Pošiljka krastavaca iz Srbije zaustavljena na hrvatskoj granici, zbog kako se navodi na sajtu RASFF-a, pronađenog hlorpirifosa, a tovar iz Srbije je označen kao potencijalno rizičan.
Dozvoljena količina je 0,01 mg/kg , a pošiljka je sadržala 0,060 mg/kg ostataka ovog pesticida.
Prošle godine u ovo vreme RASFF je objavo da su sveži krastavci iz Srbije predviđeni za tržište Slovenije takođe zaustavljeni na granici.
Kako je tada navedeno na sajtu, u njima je pronađen fungicid metalaksil, a nakon kontrole na granici odlučeno je da se krastavci unište.
Nedozvoljene supstance nisu samo u hrani
Pre toga, prošlog avgusta, tovar srpskog čipsa nije distribuiran u Hrvatskoj, jer je sadržao visok nivo kancerogenog akrilamida.
Nedugo zatim, sa hrvatske granice vraćene su i breskve u kojima je pronađeno više pesticida nego što je dozvoljeno. Takođe, početkom jula sa granice sa Slovenijom vraćene su breskve proizvedene u našoj zemlji, zbog visoke koncentracije pesticida hlorpirifosa.
Krajem avgusta, sa granice sa Hrvatskom, zbog ostataka pesticida hlorpirifosa i potencijalnog rizika po zdravlje, vraćene su i šljive iz Srbije. Mesec dana ranije, sa iste granice nazad je stigla pošiljka dimljenog lososa zbog bakterije koja izaziva listeriozu (Listeria monocytogenes).
Povrat robe iz Srbije ne odnosi se samo na hranu, već i na druge proizvode kao što, recimo, papirne slamčice ili alkoholna pića.