Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena veštica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Naša korpa je poluprazna ili polupuna, zavisi iz kog ugla se gleda – piše u najnovijem pokušaju umetnika da podstaknu vlast da ispuni svoju obavezu prema njima
Umetnički sindikati i zaposleni u kulturi opet pokušavaju da onima od kojih zavisi njihov rad i opstanak, ukažu na svoj izuzetno loš položaj. Ovo im nije prvi ovakav pokušaj ove godine.
Javno, sa scene za bolje uslove rada i zarade borili su se Beogradska filharmonija, Srpsko narodno pozorište, svi ansambli Narodnog pozorišta u Beogradu… Usledio je sastanak s prethodnom ministarkom kulture Majom Gojković, pa formiranje Radne grupe, ali pozitivnog ishoda još uvek nema.
Zato sada podsećaju da se pregovori oko poboljšanja socijalnog statusa vode godinama s nadležnim ministarstvima, ali da rezultati izostaju.
„Radna grupa koju je formiralo Ministarstvo kulture imala nekoliko sastanaka na kojima su sklopljeni dogovori, ali izostali su rezultata do sada. Iako su predstavnici Ministarstva finansija uvek učestvovali u svim pregovorima i radu ove radne grupe, jedino izostaje potpis ovog ministarstva, čime se sprečava realizacija istog“, objašnjavaju u saopštenju Ujedinjeni umetnički sindikati.
Zaposlenih u kulturi u Srbiji ima manje od 11.000.
„Poslednjih pet godina, zaposleni u kulturi su u konstantnom zaostatku poredeći se sa rastom ili povećanjem plata u drugim državnim službama, a naša korpa je poluprazna ili polupuna , zavisi iz kog ugla se gleda”, ističu između ostalog u saopštenju Ujedinjeni umetnički sindikati i zaposleni u kulturi.
Naglašavaju i da ih nedostatak Zakona o kulturi, ili izdvajanje za kulturu iz godišnjeg budžeta Republike Srbije u iznosu koji je manji od jedan odsto, dovodi u najniži položaj u odnosu na kolege iz regiona.
„Povećanje osnovice rada, ako se vodimo najlakšom računicom, nikako ne bi ugrozilo budžet Republike Srbije. Kada se u krugovima zaposlenih u kulturi govori o našem položaju i procentu izdvajanja iz budžeta neretko se može čuti: „Pa mi smo statistička greška godišnjeg budžeta“.“
S obzirom da su svi „poslovno pravni načini istrošeni“, umetnički sindikati javno apeluju na resorno Ministarstvo kulture, ali i na Ministarstvo finansija s nadom da se konačno pokrene i realizuje izrečena namera za poboljšanje uslova i socijalnog statusa zaposlenih u kulturi.
„Apelujemo na Vladu Srbije da zaposlene u kulturi uvrsti u rebalans budžeta“, kažu.
Ukoliko se to ne desi Ujedinjeni umetnički sindikati najavljuju da će „reagovati svim zakonskim sredstvima kako bi zaštitili socijalna i radna prava zaposlenih u kulturi“.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena veštica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve