Povodom izmeštanja autobuske stanice u Beogradu u Blok 42, plan je da svi autobusi iz pravca juga do nove autobuske stanice na Novom Beogradu od polovine septembra idu preko Obilaznice oko Beograda, ne ulazeći u grad preko motoputa (doskorašnjeg autoputa), što je potvrđeno i iz Sekretarijata za javni prevoz. Autobuski prevoznici smatraju da to nije u interesu putnika, te da bi trebalo ostaviti stajalište „Autokomanda“
Međugradski autobuski prevoznici koji u glavni grad dolaze autoputem Beograd-Niš saopštili su da je njihova inicijativa da se autobuska stajalište „Autokomanda“ zadrži – odbijena. Ovaj plan će stupiti na snagu odmah po izmeštanju glavne autobuske stanice iz centra glavnog grada na Novi Beograd, prenosi Nova ekonomija.
„Eventulno ukidanje ovog stajališta biće na štetu putnika i za posledicu će imati produžetak putovanja za bar još sat vremena“, navodi se u dopisu koji su prevoznici uputili gradonačelniku Beograda Aleksandru Šapiću, Sekretarijatu za saobraćaj Beograda, Ministarstvu saobraćaja i članovima radne grupe za preseljenje Beogradske autobuske stanice.
Plan je da svi autobusi iz pravca juga do nove autobuske stanice na Novom Beogradu od polovine septembra idu preko Obilaznice oko Beograda, ne ulazeći u grad preko motoputa (doskorašnjeg autoputa), što je potvrđeno i iz Sekretarijata za javni prevoz.
Ovakva izmena, smatraju prevoznici, bi zbog produženja trasa značilo i skuplje karte, a putnici bi imali dodatne troškove ka centru grada i naseljima Karaburma, Medaković, Konjarnik ili Miljakovac.
Foto: Tanjug/ GO SNSNova autobuska stanica
U interesu putnika je da ostane stajalište
Autobuski prevoznici smatraju da je u interesu putnika da na južnom pravcu ostane stajalište „Autokomanda“, jer je na razumnoj udaljenosti od glavnih gradskih institucija zbog kojih ljudi dolaze u Beograd, kao što su Kliničko-bolnički centar, studentski domovi i najveća stambena naselja.
„Posebno ističemo KBC u koji dolaze putnici narušenog zdravlja i često dolaze na jutarnje zakazane lekarske preglede“, navodi se u dopisu koji je dostavljen i agenciji Beta.
Prevoznici ukazuju da je Grad Beograd, u skladu sa zakonom, u obavezi da ukidanjem jednog stajališta obezbedi zamensko, te smatraju da jedna od alternativa može biti i stajalište kod Plavog mosta.
Sutra će se održati naredni sastanak
Beti je danas rečeno da je sledeći sastanak prevoznika sa predstavnicima institucija zakazan je za 16. avgust, kada će dve strane pokušati da pronađu rešenje.
Ovu reorganizaciju saobraćaja pokrenulo je Ministarstvo finansija, koje je poslalo dopise beogradskim sekretarijatima za javni prevoz i saobraćaj da nađu rešenje i ukinu trajno stajališta za međugradske autobuse na ulazu u Beograd, kako bi oni od 15. septembra počeli da saobraćaju do i od novog BAS-a, ali samo preko obilaznice.
Kao kompromisno rešenje odlučeno je da se presedanje na gradske linije obavlja na stajaliptu Tranšped, ali problem sa njim je što se od linija koje delimično „kače“ centralniji deo grada tu zaustavlja samo linija 70. Sve ostale koje tu staju idu obodom grada, sa retkim intervalima polazaka.
Čak i pomenuta linija 70 ne saobraća toliko često, a pritom je reč o liniji koju opslužuju solo vozila.
