Moldavske vlasti saopštile su da su razotkrile obuku stotina moldavskih državljana u Rusiji, Srbiji i Bosni i Hercegovini, u cilju destabilizacije pred predstojeće izbore. Ova otkrića uključuju veze sa kriminalnim grupama podržanim od strane Rusije
Moldavska policija saopštila je u četvrtak da je razotkrila program u okviru kojeg su se stotine državljana Moldavije obučavali u Rusiji da izazivaju nerede i građanske nemire. To je najnovija u nizu optužbi za miješanje uoči izbora u nedelju.
Pojedini građani, kako je saopšteno, obučavani su na teritoriji Srbije i Bosne i Hercegovine.
Glas Amerike se povodom navoda moldavskih vlasti obratio Vladi Srbije i Ministarstvu unutrašnjih poslova, od kojih iščekuje odgovor.
Moldavska policija je ranije ovog mjeseca saopštila da su kriminalne grupe, koje podržava Rusija, podmićivale birače i planirale da poremete predsjedničke izbore ovog vikenda, kao i referendum o aspiracijama zemlje za članstvo u Evropskoj uniji. Postojao je i plan da se zauzmu državne zgrade.
Rusija, koja optužuje prozapadnu vladu da postiče „rusofobiju“, odbacuje optužbe da se miješa u unutrašnja pitanja Moldavije, nakon što je ta zemlja ubrzala napore da izađe iz ruske orbite posle invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Policija u Moldaviji saopštila je na konferenciji za novinare da se vjeruje da je grupa povezana sa odbjeglim biznismenom bliskim Kremlju, Ilanom Šorom, organizovala obuku za izazivanje nemira.
Foto: AP Photo/Alexander ZemlianichenkoDugi pipci Rusije
„Građani prisustvovali kulturnim događajima u Rusiji“
„Kancelarija tužioca za borbu protiv korupcije trenutno sprovodi istragu nekoliko krivičnih slučajeva povezanih sa pripremom masovnih nemira u interesu kriminalne zajednice“, rekao je tužilac Viktor Furtuna.
Šor, kojem su uvedene američke sankcije zbog navodnog mešanja u izbore u ime Rusije, odbacio je optužbe, kao i navode da je politički saveznik Rusije.
Vlasti navode da su građani od juna odvođeni na obuku u Rusiju, u grupama od oko 20 osoba. Više od 300 mladih iz Moldavije nedavno je posjetilo Rusiju. Naveli su da nameravaju da prisustvuju kulturnim događajima, ali su posetili kampove gdje su dobili instrukcije za nerede u Moldaviji, rekao je šef policije Viorel Černauțean.
Neki su obučavani u kampovima povezanim sa privatnim vojnim kompanijama na teritoriji Bosne i Hercegovine i Srbije, rekao je Černauțean.
Dodao je da je privedeno četvoro državljana Moldavije koji su učestvovali u programu obuke.
Zvaničnici su naveli da mogu da daju samo ograničene informacije zato što je istraga u toku. Policija je navela da ima dokaze da je kriminalna grupa povezana sa Šorovom strankom, koja je zabranjena.
Šor je ove godine nudio da plati ljudima da glasaju „NE“ na referendumu i da podrže rivala predsjednice Maje Sandu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!