožem na aktivistu iz grupe „Borba” Pavla Cicvarića, njegov kolega Petar Mladenović rekao je za „Vreme“ da su huligani došli da razbijaju proteste i da su u tu svrhu spremni na sve, pa čak i da noževima napadaju demonstrante.
Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje onde gde se rudari i truje vazduh. Recimo u Boru
Kamioni koji svakodnevno dovoze otpad na deponiju Vinča prolaze kroz centar grada, što je neodrživo i sa ekonomskog i sa ekološkog aspekta. Brodovi bi bili pravo rešenje – predlaže organizacija Beograd u pokretu
Studenti u blokadi i neki sindikati obeležavaju zajedno Prvi maj i šest meseci od novosadske tragedije. Da li ovo znači da bi sindikati velikih državnih firmi potencijalno mogli da pristanu na štrajk duži od jednog dana?
Nakon skupa SNS-a, ispred Doma Narodne skupštine ostalo je ruglo: toaleti, šatori, automobili...
Poziv da se nastavi dijalog u ponedeljak ili utorak uputio je Univerzitet u Beogradu premijeru Srbije Đuru Macutu. Šta se do sada dogodilo?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve