Baš u vreme obeležavanja 80 godina od oslobođenja Beograda, postavljen je mural koji nije u skladu sa temom, a memorijalno groblje Oslobodioci Beograda je zatvoreno
Beograd ovih dana obeležava 80 godina oslobođenja u Drugom svetskom ratu sa mnogim prigodnim manifestacijama, ali i sa dve koje to nisu: sa novim muralom sa zakatančenim grobljem Oslobodioci Beograda.
Mural
Postavljenje novog murala koji je posvećen jubileju, naravno da je dobar i pravi čin za ovu priliku. Međutim, u slučaju murala koji je postavljen na zgradu Instituta za mentalno zdravlje, deluje pogrešno zato što pravi zabunu.
Naime, ono što je oslikano na muralu ne asocira na ono što je napisano na njegovom vrhu – „Srce slobode 80 godina od oslobođenja Beograda“, već na poznatu figuru iz nacionalne (kosovske i crnogorske pre svih) folklorne igre oro.
Ne zna se ko su autori, zna se samo da ih je angažovala firma Ekspo 2027.
Podsetimo, dok nedavno nije bio prekrečen, tu je bio mural „20. oktobar“ sa citatom partizana Jovana Kasalice.
Oslobodioci Beograda
U memorijalnom kompleksu groblje Oslobodioci Beograda sahranjeno je više od 2.000 boraca, među kojima su 721 borac Crvene armije i 1.391 borac Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije.
Prema svedočenju sugrađana, a prenosi N1, od pre mesec dana Gradsko zelenilo je zatvorilo oba ulaza po nalogu Grada.
Ulaz iz Preraradovićeve ulice je prvo bio vezan lancima, a od nedavno su metalna rešetkasta vrata zakatančena.
Nemoguće je ući i na glavni ulaz iz Ruzveltove ulice, kroz svim Beograđanima znanu i upečatljivu kapiju, delo vajara Radete Stankovića.
Prolaz kroz kapiju je blokiran ogradom, koja je takođe zakatančena. Ispred kapije se redovno nalazi parkirano vozilo komunalne policije u kojoj sede milicajci, „beli“ koji vode računa da neko ne bi ušao u groblje – spomen park.
U planu je prikupljanje potpisa za peticiju kako bi se ponovo otvorilo ovaj spomen park.
Branislav Dimitrijević, profesor istorije i teorije umetnosti i odbornik u Skupštini grada kazao je za N1 da će na sledećoj sednici Skupštine Beograda pitati zašto su Oslobodioci Beograda zatvoreni.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!