
Studentska pobuna
Kako je izgledao protest na Dan studenata?
Na Dan studenata, studenti Beogradskog univerziteta umesto žurke bili su na ulicama. Kako je to izgledalo?
Holanđanin star 33 godine mora da plati 280 evra zbog seksualnog uznemiravanja na ulici. Catcalling ili seksualno uznemiravanje je i u Srbiji prepoznatno zakonom, ali teško dokazivo. Ana Ninković iz organizacije „Ženska solidarnost” kaže za „Vreme” da je neophodno da kao društvo osvestimo da to nije kompliment
Sud u Roterdamu osudio je muškarca zbog seksualnog uznemiravanja žene u javnosti, prvi put po novom zakonu uvedenom u julu.
Muškarac star 33 godine kažnjen je novčanom kaznom od 280 evra. Osuđen je jer je zadirkivao i vikao za mladom ženom u središtu grada, pratio je i zgrabio za bokove.
Sudija je ocenio da se ponašao „ponižavajuće, zastrašujuće i nečasno“. Rekao je i da takvo ponašanje izaziva anksioznost i ograničava slobodu kretanja žena.
Seksualno uznemiravanje u javnosti nezakonito je u Holandiji od 1. jula.
Ovaj oblik seksualnog uznemiravanja naziva se catcalling i u još nekoliko evropskih država je zabranjen zakonom. Podrazumeva dobacivanje, zvižduke, sviranje iz kola, nepoželjno laksanje i slične gestove.
Kompliment ili uzmeniravanje
U Srbiji se međutim, ovaj vid seksualnog uzmeniravanja često meša sa komplimentom ili udvaranjem.
Ana Ninković iz organizacije „Ženska solidarnost” kaže za „Vreme” da je neophodno da kao društvo osvestimo da ženama to smeta i da je neprijatno.
Ona podseća na slučaj od pre godinu dana kada je jedna pevačica i voditeljka na nacionalnoj televiziji rekla da sve žene to zapravo vole, pri čemu je dobila veliku podršku od prisutnih gostiju i publike.
„Treba još dosta da radimo na tome da svi do kraja razumeju da su dobacivanje na ulici ili zurenje daleko od komplimenta. Činjenica je da se o catcallingu ne priča dovoljno i da je neophodno objasniti ljudima da je dobacivanje na ulici uzmeniravanje”, kaže Ninković.
Kako naš zakon prepoznaje catcalling?
U Srbiji je dobacivanje na ulici normirano zakonom kroz dva krivična dela.
Jedno je polno uznemiravanje što predstavlja svako dobacivanje, „slobodnije“ ponašanje, a za to delo propisana je novčana kazna ili zatvor do šest meseci.
Drugo je proganjanje, što podrazumeva slanje poruka, zivkanje telefonom, praćenje ili sačekivanje ispred kuće ženske osobe, a onaj ko to radi rizikuje tri godine robije.
Advokati, međutim, tvrde da je problem što je catcalling na sudu teško dokaziv, osim ako ne postoji video zapis ili se počinilac uhvati na delu.
Seksualno uznemiravanje, konkretno dobacivanje na ulici, zakonom je zabranjeno i Francuskoj i Velikoj Britaniji.
Na Dan studenata, studenti Beogradskog univerziteta umesto žurke bili su na ulicama. Kako je to izgledalo?
Konkretizaciju petog zahteva objavili su studenti u blokadi. Oni traže sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta duž Ulice kralja Milana
Nastavnik iz Svrljiga koji je u januaru jedini u svojoj školi obustavio nastavu, nedavno je dao otkaz. Pritisci na prosvetne radnike sve su intenzivniji, a dolaze sa više strana - od vlasti, školske uprave, pa i roditelja
Dan studenata simbolično je obeležio i video studenata Fakulteta dramskih umetnosti u blokadi. On počinje replikom iz intervjua na TV Prva – „Ličnost godine su studenti“. Upravo ovo priznanje dodelila im je redakcija nedeljnika „Vreme“ na kraju 2024. godine
Među najvećim problemima tržišta rada u Srbiji su neformalni rad i slaba inspekcijska kontrola, saopštila je Inicijativa A 11. Oni godinama zagovaraju izmene regulativa koje se odnose na celokupna radna prava
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve