img
Loader
Beograd, 34°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Polovni automobili

Budženje kilometraže: Kako da se zaštite kad kupujete polovnjak

17. oktobar 2024, 12:23 Sanja Zrnić
Foto: Sava Radovanović/Tanjug
Copied

Srbija spada u rizične zemlje za kupovinu polovnih automobila. Stručnjak za automobile sa sajta Polovni automobili Petar Veličković kaže za „Vreme” da problem „vraćanja brojčanika unazad“ nije rešen u čitavoj Evropi i savetuje kako da se prozre manipulacija brojača kilometara

U Srbiji svaki 25. polovnjak ima falsifikovanu kilometražu. Kupci vozila uvezenih u Srbiju izloženi su najvećem riziku od kupovine automobila sa falsifikovanom kilometražom ili skrivenim oštećenjima.

Svaki 25. auto na našim putevima, što je 4,1 odsto, ima falsifikovanu kilometražu, sa prosečnim „vraćanjem brojčanika unazad“ od 80.405 kilometara, pokazuje istraživanje kompanije carVertical sprovedeno između oktobra 2023. i septembra 2024. godine.

Iako je stopa automobila sa štelovanom kilometražom pala sa 5,3 odsto prošle godine, prosečna štelovana kilometraža se povećala. Ovaj problem doprinosi padu Srbije na indeksu transparentnosti ove kompanije, pa se tako nalazi na 19. od 25 mesta na listi na kojoj se nalaze rizične zemlje za kupovinu automobila.

Srbija najrizičnija

Kupci vozila uvezenih u Srbiju izloženi su najvećem riziku od kupovine automobila sa falsifikovanom kilometražom ili skrivenim oštećenjima.

Prema Matasu Buzelisu, stručnjaku za automobile i glavnom i odgovornom za komunikaciju u carVerticalu, vozila iz međunarodne trgovine čak su četiri puta podložnija prevarama sa vraćanjem kilometraže, piše Nova ekonomija.

Petar Veličković kaže za „Vreme” da je vraćanje kilometraže problem koji se nije do kraja rešio ni na nivou Evropske unije, ne samo u Srbiji.

„Podsećanja radi, Evorpski parlament je još 2017. doneo uredbu koja je trebalo da bude početak sistemske borbe sa ovim problemom. Ipak, ostao je nedefinisan sistem kontrole, tako da se prevarama nije do kraja stalo na put. Nemačka, recimo, prema nekim procenama, godišnje izgubi oko šest milijardi evra zbog ovog problema, iako se vraćanje kilometraže smatra krivičnim delom za koje je u ovoj zemlji zaprećena kazna zatvora od godinu dana”, kaže Veličković.

Dodaje i da je ovo važno zato što postoje slučajevi da je kilometraža na vozilu vraćena i pre nego što je automobil uvezen u zemlju.

„Danas se kilometraža vraća softverski i veoma je teško potencijalnom kupcu da prepozna da li je bilo mahinacija ili ne. Noviji automobili imaju nekoliko računara, odnosno modula u kojima se beleži broj pređenih kilometara”, objašnjava Veličković.

Osim instrument table, ovi podaci se mogu pronaći na modulu koji kontroliše kočenje, (popularni ABS sistem), zatim na motornom računaru, ili onom koji kontroliše vazdušne jastuke.

Kako se zaštiti od prevare?

Sagovornik „Vremena” kaže  i da postoje načini da kupac otkrije da li je bilo manipulacija sa brojačem kilometara.

„Prvi je da se vozilo odveze u servis, gde serviseri preko dijagnostičkih uređaja mogu da provere da li su prevaranti uskladili kilometražu na svim modulima. Jer, može se desiti da na odometru stoji jedan podatak, a da na nekom od drugih modula stoji druga cifra… Takođe, za neke modele u ovlašćenim servisima se mogu pronaći podaci o izvršenim servisima, makar dok je vozilo bilo u garantnom roku”, kaže Veličković.

Jedan od saveta je da se proveri sva dokumentacija do koje je moguće doći pre kupovine, poput računa za servisa, servisne dokumentacije, čak i računa za gorivo, ukoliko je možda postojala službena kartica, moguće je da je unošena kilometraža prilikom točenja. Treba I dobro baciti pogled na vozilo.

Recimo, ukoliko su pedale ishabane ili upravljač, a na kilometar satu stoji mala kilometraža, to može biti ‘crvena zastavica’, odnosno indikator da je bilo manipulacija i u tim slučajevima nije zgoreg uraditi dodatnu proveru. I naravno, tu su aplikacije i softveri preko kojih se, najčešće ukucavanjem VIN oznake, odnosno broja šasije, može proveriti istorija vozila, da li je automobil pretrpeo štetu i originalna kilometraža”, kaže Veličković.

Ima i „čistih” automobila u ponudi

Naš sagovornik objašnjava da postoje načini da se kupci zaštite, a  činjenica je, dodaje,  da u našoj zemlji zaista ima mnogo polovnih automobila sa apsolutno „čistim“ podacima, od kilometraže, preko servisne istorije i da se za sve to od prodavca dobija i pisana garancija.

Podaci koje je carVertical predstavio ukazuju da je čak 77,6 odsto svih polovnih automobila u Srbiji uvezeno iz drugih zemalja, što je znatno iznad evropskog proseka.

I Veličković potvrđuje da je ponuda polovnih automobila u Srbiji je na sasvim zadovoljavajućem nivou.

„Na našem sajtu trenutno je oglašeno više od 66.000 putničkih automobila. Zanimljivo je da je primetan blagi rast prodaje polovnjaka u prvih devet meseci u odnosu na prošlu godinu. Konkretno, od početka godine do kraja septembra prvi put je registrovano 98.177 polovnjaka iz uvoza, dok je u istom periodu 2023. prodato 97.234”, kaže on.

Prethodnih nekoliko godina imali smo konstantan pad prodaje polovnjaka.

Što se tiče nekih opštih interesovanja, kupci su, kaže, najčšešće okrenuti automobilima sa dizel motorima, uglavnom nemačkih proizvođača, a najviše automobila koji su stigli ove godine iz uvoza proizvedeni su između 2008. i 2012. godine.

Prosečna starost kupljenih vozila u Srbiji iznosi 9,3 godine, što predstavlja relativno mlad vozni park u poređenju sa drugim istočnoevropskim zemljama, ali i dalje postoje problemi sa transparentnošću.

Tagovi:

Kilometraža Petar Veličković Polovni automobili Prodaja automobila
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Junajted grupa

25.jul 2025. N. M.

Blumberg: Pobuna u Junajted grupi zbog smene Šolaka

Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg

Lični stav

25.jul 2025. Jelena Jerinić

Zašto je SNS-u važan birački spisak, a ne želi da ga menja

Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.

Stočari Srbije

25.jul 2025. Novak Marković

Zbog suše rasprodaju goveda: „Nema zarade, samo da se preživi“

Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija

Zdravlje

25.jul 2025. M. L. J.

Da li je pronađena pilula protiv starenja?

Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada

Urbanizam

25.jul 2025. S.Ć.

Beograd ostaje: Ljudi, javite se na javnu sednicu o proširenju Beograda na vodi

Zakazana je nova elektronska sednica za usvajanje Prostornog plana za širenje Beograda na vodi. Inicijativa „Beograd ostaje“ poziva Beograđane da to ne dozvole

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure