Osnovni sud u Prištini odredio je jednomesečni pritvor petorici Srba iz Kosovskog Pomoravlja koji su uhapšeni zbog sumnje da su 1999. počinili ratne zločine. Zbog toga je u ponedeljek više stotina njihovih sunarodnika protestovalo u Pasjanu. Koliko će to išta promeniti, drugo je pitanje
Protest na kome se okupilo više stotina Srba u Pasjanu organizovan je zbog hapšenja petorice njihovih sunarodnika kojima je Osnovni sud u Prištini 3. avgusta odredio jednomesečni pritvor zbog sumnje da su 5. aprila 1999. godine počinili ratne zločine, prenosi KoSSev.
PROTEST U GNJILANUFoto: Tanjug
Protest je obezbeđivala Kosovska policija, a okupljeni su nosili transparente na kojim piše: „Hapse nas da proteraju sve Srbe“, „Tražimo da nas KFOR štiti“, „Uhapšeni a nisu krivi“, „Loše si ih naučio učitelju da bi te hapsili“…
Podrška opstanku srapskog naroda na KiM
„Moj je otac školu završio i u zatvoru nikad nije bio. Učio je Srbe i Albance i na pravdi Boga sedi iza lance“, rekao je na početku skupa stihove svoje pesme Srđan Ničić, sin jednog od uhapšenih.
PROTEST U GNJILANUFoto: Tanjug
Govorio je i Vasilije Šošić, otac jednog od uhapšenog: „Ovo nije podrška samo mom sinu koji je uhapšen i još četvorici uhapšenih, ovo je podrška celom srpskom narodu za opstanak na Kosovu i Metohiji. Kad sam ustao ujutru da vidim, to je bila puna avlija, sve naoružano do zuba, kao da sam ceo svet potepao, kao da je moj sin ko zna šta uradio, a ne što je njihov radnik bio“, kazao je.
„Rano u zoru, 3. avgusta, kosovski policajci su nam ušli u kuće, u naše živote, u naše pravo, u našu slobodu, bez objašnjenja i sa jasnom namerom da nas uplaše. Da nam kažu da ne pripadamo ovde, da ne žele da nas ovde vide. Ali, moram ovo da kažem, nismo se uplašili, već smo se dodatno ohrabrili“, rekao je na protestnom skupu gračanički paroh i sin uhapšenog D.C. Jovan Cvetković.
Dodao je du su žitelji Pasjana potpuno sigurni „da će ovu muku i nepravdu preživeti“.
Politički pritisak
Govorio je i predsednik Opštine Parteš Dragan Petković, takođe insistirajući na tome da se radi o političkom pritisku na Srbe koji i dalje žive na Kosovu.
„Ovo već duže vreme nije bilo kod nas. Mi smo se na neki način smirili, sabilizovali i pravili planove za život i opstanak. Ovo nas je uznemirilo, postavljena je meta svakom Srbinu u Kosovskom Pomoravlju, maltene na celom Kosovu. Mi smo sigurni da ovi ljudi koji su uhapšeni nisu ubice. Radi se o političkom pritisku na preostale Srbe. Ovo može da raspiri novi požar i da stvori takav haos da, prosto, neće biti dobro ni za koga i neće biti pogodnog mesta za život na Kosovu i Metohiji“, kazao je on.
PROTEST U GNJILANUFoto: Tanjug
Posle „događaja“ u selu Banjska, međutim, kao da je splasao svaki otpor Srba na Kosovu. I Srpska lista i Kancelarja za KiM svoje aktivnosti su sveli na uobičajna protestana saopštanja, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić uglavom izbegava temu života Srba koji žine na KiM.
Zar bi ostali, da su nešto skrivili
U subotu su uhapšeni: D.N, D.C, S.J. i M. Š. iz Pasjana kod Gnjilana i N. S. iz sela Bosce kod Kosovske Kamenice. Prema navodima kosovskog Specijalnog tužilaštva, njihovom hapšenju je prethodila višemesečna istraga.
„Postoji osnovana sumnja da su isti, u saizvršilaštvu sa drugim N.N. licima, pripadnicima ove grupe, naoružani i obučeni u maskirne uniforme i neredovne uniforme srpske policije ili vojske 5. aprila 1999. godine, u ranim jutarnjim časovima izvršili akciju u selima Kokaj, Lovce, Podgrađe i Ugljare“, navedeno je u saopštenju Tužilaštva.
Okupljeni na protestu u Pasjanu su poručili da su oni 25 godina po okončanju rata uhapšeni bez sudskog naloga za navodne ratne zločine i dodali da niko od njih nije napustio Kosovo upravo zato što „ništa nisu učinili“.
Smatraju da je cilj hapšenja ove petorice Srba širenje panike i proterivanje Srba. Apelovali su na Evropsku uniju i Euleks da svoje mandate sprovode, prekinu političke procese usmerene protiv Srba na KiM i zatražili oslobađanje uhapšenih Srba.
Nakon nešto više od pola sata, okupljeni su počeli da se razlilaze.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!