Nijedan američki predsednik pre Donalada Trampa se nije toliko vodio principom potpune odanosti kada je birao ljude za vrh svoje administracije, slažu se sagovornici „Vremena“, istraživač Centra za američke studije Vukašin Zorić i istraživačica Instituta „Henri Džekson“ Helena Ivanov.
„Čini se da će Trampova administracija biti dosta drugačija od one koju je napravio 2016. godine kada se okružio timom koji je delom bio sastavljen i od iskusnih mejnstrim republikanaca, dok se u novom timu ističu imena koja deluju kao da su vrednovana spram vernosti Trampu i korisnosti koju su pokazali u kampanji“, ocenjuje Zorić.
On podseća i na najave da će novinar Foks njuza Pit Hegset biti sekretar odbrane, i da je Met Gec, „problematičan iz više razloga, a vrlo veran Trampu“, bio nominovan za kandidata za državnog tužioca.
Gec je bio nominovan u trenutku kada je Odbor za etiku Predstavničkog doma istraživao optužbe da je taj kongresmen sa Floride bio optužen za seksualno zlostavljanje i upotrebu droge, kao i za seksualni odnos sa 17-ogodišnjakinjom.
Iako je Gec negirao te optužbe, njegova nominacija je u javnosti postajala sve kontroverznija, pa je odlučio da se povuče.
„Nema vremena za gubljenje na nepotrebno dugačke svađe u Vašingtonu, tako da ću svoje ime povući iz razmatranja za državnog tužioca. Trampov Sekretarijat za pravosuđe mora da bude spreman od prvog dana“, napisao je Gec na društvenoj mreži Iks.
Zorić podseća i da će na mesto sekretara za zdravstvo doći Robert Kenedi mlađi, koji je imao veoma kontroverzne izjave po pitanju vakcinacije.
„Najveći sukob interesa u SAD svih vremena”
Dodaje da će Trampovi saveznici u kampanji Vivek Ramasvami i Ilon Mask dobiti potpuno novu kancelariju, odnosno departman za efikasnost Vlade, čime će praktično imati odrešene ruke da kontrolišu zaposlene u administraciji.
„To je najveći sukob interesa u SAD svih vremena, jer će Mask da nadgleda ljude koji bi trebalo da nadgledaju njegovo finansiranje iz budžeta Vlade“, kaže Zorić.
On ocenjuje da najava da će Kenedi biti državni sekretar za zdravstvo nije iznenađenje, jer je to najverovatnije deo predizbornog dogovora između njega i Trampa.
„Kenedi se povukao iz trke za predsednika SAD u kojoj je želeo da učestvuje kao treći kandidat, nakon što se pogodio sa Trampom da ga ovaj podrži za važnu poziciju u budućoj administraciji. Kenedi je pristao da ustupi svoje glasače Trampu i tako mu pomogne da pobedi, a zauzvrat je najavljeno da će dobiti sekretarijat za zdravstvo“, kaže Zorić.
Takav odabir lojalnih nije novina, jer su i ranije američki predsednici u administraciju birali sebi bliske ljude, koji su se za visoke državne funkcije kvalifikovali dokazanom vernošću.
„Međutim, u ovom slučaju je naglašena disproporcija između vernosti Trampu i stručnosti za obavljanje neke funkcije. Ranije ste mogli da vidite odanog pravnika na čelu tužilaštva, koji je pored svoje vernosti predsedniku imao i iskustvo u resoru u kome će obavljati javnu funkciju. Ovde vidimo da to iskustvo nije prevashodno, nego se naglašava da je vernost Trampu izrazito važna“, ističe Zorić.
Usluga za uslugu
Uslugu koju je Tramp uzvratio Kenediju zato što mu je ovaj prepustio svoje birače pominje i Ivanov.
„Kenedi je odustao od kandidature i odlučio da podrži Trampa. U samoj završnici kampanje je bio veoma uključen i u potpunosti je stao iza Trampa pred sam kraj izborne trke, kada se pričalo da je vrlo tesno i da bi čak i glasači nezavisnog kandidata mogli da preokrenu stvari u Trampovu korist. Tramp je to video kao dokaz potpune lojalnosti“, kaže Ivanov.
Ona ukazuje da su svi američki predsednici za vrh administracije u određenoj meri birali ljude za koje su računali da će im biti odani, i da je samo pitanje koliko su to ogoljeno radili i bili spremni da krše institucionalne principe u procesu njihovih imenovanja.
„Ipak, ne mislim da su prethodnici Donalda Trampa birali toliko kontroverzne ljude kao što su Kenedi ili Met Gec, protiv koga se vodi istraga za seksualno uznemiravanje”, zaključila je Ivanov i dodala:
“Pošto nema sigurnost da će Senat potvrditi njihova imenovanja, Tramp pokušava da to uradi dok Senat ne zaseda i da tako iskoristi pravnu začkoljicu ne bi li imenovao ljude koje je zamislio. Tramp bira lojalne više nego njegovi prethodnici, na ogoljeniji i čak bezobrazniji način, ali ne mislim da je bilo koji američki ili svetski političar birao ljude za koje je mislio da mu neće biti odani“.