Međunarodne mirovne snage na Kosovu su danas potvrdile da su na mostu na Ibru u Mitrovici i u drugim oblastima severnog Kosova viđeni pripadnici Savezničkih snaga za reagovanje (Allied Reaction Force – ARF).
Osoblje ARF će biti raspoređeno na Kosovu i u Severnoj Makedoniji do sredine oktobra, gde će sprovoditi različite aktivnosti obuke za identifikaciju logističkih, infrastrukturnih i operativnih zahteva. Vojni kontingent ARF Operativnog tima za vezu i izviđanje (OLRT) od oko 50 članova biće na Kosovu dok će približno 150 njih biti poslato u Severnu Makedoniju.
U saopštenju NATO piše da je ARF spreman da doprinese stabilnosti na celom Zapadnom Balkanu.
„Savezničke snage za reagovanje (ARF) spremne su da doprinesu dugoročnim naporima NATO za stabilnost na Zapadnom Balkanu. Visoki oficiri štaba za brze trupe NATO sa sedištem u Italiji bili su danas na severu Kosova, zajedno sa članovima Regionalne komande Istok misije KFOR koju predvodi NATO“, navodi se u saopštenju.
Ranije je NATO saopštio da će pripadnici ovih snaga biti raspoređeni „kako bi sproveli obuku, osigurali spremnost i podržali KFOR“.
Prva misija od osnivanja
Ovo je prva misija ARF od osnivanja ovih snaga u julu, kada su ARF su predstavljene kao „važan korak u jačanju kolektivne odbrane NATO-a“.
One su nastale kao zamena za NATO snage za odgovor (NRF), a njihovo uspostavljanje dogovoreno je na samitu lidera NATO-a u Viljnusu u julu prošle godine.
Šta su ARF i NRF
NATO opisuje Savezničke snage za reagovanje (ARF) kao strateške, visoko spremne snage sposobne za delovanje na više domena, a koje se mogu rasporediti u vrlo kratkom roku kako bi ojačale odvraćanje u miru i krizi ili stvorile stratešku dilemu za protivnike.
Prethodile su im NRF, koje je NATO kroz godine raspoređivao na različite misije širom sveta.
U avgustu 2021. godine, delovi NRF bili su aktivirani kako bi podržali evakuaciju i relokaciju Avganistanaca koji su radili uz NATO, zajedno sa njihovim porodicama.
NRF je takođe bio korišćen u akcijama pomoći tokom prirodnih katastrofa, ali i u zaštiti Letnjih olimpijskih igara 2004. godine u Atini. NRF su korišćene i tokom predsedničkih izbora u Avganistanu u septembru iste godine.
Kao odgovor na punu rusku invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, NATO je po prvi put rasporedio visoko spremne elemente NRF u ulozi odvraćanja i odbrane. Saveznici su stavili hiljade dodatnih trupa – zajedno sa oklopnim vozilima, artiljerijskim jedinicama, brodovima i avionima – u stanje visoke pripravnosti.
Njihov zadatak nije bio da uđu u Ukrajinu, već da dodatno osiguraju granice država članica NATO alijanse u blizini Ukrajine.