Mnogo nejasnoća
Prevoznici kažu i da je nejasno da li je rađena neka studija koja bi potvrdila da li će stajalište Tranšped moći da u istom trenutku primi veći broj međugradskih autobusa, kao i da li na tom stajalištu ima dovoljno prostora i odgovarajućih nadstrešnica za sve putnike koji na njemu budu ubuduće izlazili.
Valja podsetiti i na to da ni oko samog nedovršenog BAS-a u Bloku 42 broj linija, njihova redovnost i raznovrsnost, interval polazaka nisu ni blizu dovoljni u odnosu na ulogu i značaj te lokacije kada na nju budu uskoro prebačeni međugradski autobusi.
Gradski sekretarijat za javni prevoz nedavno je putem instagrama saopštio da je izrada analize opsluženosti nove stanice (koja će biti u Bloku 42) „u toku“, kao i da se razmatraju pojačanja pojedinih linija i mogućnost uvođenja novih, koje će povezati tu lokaciju sa drugim važnim delovima grada, kao što je Klinički centar.
Pritom, otvara se pitanje i da li će ubuduće putnicima iz unutrašnjosti u povratku jedina opcija biti da idu na novi BAS, jer u suprotnom smeru kod Tranšpeda ne postoji stajalište.
Šta novi BAS trenutno ima?
Na novoj autobuskoj stanici uređen je stanični plato sa peronima, ogradama i nadstrešnicama, kao i sa većinom pristupnih saobraćajnica. Ali, ova stanica, kao svojevremeno kada je i Prokop postao glavna železnička, neće još neko vreme imati klasičnu staničnu zgradu sa šalter salama i ostalim sadržajima.
Za to će do daljeg služiti maleni aneks, buduća topla veza novog BAS-a i novobeogradske železničke stanice.
Kada je reč o linijama javnog prevoza koje opslužuju zonu budućeg BAS-a staje nekoliko autobuskih i tramvajskih linija, ali jasno je da one neće biti dovoljne za predstojeći veliki obim međugradskog saobraćaja koji će se tu slivati.
„Za značajniju reorganizaciju javnog gradskog prevoza u zoni navedene lokacije neophodna je izgradnja planirane autobuske okretnice u Ulici Milutina Milankovića. Svakako se o poziciji nove autobuske lokacije vodilo računa i u prethodnom periodu, odnosno kod vođenja saobraćaja u zoni Bloka 42, što je rezultiralo uspostvljanjem linije 600 na relaciji Aerodrom Nikola Tesla – Blok 42 – ŽS Beograd centar, vođenjem linije broj 85 ul. Marka Hristića, uspostavljanjem linije EKO1 u ulici Đorđa Stanojevića, uz postojeće tramvajske linije 7, 9, 11, 13, autobuske linije 89, 94, 95 i linije BG voza“, ocenjuju u Sekretarijatu za javni prevoz.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nastavnici nisu odgovorni što učenici neće dobiti zaključene ocene, poručuju reprezentativni prosvetni sindikati, traže hitnu smenu ministarke prosvete, i pitaju kolege da li su za to da 20. januara umesto drugog polugođa, započnu štrajk
Pored studenata i poljoprivrednika, na Slaviju su u nedelju izašli i srednjoškolci, glumci, aktivisti i drugi građani. MUP je procenio da je protestu prisustvovalo oko 29.000 ljudi, dok su iz Arhiva javnih skupova naveli da nikada nisu imali tako veliki zadatak, te da ne znaju kada će moći da daju procenu broja demonstranata
Studenti u blokadi objavili su snimak na kome se vidi kako policija u Ulici prote Mateje Nenadovića na Slaviji izvlači iz traktora Zlatka Kokanovića iz pokreta „Ne damo Jadar“. Uhapšen je i aktivista udruženja Nebojša Petković
U nedelju će na Slaviji u 16 časova biti održan zajednički protest studenata, poljoprivrednika i drugih građana. Kako su naveli studenti u saopštenju, predstavnici političkih stranaka nisu dobrodošli
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!