Aktivistička grupa “Žene za promene” pozvala je danas na protestnu akciju u ponedeljak u 19 sati na Trgu slobode u Novom Sadu zbog novih slučajeva femicida i neadekvatnog kažnjavanja počinilaca.
„Žene za promene“ podsetile su u saopštenju da je u beogradskom naselju Vidikovac 18. jula žena izgubila život nakon što ju je suprug pretukao.
To je 12. ubistvo žene u porodičnom i partnerskom nasilju u Srbiji od početka godine. Njemu su prethodila još dva femicida, 2. i 22. juna, a žrtve su takođe ubili partneri.
Grupa „Žene za promene“ ukazala je i da je u Višem sudu u Zrenjaninu doneta prvostepena presuda za femicid u Bačkom Gradištu, gde je 33-godišnji T.H. iz Surčina nožem usmrtio nevenčanu suprugu 27. februara. Sud mu je izrekao obavezno psihijatrijsko lečenje i pritvor do pravosnažnosti presude zbog njegove neuračunljivosti.
Aktivistkinje skreću pažnju na nastavak prakse neadekvatanog reagovanja institucija u slučajevima porodičnog i partnerskog nasilja.
Potreban veći angažman lokalne samouprave
„Trenutne mere su nedovoljne. Zaštita se mora poboljšati, kazne za nasilnike pooštriti, a svaki pojedinačni slučaj femicida mora biti s pažnjom analiziran kako bi se izvukle pouke i efikasno zaštitile buduće žrtve”, navela je ova grupa u saopštenju.
Smatraju da je ključno povećati ulogu institucija lokalne samouprave, koje moraju povećati ulaganja u podršku žrtvama nasilja, uključujući dostupnost sigurnih kuća, savetovališta i psihološke pomoći svim ženama u situaciji nasilja.
„Žene za promene“ ponovile su ujedno zahtev za strože kažnjavanje počinilaca nasilja i uspostavljanje nadzora nad poštovanjem mera zabrane prilaska i kontaktiranja sa žrtvom.
„Pokažimo jedinstvo u zahtevu za odlučne mere i sistemski pristup u borbi protiv epidemije nasilja, a posebno femicida, kao najtežeg oblika rodno zasnovanog nasilja“,zaključuju u saopštenju.
Prema podacima Koordinacionog tela Vlade Srbije za rodnu ravnopravnost, 2022. godine u Srbiji je ubijeno 26 žena. Tokom 2023. godine, bilo je 27 slučajeva femicida.
Tužna statistika i manjkavosti zakona
Iz Udruženja građanki „Femplatz“ ukazale su da institucije u Srbiji još uvek nisu uspostavile mehanizme za sprečavanje femicida budući da svake dve nedelje jednu ženu u Srbiji ubije član porodice.
Zbog toga organizacije za zaštitu žena traže da se formira posebno telo koje bi se bavilo femicidom, a i da taj zločin iz mržnje prema ženi uđe u Krivični zakonik.
„Nema nikakve dileme da je ovo posebna vrsta nasilja i da ga kao takvo treba i tretirati. Reč je o ženama žrtvama nasilja, koje su ubijene zato što su žene. Muškarci smatraju da su njihovo vlasništvo i da imaju pravo čak i da je ubiju“, rekla je ranije poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković .
U praksi se, međutim, često ne kvalifikuje kao teško ubistvo, pokazalo je istraživanje FemPlatza. Od 2019. kada je u Srbiji uvedena doživotna kazna, dva puta je dosuđena za ubistvo žene.
U trećini slučajeva kazna je 10 ili 15 godina. U Ministarstvu pravde kažu da za krivično delo učinjeno iz mržnje prema ženi, sudije imaju prostora da odrede teže kazne.