Poslanik u Skupštini Srbije Šaip Kamberi pozvao je Albance iz Bujanovca, Preševa i Medveđe da na svojim kućama istaknu albanske zastave 28. novembra kada se obeležava Dan albanske zastave.
Kamberi, koji je predsednik Partije za demokratsko delovanje (PDD) naveo je na društvenim mrežama da će u čast tog praznikča „svi albanski prostori biti obeleženi raznim aktivnostima”.
„U Preševskoj dolini se nastavlja ista zakonska zabrana upotrebe nacionalnog simbola od strane Srbije. Srbija je jedina država na Zapadnom Balkanu koja, po zakonu zabranjuje službenim licima da slobodno koriste nacionalne simbole nacionalnih manjina, ako je njihov simbol identičan simbolu druge države”, naveo je Kamberi.
Dodao je da Srbija, u slučaju Albanaca, „zakonom sankcioniše slobodnu i službenu upotrebu zastavu sa crvenim poljem sa crnim dvoglavim supom u sredini“, koji je istovremeno simbol albanske nacije i državni simbol Albanije.
„Albance hapse čak i kada rukama naprave simbol orla”
Kamberi je rekao i da „Kosovo, Crna Gora, Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Hrvatska nemaju taj problem“.
„Oni dozvoljavaju slobodnu i službenu upotrebu simbola nacionalnih manjina koje žive na njihovoj teritoriji. Ovde, u Preševskoj dolini, čelnici političkih partija, načelnici opštinskih institucija i načelnici Nacionalnog saveta su samo 28. novembra postavili albansku nacionalnu zastavu u objekte institucija koje vode“, naveo je Kamberi.
On tvrdi da Albance „hapse na ulici, u kafićima, na autoputu, čak i kada rukama naprave simbol orla”.
Kamberi je dodao da je inicijativa za otklanjanje te zakonske prepreke podneta Skupštini Srbije, ali da Srbija „ćuti“.
„Srbija postupa samo kada se moraju preduzeti mere protiv pojedinaca ili institucija koji koriste albanski nacionalni simbol na dati istorijski datum.
U svakom susretu sa međunarodnim institucijama isticali smo kršenje ovog prava, garantovanog međunarodnim normama, a one ćute. Uskraćivanjem prava na korišćenje nacionalnog simbola, Srbija negira naš identitet. Oni nas vole bez identiteta. Oni nas vole bez političkih zahteva, kao objekat a ne subjekt politike“, zaključio je Kamberi.
Bez reakcije Beograda
Zvanični Beograd nije reagovao na navode Kamberija, a ni u medijima bliskim vlastima nije bilo izveštavanja o Danu albanske zastave.
Izuzetak je tabloidna televizija „Kurir“ koja je poziv Kamberija ocenila kao provokaciju.
Navedno je i da je Kamberijev poziv „odraz svega što se dešava na Kosovu i Metohiji“.
„Kurir“ se osvrnuo i na slučaj u sredu uveče kada je u severnom delu Kosovske Mitrovice prekrečen grafit posvećen junacima sa Košara, uz napoemnu da je grupa ljudi sa fantomkama pokušala da prekreči i mural patrijarha Pavla.
Navedeno je da to niko nije sprečio iako se sve dešavalo stotinu metara od spomenika cara Lazara, gde su uvek tri policijska vozila.