Više javno tužilaštvo u Zaječaru podiglo je danas optužnicu protiv Srđana Jankovića i Dejana Dragijevića za teško ubistvo Danke Ilić (2), kao i protiv Radoslava Dragijevića (73) koga terete za prikrivanje tragova i neprijavljivanje ubistva.
Optužnicom koje je podiglo protiv Srđana Jankovića i Dejana Dragijevića za teško ubistvo Danke Ilić (2), 26. marta ove godine tužilaštvo traži kaznu doživotnog zatvora, prenosi Tanjug.
Radoslav Dragijević, otac Dejana Dragijevića, tereti se za lakša krivična dela, pomoć učiniocu posle krivičnog dela i neprijavljivanje počinioca krivičnog dela, saznaju Večernje novosti u Tužilaštvu.
Za ta dela maksimalna kazna zatvora je do osam godina.
Više javno tužilaštvo u Zaječaru zatražilo je i produženje pritvora za Srđana Jankovića i Dejana Dragijevića, s obzirom da bi 26. septembra trebalo da budu pušteni.
Radoslav Dragijević se brani sa slobode.
Šta ako je optužnica manjkava?
Advokat Marko Panitić kaže za „Vreme” da s obzirom da je javnost prethodno obaveštena da nema pronađenih dokaza u istrazi, bilo bi logično da Tužilaštvo i sada javi da li da ima nekog pomaka.
„Moguće je naravno i da imaju dokaze, o čemu ćeno biti naknadno obavešteni”, kaže Pantić.
On dodaje da sve i da je ta optužnica najmanjkavija, ukoliko veće nadležnog suda vrati optužnicu na dopunu, time se obezbeđuju pravni mehanizmi da se osumnjičeni zadrže u pritvoru.
„Veliko je uznemirenje javnosti zbog ovog slučaja i verujem, da posebno laička javnost ne bi reagovala dobro da osumnjičeni budu, hipotetički, pušteni na slobodu”, kaže Pantić.
Bez tela i dokaza
Sumnja se da su D. Dragijević i S. Janković 26. marta u Banjskom polju kod Bora najpre automobilom JKP „Vodovod”, gde su bili zaposleni, udarili dvogodišnju devojčicu i zatim je stavili u vozilo. Oni su, kako se sumnja, njeno telo bacili na deponiju, odakle su ga kasnije premestili.
Osim misterije nestanka tela, pojavila se još jedna i to nakon analize DNK i GPS veštačenja koja je pokazala da ima DNK tragova u službenom automobilu koji su Janković i Dragijević vozili, ali nijedan od njih ne pripada Danki.
Više javno tužilaštvo u Zaječaru naložilo je krajem avgusta nova veštačenja u sklopu istrage.
Priznanje, pa negiranje zločina
R. Dragijević se sumnjiči da je sinu pomogao da premesti telo devojčice. Rođeni brat D. Dragijevića, D. Dragijević preminuo je 7. aprila u prostorijama Policijske uprave u Boru zbog prekomerne upotrebe sile.
Dvogodišnja Danka Ilić nestala je u martu ispred porodičnog imanja gde je bila sa majkom i bratom. Prvi put tada je aktiviran sistem „Pronađi me“.
Deset dana se tragalo za devojčicom nakon čeka su uhapšeni S. J. (50) i D. D. (50), obojica iz Bora, zbog sumnje da su ubili devojčicu.
Dvojica osumnjičenih u potpunosti su priznali izvršenje ovog zločina, navedeno je tada iz policije, ali tokom istrage oni su negirali izvršenje zločina.
Tri svedoka
U istrazi nije bilo značajnih pomaka, osim što su se se naprasno pojavljivali novi akteri rijalitija, u vidu novih svedoka.
Krajem juna, najavljeno je da će novi svedoci u slučaju nestanka i ubistva Danke Ilić biti saslušani 5. jula. Dva svedoka su meštani Banjskog Polja koji su naveli da tog dana nisu videli Danku Ilić.
Treći svedok je meštanin Bora koji je tog dana trčao na Starobanjskom putu. On je potvrdio da je video vozilo Vodovoda koje je prošlo pored njega.
Dvogodišnja Danka Ilić nestala je 26. marta u Banjskom polju kod Bora, a njeno telo još nije nađeno.