Zbog nižih cena u odnosu na automobile evropskih proizvođača, za kineske automobile su u EU uvedene visoke carine, a za Geely je to 18,8 odsto
Delta Auto grupa postala je zvanični uvoznik, distributer i ovlašćeni serviser potpuno električnih lakih komercijalnih vozila brenda Farizon koji posluje u okviru kineske Geely grupacije.
Na zaprepaštenje evropskih proizvođača automobili kineski Geely Automobile Holdings, centralni deo carstva automobila milijardera Li Šufua, nezaustavljivo nastavlja da povećava prihode.
Njihov neto prihod je porastao 92 odsto na 2,46 milijardi juana (340 miliona dolara), dok je prihod porastao 20 odsto na 60,38 milijardi juana u trećem kvartalu ove godine, a cena akcija kompanije Geely je ove godine porasla za 64 odsto.
Geely je ove godine do oktobra prodao 1,72 miliona vozila, što je 32 odsto više nego prošle godine, i na putu je da ispuni svoj cilj da proda od dva miliona automobila za godinu, piše sajt Fortune.
Foto: Wikipedia/MNXANLSedište kompanije Geely u Hangdžou
Veliki porast broja porudžbina iz inostranstva
Iako je još daleko od lidera na tržištu, takođe kineskog BYD Co., koji je samo u oktobru prodao pola miliona električnih vozila i hibrida, prelazak Geelyja na plag-in vozila pokazuje dobar napredak.
Isporuke električnih vozila i plag-in hibrida su se skoro udvostručile u odnosu na prošlu godinu na oko 655.000 za 10 meseci 2024. godine, sa premium brendom električnih vozila Zeekr i serijom Galaxy.
Foto: Wikipedia/JustAnotherCarDesignerZeekr 009
Izvoz je značajna komponenta snažnog rasta Geely, jer je broj narudžbina iz inostranstva za 10 mesci porastao 71 odsto u prvih 10 meseci.
Međutim, Geelyju i ostalim kineskim kompanijama na ruku ne idu trgovinske mere protiv kineskih električnih vozila, jer Evropska unija izglasala uvođenje dodatnih carina na električne automobile proizvedene u Kini, pri čemu je carina za električna vozila grupe Geely 18,8 odsto. Druga tržišta, uključujući SAD, Tursku i Brazil, takođe su uvela ili razmišljaju o dodatnim carinama ili ograničenjima.
Rusija, gde je Geely jedan od najprodavanijih brendova nakon što su zapadni proizvođači automobila napustili tržište zbog invazije na Ukrajinu, takođe planira povećanje poreza na uvezene automobile. Naknade za reciklažu koje proizvođači automobila u Rusiji moraju da plate da bi pokrili potencijalne troškove kada vozilo bude rashodovano, više su nego udvostručene za neke segmente vozila. Ovaj trošak biće nadoknađen subvencijama za lokalne proizvođače automobila, navode ruski mediji.
Geely želi fabriku u Evropi
Istovremeno Geely je u potrazi za lokacijom na kojoj bi izgradio veliki proizvodni pogon u Evropi. Kao i nekoliko drugih kineskih proizvođača automobila, Geely želi da poveća svoju prisutnost na novim tržištima, a Evropa je tu među najvažnijima.
Poznato je da je Geely ranije ove godine imao opsežne razgovore s poljskom vladom. Poljski zamenik ministra za razvojne fondove i regionalnu politiku rekao je da će nova fabrika električnih vozila možda biti izgrađena u Poljskoj ili u nekoj drugoj državi EU.
Evropski izvršni direktor Geelyjeve marke Lynk & Co, Nikolas Apelgren rekao je Rojtersu da marka aktivno istražuje lokacije širom Evrope. Geely je nedavno otvorio novu bazu u Frankfurtu, gde će testirati i razviti 13 vozila na „novu energiju“ kako bi proverio koliko su u skladu su s evropskim standardima sertifikacije.
SUV za 15.400 dolara
Geelyjev električni SUV Galaxy E5 koji je za prvih 20 dana od kako je lansiran u Kini prodat u više od 10.000 primeraka košta oko 15.400 američkih dolara i ima litijum gvožđe fosfatne baterije, nudi prilagođavanje različitim željama i dostupan je u osam boja.
U ponudi su vozila sa baterijom od 49,52 kWh s dometom od 440 kilometara i baterijom od 60,22 kWh sa dometom do 530 kilometara. Pokretan električnim motorom s maksimalnom snagom od 160 kW, Galaxy E5 ubrzava od 0 do 100 kilometara na sat za 6,9 sekundi.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Poslanici i gradski odbornici blokirali su od ranog jutra ulaz u zgradu suda u Novom Sadu, zahtevajući pravdu u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, kao i oslobađanje građana uhapšenih tokom protesta 5. novembra. Policija je nakon izdatog upozorenja reagovala, i štitovima odgurala okupljene sa vrata. Blokada je završena za danas, ali je najavljen nova, za sutra u 7.30
Stanovnici Srbije već više od decenije odgovore za brojne tragedije kroz koje društvo prolazi traže na ulici, usled ćutanja vlasti i institucija. Ta potraga je, čini se ponekad, beznadežna, a sagovornici „Vremena” kažu, jer je bez jasnog cilja
„Protesti desetina hiljada Srba mogli bi da ugroze planirane rokove za proizvodnju 1,1 miliona električnih automobila godišnje", kaže Jakob Stausholm, generalni direktor Rio Tinta
Naprednjačka vlast sve češće gubi svaki osećaj za meru. Sada je poslala agente BIA da zastrašuju zaposlene u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture koji smatraju da Vučić i bratija nezakonito ruše Generalštab. Partijska represija je sve ogoljenija
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!