
Ekonomija
Zlatna groznica: Kad je kriza, investitori se vraćaju na staro dobro zlato
Cena zlata se definiše još od 17. veka, a početkom ove nedelje je oborila sve rekorde na berzama. Ko određuje cenu? I šta to znači za privatne investitore?
Zbog suše od kukuruza koji je posejan na proleće “nema ništa”, kažu poljoprivrednici i traže da država nešto preduzme. Sedam udruženja je najavilo i proteste u svim velikim gradovima Srbije od petka, 19. jula, zbog neispunjenih obećanja iz vrha vlasti
Predsednik Udruženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković rekao je u utorak da je suša „već uništila kukurz“ koji je u tom kraju posejan posle 15. aprila, a da će smanjiti i prinos ranije zasejanog kukuruza – jer ne može bez vlage da nalije zrno.
„Od kukuruza, koji je posejan posle 15. aprila, neće biti ništa, a onom koji je posejan pre tog roka potrebna je kiša da bi se nalilčo zrno. Posledice nedostatka vlage su već vidljive na usahlom zrnu“, rekao je Matković za agenciju Beta.
On je rekao da su pojedini prerađivači kukuruza i proizvođači koncentrata i ostale stočne hrane ponudili poljoprivrednicima terminske ugovore za kukuruz po 18 dinara za kilogram sa porezom na dodatu vrednost, ali u uslovima elementarne suše teško je garantovati isporuku ugovorene količine.
Matković je rekao da u tom slučaju poljoprivrednik plaća penale, odnosno mora da plati ugovorenu, a ne isporučenu količinu po višoj ceni od ugovorene.
Dodao je da su poljoprivrednici, koji su ove godine terminski ugovorili prodaju pšenice i uljane repice, izgubili po nekoliko dinara po kilogramu jer je cena u žetvi bila veća nego ranije ugovorena, terminskim ugovorom.
Apel upućen državi
Apelovao je na državu da pomogne poljoprivrednim proizvođačima i poveća otkup pšenice za robne rezerve sa 30.000 tona po ceni od oko 26 dinara, na 300.000 tona i time omogući većem broju poljoprivrednika da prodaju tu žitaricu po ceni koja je prihvatljivija od trenutne tržišne od oko 21 dinar za kilogram.
On je rekao da, ako bi država odlučila da pomogne poljoprivrednicima i otkupi veću količinu pšenice od predviđenjih 30.000 tona, da bi trebalo da proširi i mrežu otkupnih mesta jer je, na primer, proizvođačima iz okolne Subtice najbliže otkupno mesto udaljeno 60 kilometara i nalazi se u Somboru.
Poljoprivrednici su, kako je rekao, dužni da pšenicu koju bi prodali robnim rezervama transportuju do otkupnog mesta, što povećava troškove i smanjuje „prihvatljivu“ cenu od 26 dinara.
Najavljeni protesti od petka u svim većim gradovima Srbije
Udruženja poljoprivrednika su najavila protest za petak, 19. jul, zbog neispunjenih obećanja bivše premijerke, a sadašnje predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić.
Predsednik Udruženja poljoprivrednika „Stig“ Nedeljko Savić rekao je za „Vreme“ da je sedam uduženja poljoprivrednika nezadovoljno ispunjenjem obećanja koje je prošle godine dala Ana Brnabić i da su prijavili policiji ulične proteste koji će se odvijati u većim gradovima Srbije.
Savić je da dodao da protest može da odloži jedino ispunjenjem zahteva na sastanku koji bi trebalo da se održi ovih dana u Ministarstvu poljoprivrede.
Sastanak je ponudilo Ministrastvo pre nekoliko dana, posle Javnog slušanja o poljoprivrednoj politici za narednu godinu.
Izvor: Nova ekonomija
Cena zlata se definiše još od 17. veka, a početkom ove nedelje je oborila sve rekorde na berzama. Ko određuje cenu? I šta to znači za privatne investitore?
Advokatska kancelarija „Vuković i partneri AOD“ ovih dana slala je opomene malim privatnim firmama za neplaćenu članarinu Privrednoj komori Srbije. Komora potražuje sve zaostale članarine i zateznu kamatu počev od 2017. pa do kraja 2024. godine, uz pretnju utuženjem
Za sve firme registrovane u Srbiji, članstvo u Privrednoj komori, a samim tim i plaćanje članarine je obavezno. Međutim, postoje privrednici koji odbijaju da plaćaju ovaj namet, jer smatraju da članstvom u PKS ne dobijaju nikakve benefite, te da bi članarina trebalo da bude dobrovoljna
Stigla je zvanična potvrda SAD da odlažu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. aprila, saopštila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović
Kineska kompanija Ziđin pronašla je novo ležište bakra i zlata, sedam kilometara jugoistočno od rudnika Čukaru Peki u blizini Bora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve